reklama

Žitavská úzkokolejka nabízí ubytování ve vodárně i ve vagonu

9. 10. 2017
Obliba hotelů a penzionů, které kromě své základní funkce poskytnout střechu nad hlavou nabízejí cestovateli ještě nějakou přidanou hodnotu, roste. Že tento podnikatelský záměr funguje a tento segment trhu zatím není zdaleka nasycený, si můžete ověřit na nádraží v Oybině.
Když jsme se byli zjara podívat, jaké novinky chystá Zittauer Schmallspurbahn, náš průvodce Alfred Simm ze společnosti Sächsisch-Oberlausitzer Eisenbahngesellschaft mbH (SOEG), která úzkokolejnou trať dnes provozuje, se nám pochlubil, že v dílnách úzkokolejky právě vznikají dva obytné vagony, které budou poskytovat komfortní ubytování. Ačkoliv tento hotel na kolejích ještě neexistoval a měl být otevřen až v srpnu, byl již do poloviny roku 2018 vyprodaný. V oddělení marketingu přitom vycházeli ze zájmu, kterému se již těšily apartmány přestavěné z bývalé historické vodárny parní trakce. Ty si také musíte rezervovat rok dopředu.
V Česku podle mých informací podobné ubytování poskytují Jindřichohradecké místní dráhy (a to dokonce na sedmi stanicích) a herec Tomáš Hanák v rámci restaurace Zastávka Nižbor, kterou zrekonstruoval z bývalé poštovny a několika vagonů. Pakliže nejezdíte všude jen autem, určitě si vybavíte mnoho malebných nádraží v Libereckém kraji, na kterých by šlo podobnou atrakci provozovat. Lidé by mohli přijet vlakem třeba s koly, udělat pár výletů a pak zase vlakem odjet. Jestli o takovém rozšíření nabídky uvažují České dráhy, jsem se zeptal Jaroslava Jirmana, obchodního ředitele Regionálního obchodního centra ČD Liberec. Jeho odpověď je bohužel záporná: "Ubytování na železnici jsem viděl v Tatrách a spát ve vagonech určitě může být zajímavé v turisticky atraktivních místech, ale nevím o tom, že by se u nás něco takového připravovalo. To by musel být samostatný projekt, který by chystala Praha, ale opravdu nemám informace, že by bylo toto v plánu. Co se týče  nádraží, tak ty jsou v majetku Správy železniční dopravní cesty, takže je možné, že tam nějaký projekt na přeměnu nevyužitých budov třeba na penziony bude." Radka Pistoriusová, mluvčí ČD, svého kolegu doplňuje: "V Německu jsem takhle spala, sice ne ve vlaku, ale na bývalém nádraží přestavěném na penzion. U nás jsou v těch budovách byty nebo ještě technologická zařízení, což jejich využití k jiným účelům omezuje. Pokud vím, tak u těchto budov je spíš zájem, aby je využíval stát, aby v nich měla například služebnu policie a podobně."
Škoda, už jenom proto, že velmi pozitivním vedlejším efektem je, že nabídka zážitkového nádražního ubytování funguje jako virální reklama a zvyšuje zájem o veřejnou železniční dopravu obecně. Tak se na to, jak to dělají naši severní sousedé pár kilometrů od hranic a jak na to šel pan Hanák, podívejme alespoň v naší obrazové reportáži.


Dva obytné vagony i na apartmán přestavěná bývalá vodárna parní trakce se nachází na nádraží žitavské úzkokolejky v Oybině (MAPA). Podrobný popis nabízených služeb naleznete v němčině ZDE. (Foto: Mad)
Foto Mad

Apartmá vhodné pro dvě až čtyři osoby je luxusně vybavené a s přihlédnutím k nabízenému komfortu a geniu loci místa není až tak drahé. Pětidenní prázdninový pobyt přijde přibližně na 250 euro. Ale pospěšte si, podle www.zittauergebirge-ferien.de jsou prázdniny 2018 již téměř obsazené. (Foto: Mario England)
Foto: Mario England

Ovšem nechápu, proč architekt nesladil interiér s prostředím nádraží. Ještěže alespoň některé zdi zdobí dobové fotografie úzkokolejky! (Foto: Mario England)
Foto: Mario England

Ještěže vám výhled z okna nabízí podobné pohledy jako tento. (Foto: Mad)
Foto Mad

Dva obytné vagony, každý nabízející ubytování pro dvě osoby, jsou odstaveny přímo pod oybinským masívem s klášterem. Podle rezervačního serveru www.zittauergebirge-ferien.de jsou zcela obsazené až do dubna 2018. Jedna noc stojí 55 euro, ale nejkratší doba ubytování činí tři dny. (Foto: Mario England)
Foto: Mario England

Jak vidíte, ubytování je opět přímo vzorové, jenže platí totéž, co v předešlém případě, že jste ve vagonu, vám připomínají bohužel jen okna. (Foto: Mario England)
Foto: Mario England

