reklama

Za projekt na terminál zaplatí Jablonec téměř 24 milionů Kč

26. 9. 2018
Za projekt na nový dopravní terminál zaplatí Jablonec nad Nisou téměř 24 milionů korun. Zpracuje ho pro město pražský ateliér DOMYJINAK, který vyhrál architektonickou soutěž. Smlouvu s ateliérem schválili jablonečtí zastupitelé. Cena je výhodná, je zhruba o čtvrtinu nižší než možná cena podle honorářových řádů České komory architektů, řekl na jednání náměstek primátora Lukáš Pleticha (ČSSD). Celkové náklady na přípravu a realizaci dopravního terminálu podle předběžných odhadů přesáhnou 236 milionů korun.
Za projekt na terminál zaplatí Jablonec téměř 24 milionů Kč
archivní foto
Pozn. red.: Liberec se se svým terminálem "opozdil". Stále existuje jen v několika architektonických výkresech a v plánech do budoucna. Výsledek čtyřleté práce nynějšího vedení radnice, zejména odborů v gesci "rozvojového a ekonomického" náměstka Jana Korytáře (ZPL)  nemůže být výmluvnější...

Jablonec plánuje výstavbu terminálu s podzemním parkovištěm pro dvě stovky vozů. Podle primátora Petra Beitla (ODS) patří projekt k největším investičním akcím ve městě v posledních letech. Náklady jsou srovnatelné s projektem revitalizace teplárenství, který město dokončilo před dvěma lety. Terminál navazuje na plánované prodloužení tramvajové trati z Liberce do Jablonce, které připravuje Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce. Dnes tramvajová trať končí v Jablonci u Tyršových sadů a v plánu je její prodloužení přes Soukennou ulici a Dolní náměstí.

Podobu terminálu hledalo město Jablonec v otevřené urbanisticko-architektonické soutěži. Jen vypracovat její zadání trvalo téměř rok. Příprava projektové dokumentace, která potřebuje dopracovat, bude trvat ještě déle. Už koncem února příštího roku by ale podle Pletichy měl ateliér dodat dokumentaci nutnou k územnímu řízení. Se samotným zahájením stavby se počítá až v roce 2021. Na stavbu terminálu chce město žádat evropské dotace z Integrovaného programu rozvoje území Liberec-Jablonec.

Terminál bude ze skla, střechu hlavní budovy má pokrýt zeleň. "Snažili jsme se o rozšíření městského prostoru Dolního náměstí o pěší zónu, kde by byl objekt, který by sloužil nejen dopravě, ale hlavně občanům města," řekl již dříve ČTK jeden z autorů návrhu Petr Šikola. Projekt počítá mimo jiné s výstavbou jezu na Nise, který zvedne hladinu a přiblíží ji lidem. Součástí je i prosklená lávka, která propojí terminál s městem a nedalekou vlakovou zastávkou.

čtk
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
26. 9. 2018 06:56
taky čtenář
Tomu se říká koncepční rozvojový projekt do kterého se vyplatí investovat i vyšší ceny, neb kvalitu neokecáš, kvalitu musíš zaplatit pokud ji skutečně chceš. Korytářův hřebík do rakve libereckého "podnádraží", zaražený hluboko do této lokality jenom z důvodu jeho sebeprezentace je vzorovým příkladem škodlivosti dotací, kdy je všechno podřízeno jen termínu dotačního titulu, pro který se vytvoří papírem šustící argumentace jen pro účely administrace peněz. Slovy SWOT analýzy je Korytář hrozbou potenciálu rozvoje Liberce a hrobař jeho příležitostí.
26. 9. 2018 07:03
souhlas
pěkně řečeno
26. 9. 2018 08:02
můj názor
Halt všechno vyžaduje svý. Propagandou se nepostaví nic. Věřím, že Krytinář a jeho svita po volbách vysmahne z radnice a terminál nabere normální směr. Vysoutěží se běžným způsobem a nebude odporovat územnímu plánu. To už bude úkol pro nové vedení radnice.
26. 9. 2018 09:31
howg
Startovní čára byla pro LB i JN stejná. Jeden zvítězil na plné čáře a Liberec to nebyl. Ten díky neschopnosti jednoho neschopného náměstka zaspal už při startu a dodnes nepochopil, že závod už je v cíli, respektive že už vypršel čas, kdy by se dal uběhnout.
koncert
15. 12. 2018 07:15 Česká Carmen Andrea Kalivodová bude hostem Libereckého adventu. Představí se koncertním recitálem v kostele sv. Antonína Velikého v neděli 16. prosince od 16.00 hodin.
kostel
15. 12. 2018 07:04 Barokní kostel Nalezení sv. Kříže v Liberci čekají další opravy. V příštím roce chce arciděkanství dokončit opravu střechy, v dalším začít s fasádou.
kraj
14. 12. 2018 17:47 V Liberci skončila oprava dvou ze tří přístupových cest z ulice U Nisy k budově krajského úřadu. Oprava dvou lávek za 2,2 mil. měla být hotova v létě.
angio
14. 12. 2018 13:04 Nemocnice v Liberci má novou angiolinku za 16 mil. Kč, kterou využívá i při léčbě mrtvic. Výhodou je nižší radiační zátěž a ulehčí i práci lékařům.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
prosinec
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).