reklama

Zchátralé jablonecké lázně čeká, stejně jako ty liberecké, oživení. Sloužit budou kultuře

17. 4. 2019
OBSAHUJE FOTOGALERII, AKTUALIZOVÁNO: Liberecký příklad, kdy se ze zchátralých lázní citlivou přestavbou vyklubala unikátní kulturní instituce - galerie, táhne. Bývalou, dnes už totálně zdevastovanou budovu lázní chtějí oživit i v sousedním v Jablonci nad Nisou. Secesní památka z počátku minulého století zeje už více než 20 let prázdnotou a chátrá. Nutně potřebuje rekonstrukci. V budoucnu by mohla sloužit jako prostor pro současnou kulturu a umění, který zatím ve druhém největším městě v Libereckém kraji chybí. Technický stav není dobrý a investice, které budova potřebuje, budou enormní, snahou proto je objekt oživit postupně, drobnými kroky, řekl při dnešní prohlídce lázní ČTK náměstek primátora pro rozvoj Jakub Chuchlík (Piráti).
Zchátralé jablonecké lázně čeká, stejně jako ty liberecké, oživení. Sloužit budou kultuře
Foto: Artur Irma

Lázně v centru města byly postaveny v letech 1908 až 1909 podle projektu architekta Rudolfa Hemmricha, který je jako autor podepsán například i pod budovou lázní v Novém Městě pod Smrkem, navrhnul kostel v nedaleké Loučné, nebo rozhledny na Černé Sudnici, Bramberku a v Proseči. Lázně byly jednou z prvních větších budov, jejichž výstavbu město financovalo. Jejich podobu ale výrazně poznamenaly necitlivé úpravy v 60. letech minulého století, kdy budova přišla o venkovní štukovou výzdobu. Mnohé původní prvky jako okna, dveře či dlažby se ale zachovaly.

"Existovalo několik pokusů o znovuoživení lázní. Z pozice města asi nejvýraznějším byl záměr vytvoření knihovny, to bylo před deseti lety," řekl Chuchlík. Ze záměru ale sešlo a od té doby byl objekt bez využití až do roku 2015, kdy se město dohodlo na pronájmu se spolkem ArtproProstor. Ten tam zhruba dva roky pořádal koncerty a další akce. Vše skončilo, když do objektu začalo zatékat. "Při opravě se ukázalo, že zavěšení klenby není v pořádku a statik zakázal vstup do objektu," doplnila Anna Strnadová ze spolku ArtproProstor.

Podle Chuchlíka si město nechalo zpracovat nový posudek, podle něhož stav není tak špatný, jak se původně myslelo. Větším problémem jsou dřevokazné houby a trhliny. Na lázně má letos radnice v rozpočtu necelý milion korun. "Původně byly ty peníze zamýšlené na přípravu koncepčních dokumentů, ale pokud zjistíme naléhavost těch stavebních závad, tak to budeme muset investovat do sanací," řekl. O využití budovy se podle něj bude ještě diskutovat. "Lázně tam ale už nikdy nebudou, především s ohledem na provozní náklady," dodal primátorův náměstek.

čtk, lo
jizerky
21. 5. 2019 18:18 Nejvzácnější rostlinou Jizerských hor je hořeček ladní pobaltský. Neroste nikde jinde než na tzv. Pralouce pod Bukovcem u Jizerky. Najít ho je ale velice obtížné.
kostel
21. 5. 2019 16:24 O mimořádném zájmu návštěvníků o program Noci kostelů svědčí to, že loňský ročník si v kostelech kraje nenechalo ujít půl milionu diváků. Letos se otevře 50 památek.
kittl
21. 5. 2019 14:23 Záchrana Kittelovska bude jedním z témat památkové konference Máme vybráno. Uskuteční se v úterý 28. května v Praze v klášteře dominikánů. Bude se mluvit i o financování.
pes
21. 5. 2019 14:21 Co všechno musejí zvládnout čtyřnozí pomocníci nevidomých, ukázaly závody vodicích psů, jež se konaly v sobotu 18. května ve Varnsdorfu. Vyhrál pes z Č. Lípy.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).