reklama

Rozvoj Sokola v Libereckém kraji brzdí nedostatek peněz

25. 6. 2018
Nedostatek peněz brzdí rozvoj Sokola v Libereckém kraji. Vyrovnávat se musí také s konkurencí školních a dalších zájmových kroužků. ČTK to řekla náčelnice župy Ještědské Jarina Žitná, jež byla v minulosti i náčelnice České obce sokolské a Světového svazu sokolstva.
Rozvoj Sokola v Libereckém kraji brzdí nedostatek peněz
archivní foto J. Žitné

"Nic proti nim, čím více pohybu děti mají, tím lépe. Problém je, že po ukončení školní docházky se takové kroužky automaticky rozpadají a děti zůstávají v uvozovkách bezprizorné. V mimoškolní tělesné výchově však mají možnost přestupu z žactva do dorostu a později do členstva přímo v jednotě," uvedla Žitná. "Chybí i intenzivní zájem státu, ministerstva školství, o pravidelně prováděnou mimoškolní tělesnou výchovu, která preferuje péči o všestranný rozvoj osobnosti cvičenců všech věkových kategorií," dodala držitelka ocenění Osobnost Libereckého kraje.

Podle ní sice získávají v rámci grantů peníze na mládež, to ale zdaleka nestačí. "Není to ani na zaplacení tělocvičny. Bylo by to ještě horší, kdyby 99 procent lidí v Sokole nedělalo zadarmo," uvedla. Přímo v Liberci pracují tři sokolské jednoty a pouze jedné byla vrácena část jejího majetku, takže členové cvičí v pronajatých tělocvičnách, které jsou stále dražší. Vlastní sokolovnu má jen asi třetina jednot z Ještědské župy, která zahrnuje území Liberecka, Turnova a České Lípy.

Obdobné to je v i krkonošské župě, kde z 20 jednot jich vlastní sokolovnu 11. "Stav našich sokoloven je docela dobrý. Všichni se snaží v rámci svých možností udržovat je, jak to jde, a získávat peníze od obce nebo z kraje i ministerstva školství," uvedla tajemnice župy Krkonošské - Pecháčkovy Alena Cermanová. Díky dotaci se podařilo například v roce 2015 za čtyři miliony korun zateplit sokolovnu ve Studenci na Semilsku.

Nedostatek peněz některé jednoty řeší převodem sokoloven na obce. "To byl třeba Kruh u Jilemnice," dodala Cermanová. Stejně postupovali sokolové v Železném Brodě na Jablonecku, zdejší jednota je jednou z 19 v Jizerské župě. V jejích možnostech nebylo provést opravy, které si podle projektu vyžádají asi 40 milionů. "Město to dělá po etapách," uvedla starostka župy Miluše Řeháková. Nová je například palubovka a zateplení budovy.

Vlastní sokolovny mají podle ní v Jizerské župě hlavně jednoty na vesnicích. "Tam se o ně ohromně starají, většinou jsou to už ale takové archaické stavby," uvedla. S obnovou budov pomáhají obce a kraj. "Jak to lidi dělají dobrovolně, tak se jim dotace z ministerstva nedaří získat. Nemáme žádného pracovníka, který by žádosti o granty zpracovával," řekla Řeháková.

Sokolu podle Žitné chybí větší propagace. Hodně se o něm ale nyní mluví díky sletu. "Slet ale není cíl naší práce, je to prostředek, jak ukázat veřejnosti, co děláme. Je to svátek spolupráce, radosti ze společně prováděného pohybu a v letošním roce i dar republice k jejímu výročí," uvedla Řeháková. Počet členů se podle ní daří udržovat zhruba na stejné výši. "Je pravda, že spousta starších lidí odchází, ale máme poměrně hodně dětí. Tak polovině členů je do 18 let," dodala. Ještědská župa má přes 2400 členů, z toho asi 700 v Turnově. V Krkonošské je registrováno 1877 Sokolů a v Jizerské jich je asi 2200. "Od poslední statistiky nás přibylo. Nalákaly se děti na sletové skladby," uvedla Řeháková.

Lépe se podle Žitné vede Sokolům v menších městech a vesnicích, kde konkurence dalších oddílů není tak velká a mají větší podporu radnic. Například v krkonošských Pasekách nad Jizerou s 260 obyvateli má Sokol 140 členů. Jednota kromě akcí a závodů pořádá letní tábor. "Zájem je na hranici našich možností," řekla starostka paseckých Sokolů Dita Waldmannová.

čtk
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
25. 6. 2018 08:19
lol
Nesmrtelná teta. Tarto paní mi velela už při spartakiádě před ticeti lety.
25. 6. 2018 08:43
Pavel
Sokol se o to všechno musí postarat sám, majetku má dost. Chtělo by to ale manažerské vedení, ne starou "sokolovnu" co se dobře vyzná ve spartakiádách.
andersen
26. 3. 2019 16:56

Do projektu Noc s Andersenem se 2. dubna zapojí KVK v Liberci a její pobočky Kunratická, Vesec a Machnín. Knihovna ve Svijanech akci spojila s vítáním jara. 

zzs
26. 3. 2019 14:32

Nová výjezdová základna ZZS v Rokytnici nad Jizerou se začne stavět v dubnu, nebude-li sníh. Předpokládaná hodnota činí 15.825.002 korun včetně DPH. Hotovo má být v srpnu roku 2020.

 

kraj zastup
26. 3. 2019 14:09 O týden dříve, už 23. dubna, se uskuteční následující jednání krajského zastupitelstva. Jedná se o úterý po velikonočních svátcích. Na březnovém jednání zastupitelů to oznámil hejtman.
gott
26. 3. 2019 11:58 Dvaačtyřicetinásobný vítěz hudební ankety Český slavík má již svou druhou medaili. U příležitosti osmdesátých narozenin Karla Gotta ho na ní Česká mincovna vyobrazila jako malíře.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).