Samozřejmostí je koupelna a kompletně vybavená kuchyňská linka. (Foto: Mario England)
Foto: Mario England Foto: Mario England

Čistý, leč sterilní hotelový pokoj, proč alespoň na zdi nevisí krásná fotka parní lokomotivy ? (Foto: Mario England)
Foto: Mario EnglandKdyž dva dělají totéž, nemusí to být totéž. Že lze vymyslet ubytování ve vagonu stylově, a přitom nerezignovat na pohodlí, dokazuje projekt herce Tomáše Hanáka, který na železniční zastávce v Nižboru (MAPA) zrevitalizoval železniční poštovní sklad z roku 1876 na prosperující hospodu, součástí které je i salónní vagon a vagon nabízející ubytování pro dvě až tři osoby. (Všechny fotografie do konce reportu: Mad)
Foto Mad

Na stránkách restaurace Zastávka Nižbor se dočtete, že "Hanák společně s nižborským řemeslníkem Janem Janovským dbali na to, aby maximum původního bylo zachováno, materiály hledali na šrotištích či zdevastovaných nádražích." To je naprostá pravda. Není divu, že projekt byl zařazen do reprezentativní publikace o nejzdařilejších revitalizacích historických objektů.
Foto Mad

Ubytovat se můžete v bývalém služebním vagonu z roku 1948.
Foto Mad

Že nepůjde jen o přenocování, ale o zážitek v tak trochu jiném hotelu, napovídá již poučení k užívání ubytování a konduktérské kleštičky sloužící jako klíč k apartmánu.
Foto Mad

Vnitřní vybavení respektuje původní účel, i stolek a sedátka jsou původní, sklopná. Ale všiměte si, lednička je samozřejmostí...
Foto Mad

...stejně jako perfektní toaleta a sprchový kout.
Foto Mad

Nebojte se, hrubé nádražácké deky skrývají saténové povlečení. Z okna, do kterého vám personál restaurace podá víno nebo sekt, prostě co si budete přát, máte výhled na nižborský zámek. Ubytování stojí na noc 990 Kč, nebo 1 200 Kč se snídaní, kterou vám vřele doporučujeme.
Foto Mad

Přistýlka s knihovničkou, obsahující mimo jiné instruktážní příručku na seřizování vlakových brzd.
Foto Mad

A nechybí ani čepice pro romantický nádražácký večer ve dvou. Doufám, že si to pánové ze Zittauer Schmallspurbahnu nevezmou osobně, ale pročpak něco takového nevymysleli soudruzi z bývalého NDR?
Foto Mad

O věhlasu, kterého Zastávka Nižbor za těch pár let provozu (funguje od roku 2013) dosáhla, jsme věděli, takže jsme si radši objednali stůl na oběd předem. Také jsme se dočetli, že Tomáš Hanák již své dílo nechce dále provozovat a že i sezóna 2017 měla namále. Přesto jsme byli překvapeni hned při příjezdu. Netušili jsme, že uvidíme populárního herce a baviče v roli řemeslníka. Pan Hanák se o svoji hospodu společně se svou ženou opravdu osobně stará, a jak nám řekl během snídaně, do projektu vložil mnoho energie. Bohužel nám potvrzuje i to, co známe z médií (podrobně viz. například ZDE). Navzdory tomu, že se Zastávka Nižbor stala kultovní restaurací, která pozvedla i turistický ruch v Nižboru obecně, pokračovat dál již opravdu nechce. Projekt ho příliš vyčerpává, a jak on soudí, v mnoha ohledech zbytečně. Byrokracie až zvůle úředníků je bezmezná a velmi vynalézavá
Dobrou zprávou je, že zrovna v době našeho pobytu se možná našel zájemce, který by podnik dále provozoval podle Hanákovy koncepce. Uvidíme za rok. Hořká zkušenost nadšence Hanáka naznačuje, proč takových z řady vybočujících projektů u nás nevzniká více.

Zvláštní poděkování patří Petru Kumpfemu za spolupráci na podkladech o ubytování v Oybině a panu Tomáši Hanákovi za ranní kávu oslazenou divadelní etudou.

Text Mad, foto dle popisu
jíra
23. 3. 2019 19:25 Josef Jíra, jeden z nejznámějších a nejžádanějších českých malířů, by se letos dožil 90 let. Od 5. dubna je část jeho díla k vidění v Jablonci nad Nisou.
cyklostezka
23. 3. 2019 19:00 Cyklostezka, která se staví s evropskou dotací kolem Nisy v Liberci, bude o milion Kč dražší. Hotová měla být loni, dokončovat se ale bude až letos.
trh
23. 3. 2019 06:17 Farmářské trhy v Turnově se konají každou sobotu dopoledne na náměstí Českého ráje. Letos začínají v sobotu 30. března. Více informací na www.trhyfarmarske.cz.
varhany
23. 3. 2019 06:15 Liberecký kraj přispěje půl milionem korun na obnovu cenných varhan kostela Nejsvětějšího srdce Ježíšova v Jablonci nad Nisou. Vzácná památka nutně potřebuje renovaci.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).