reklama

Novým primátorem Jablonce n. N. je Milan Kroupa z ANO

16. 11. 2018
Novým primátorem Jablonce nad Nisou je Milan Kroupa z ANO. Hlasovalo pro něj 19 ze 30 zastupitelů. Druhému největšímu městu v Libereckém kraji bude příští čtyři roky vládnout koalice, na níž se ANO dohodlo s Piráty, uskupením Společně pro Jablonec a připojil se i jeden ze dvou zastupitelů za Novou budoucnost pro Jablonec, Michael Vraný. Koalice má 17 mandátů ze 30 v zastupitelstvu. ODS, která minulé volební období statutárními městu vládla, skončila v opozici, přestože volby vyhrála.
Novým primátorem Jablonce n. N. je Milan Kroupa z ANO
Foto: Artur Irma

Končící primátor Petr Beitl z ODS předal primátorský řetěz. Beitl, který je zároveň poslancem, po osmi letech opouští vedení města i zastupitelstvo. V komunálních volbách byl na posledním místě kandidátky a přestože dostal 2956 preferenčních hlasů, do zastupitelstva se nedostal.

Za hlavní úkol pro příští období považuje nový primátor Kroupa udržení zahájených projektů. "Musíme dokončit protažení tramvajového kolejiště v Jablonci, musíme dostavět dopravní terminál, máme tady řadu dalších projektů, které jsou nastavené a jsou prioritní a těm se teď věnujeme," řekl ČTK Kroupa. Náročné bude podle něj zejména prodloužení tramvajové trati z Liberce do centra Jablonce, kde se bude souběžně dělat i splašková kanalizace. "Budeme uzavírat ulici Budovatelů, což je hlavní dopravní tepna Jablonce, bude to velký úkol pro odbor rozvoje i městskou policii a bude to bohužel trvat velmi dlouho," dodal nový primátor.

Město povede devítičlenná rada v čele s primátorem a třemi náměstky. Na rozdíl od předcházejícího období přibyl post uvolněného radního pro územní a strategické plánování a zapojení veřejnosti do přípravy projektů. Ročně to podle odhadů bude stát město navíc kolem půl milionu korun.

Koalice také prosadila veřejné hlasování, v minulosti byla vždy volba rady tajná. Náměstkem pro rozvoj města zvolili zastupitelé architekta Jakuba Chuchlíka (Piráti). Náměstkem pro ekonomiku a majetek je ekonom Štěpán Matek (Společně pro Jablonec) a náměstkem pro oblast humanitní, do níž spadá školství, kultura a sociální věci, je pedagog David Mánek (ANO). Uvolněným radním pro územní a strategické plánování se stal Petr Klápště (Společně pro Jablonec). Radními zvolili zastupitelé Jana Poláka (Piráti), Stanislava Říhu (ANO), Jarmilu Valešovou (Piráti) a Jana Zemana (ANO).

V Jablonci vybírali voliči v komunálních volbách z 12 kandidátek, do zastupitelstva se jich dostalo sedm. Pro ODS hlasovalo 22,33 procenta voličů a získala osm mandátů, přesto se jí nepodařilo sestavit koalici. Druhé ANO získalo o mandát méně. Třetí Piráti mají pět zastupitelů, čtyři získalo Společně pro Jablonec. V zastupitelstvu jsou také tři zástupci uskupení Starostové pro Liberecký kraj, dva za Novou budoucnost pro Jablonec a jeden z SPD.

Kroupa se v politice angažuje pět let, podniká v telekomunikacích

Vizitka Milana Kroupy (44; ANO), který byl zvolen novým primátorem Jablonce nad Nisou:

Datum a místo narození: 13. ledna 1974, Jablonec

Vzdělání: absolvoval bakalářské studium na ekonomické fakultě Technické univerzity v Liberci (1995)

Současná funkce: zastupitel Jablonce nad Nisou (od 2018)

Kariéra: podnikatel v oblasti telekomunikací, je majitelem ve společnosti Grepa Networks; působí také ve společnostech Rezidence Máca a Rezidence Sedmikráskov

Stranická příslušnost: člen hnutí ANO

Rodinný stav: ženatý (od října 2010)

Ostatní:

- Jeho firma Grepa Networks zajišťuje od roku 2010 přenos dat jabloneckého městského kamerového systému, v současnosti je ale s městem ve sporu kvůli výši platby za služby od roku 2016. Minulé vedení magistrátu nesouhlasilo s požadovanou částkou 1,8 milionu korun, která je podle Aktuálně.cz výrazně vyšší než v předchozích letech, spor měl podle rozhodnutí rady vyřešit primátor. Ten končící, Petr Beitl z ODS, to ale nestihl, a úkol by tak nyní měl připadnout na Kroupu, ten už řekl, že jej nejspíš předá jinému radnímu. Jeho firma se pak nezúčastní tendru na nového dodavatele datových služeb.

- Pro deník Právo uvedl, že do politiky jít nechtěl: "Oslovili mě kolegové, abych nápady a podněty zhmotnil. Po delším váhání jsem se rozhodl, že bych měl Jablonci také něco dát." Absenci politických zkušeností pokládá za výhodu, neboť není zatížen vazbami ani vžitými schématy z minulosti, a může proto vnést do komunální politiky nový pohled.

- S hnutím ANO Kroupa spolupracuje od roku 2013, do zastupitelstva Jablonce kandidoval neúspěšně už před čtyřmi lety, tehdy ještě jako nestraník. Na podzim 2016, kdy už byl členem ANO, se ucházel o mandát krajského zastupitele, skončil jako první náhradník.

Přehled starostů a primátorů (od 2012) Jablonce po roce 1990:

Jiří Musil (za Občanské fórum), 1990-1994

Jiří Čeřovský (ODS), 1994-2006

Petr Tulpa (Domov nad Nisou), 2006-2010

Petr Beitl (ODS), 2010-2018

Milan Kroupa (ANO), od 2018

čtk
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
16. 11. 2018 17:32
Karel
Nenažraní kobliháři z stbackeho doupěte a prodejní Piráti. To je grupa. Škoda Jablonce, bylo to pěkný město.
vrat
20. 5. 2019 07:07 Už podruhé lapila policejní hlídka ve Vratislavicích 33letého muže, který nemá za volantem co pohledávat. Opakovaně řídil pod vlivem drog i alkoholu. Naposledy měl 1,2 promile,
jack
20. 5. 2019 07:06 Ostraze libereckého marketu neunikl lapka s naditými gatěmi. Zapátrala, zda v oděvu neskrývá něco, co tam nepatří. Měl tam tři lahve whisky známé značky.
permice
19. 5. 2019 19:42
V pondělí 20. května v 7:00 bude zahájen prodej permanentních vstupenek na extraligový ročník 2019/2020. Pro novou sezónu přicházejí Bílí Tygři s mnoha novinkami.
 
modus
19. 5. 2019 18:30 Vlastní vývoj a vysoká kvalita je pro českolipského výrobce svítidel MODUS cestou, jak lze porazit čínskou konkurenci zejména u stále populárnějších LED svítidel.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).