reklama

Dva sály jabloneckého muzea se proměnily v přístav a tržiště

14. 5. 2019
Na bižuterii vyváženou v minulosti z Jablonecka do exotické Indie je zaměřená nová výstava muzea v Jablonci. Nezvyklá je její scenérie, dva sály se pomyslně promění v přístav a tržiště koloniální Britské Indie. "Snažili jsme se výstavu koncipovat jinak, tak trochu hravou formou, aby zaujala všechny generace návštěvníků," řekla dnes ČTK kurátorka výstavy Kateřina Hrušková. Výstava Cesta do Indie slavnostně začne ve čtvrtek odpoledne.
Dva sály jabloneckého muzea se proměnily v přístav a tržiště
Foto: Mad

Jablonecká bižuterie začala dobývat trhy v tomto exotickém regionu na konci 19. století. Nejznámějším produktem byly takzvané bangle, skleněné náramky pro hinduistické ženy. "Chceme návštěvníkům ukázat výrobky z celého období této produkce," uvedla kurátorka. Kolekce ve sbírkách muzea dokumentuje všechny typy vyvinutých technologií na Jablonecku a vynalézavost zdejších výrobců v jejich dekorování a uměleckém zpracování.

Scéna v jednom sále představuje přístav s molem a po moři připlouvá parník Gablonz (Jablonec), který využívali jablonečtí exportéři před první světovou válkou. "Parník je na velkoplošném tisku přes čtyři metry široký," řekla Hrušková. Druhý sál by měl připomínat rušné indické tržiště. "Tam si myslím, že jednak bude atraktivní krásná bižuterie, přímo pro tuto výstavu jsme nechali řadu kusů zrestaurovat. A návštěvník se sám bude moci zapojit aktivně, obléknout si třeba sárí nebo turban," uvedla kurátorka.

Do Indie se z Jablonce kromě skleněných náramků vyvážely i metalizované foukané perle a tamním zákazníkům nabízely i další typy bižuterie. "Vystavené budou ukázky luxusních ozdob se skleněnými kameny, meditační a náboženské pomůcky nebo upomínkové předměty s vyobrazením božstev a indických osobností," dodala Hrušková. Dlouhá léta budované obchodní vztahy přerušila druhá světová válka. Po ní se do Indie začaly ve velkém vyvážet perle, perličky a skleněné kameny. Tuto kapitolu zastupují na výstavě především luxusní předměty prezentující použití českých perliček v indickém oděvním průmyslu v 60. až 80. letech 20. století. Na výstavě nechybí ani šperky dovezené z Indie, bižuterie či dekorační předměty zakoupené jako suvenýry. Některé motivy jablonečtí výrobci bižuterie využili. "Třeba se tady vyráběly perle inspirované indickými řezbami do kostí ve tvaru slonů, které se pak vyvážely na evropský či americký trh," dodala Hrušková.

čtk
jizerky
21. 5. 2019 18:18 Nejvzácnější rostlinou Jizerských hor je hořeček ladní pobaltský. Neroste nikde jinde než na tzv. Pralouce pod Bukovcem u Jizerky. Najít ho je ale velice obtížné.
kostel
21. 5. 2019 16:24 O mimořádném zájmu návštěvníků o program Noci kostelů svědčí to, že loňský ročník si v kostelech kraje nenechalo ujít půl milionu diváků. Letos se otevře 50 památek.
kittl
21. 5. 2019 14:23 Záchrana Kittelovska bude jedním z témat památkové konference Máme vybráno. Uskuteční se v úterý 28. května v Praze v klášteře dominikánů. Bude se mluvit i o financování.
pes
21. 5. 2019 14:21 Co všechno musejí zvládnout čtyřnozí pomocníci nevidomých, ukázaly závody vodicích psů, jež se konaly v sobotu 18. května ve Varnsdorfu. Vyhrál pes z Č. Lípy.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).