reklama

Virtuální realita, skvělý, nebo danajský dáreček pod stromeček?

12. 12. 2017
Virtuální realita již není drahá hračka pro geeky, milionáře a snoby. Projekt Google Cardboard vám umožní konečně využít nesmyslně vysoké rozlišení displeje mobilu i výpočetní výkon, který při běžném použití leží ladem, zatímco vy si budete užívat virtuální reality. Tedy, možná si budete užívat.
Brýle, které vás přenesou do světa virtuální reality (VR), vyvíjí řada týmů po celém světě již delší dobu. Výrobky, které se dostaly až na trh, mají různé parametry a jednu společnou vadu, jsou poměrně drahé. Například populární systém Oculus stojí se základními ovládacími prvky kolem patnácti tisíc korun a brýle pro pohyb ve hrách konzole Sony Play Station vášemu účtu odlehčí o deset tisíc korun.
S průlomovým, přitom geniálně jednoduchým řešením, přišla před třemi lety firma Google. Navrhla koncept Google Cardboard, papírové brýle, které jako zobrazovací element používají chytrý mobilní telefon, a doma si je můžete z tvrdého papíru vystříhat a slepit sami. Koncepce Google Cardboard je zcela otevřená a bezplatně dostupná, takže s levnými VR brýlemi se v poslední době roztrhl pytel. Seženete je nejen v papírovém, ale i v luxusním plastovém provedení s vypolstrovanými očnicemi. Pochopitelně nedosahují schopností svých drahých kolegů, ale pro vstup do světa virtuální reality bohatě stačí.
Jediné, co pro začátek dále potřebujete, je aplikace Cardboard, která vás zaškolí, a další apky si stáhnete z Google Play. Máte-li iPhone, navštivte App Store. Mobil by měl být nejlépe VR-Ready, tedy slušně nadupaný výkonem, osazený dotykovým displejem s FULL HD a vyšším rozlišením (ideální poměr obrazu je 2 : 1) a vybavený všemi senzory (gyroskop, akcelerometr, kompas). Například z 525 dotykových mobilů nabízených na Alze dnes ráno (12.12.2017), se logem VR-Ready chlubilo překvapivě jen 67 modelů. Nejlevnější byl HUAWEI P9 Lite za necelých pět tisíc korun. V praxi ale pro pohyb v 360o fotkách a videích stačí, aby mobil splňoval minimální požadavek mít gyroskop, ten mělo z dnešní nabídky 316 přístrojů. Bez peněz do hospody a bez gyroskopu do VR prostě nelez. Jinak je systém dost tolerantní, mně se Google Cardboard podařilo alespoň částečně rozchodit i na maličkém, sedm let starém Samsungu s Androidem 4.2 a s uhlopříčkou dispeje 4´´.

Pro přizpůsobení zobrazení konkrétním brýlím slouží logem opatřený QR kód, který jen načtete do mobilu. Některé VR brýle mají tyto údaje uložené v NFC štítku, takže QR kód číst ani nemusíte. Pozor, u jedněch testovaných brýlí jsme se setkali s QR kódem, který nic nenastavil a jen se do mobilu snažil nainstalovat spoustu reklamního balastu (netýká se výrobku na této fotce).
Foto Mad

Zdálo by se tedy, že nadělit levné VR brýle pod stromeček je geniální nápad. Věc má bohužel nejméně dva háčky, které z dárku pro hračičky můžou učinit dar danajský. Prvním kamenem úrazu VR brýlí založených na principu Google Cardboard je ovládání mobilu uloženého v brýlích, druhým pak kvalita a nastavitelnost optiky.

Originální koncept Google Cardboard původně řešil ovládání geniálně jednoduše pomocí dvou na karton nalepených magnetů. Pohybují-li se elementy proti sobě, mění se magnetické pole a aplikace hlídající kompas náhlé změny vyhodnotí jako zmáčknutí akčního tlačítka. Jak prosté, drahý Watsone! Jenomže v praxi se ukázalo, že tlačítko je vůči magnetické sondě některých mobilů (např. některých Samsung Galaxy) umístěné nevhodně, a tak druhá denerace Google Cardboard (na fotce) přichází s poněkud dřevařským řešením v podobě papírového prstu ťukajícího na displej. Máte-li zájem o tuto papírovou skládačku, někdy rozdávanou jako reklamní předmět a prodávanou již od 99 Kč, mějte na paměti, že existuje ve dvou velikostech! Zdroje fotek: Wiki Commons, autor Gilipollastv (https://www.flickr.com/people/14387977@N03/, fotka vlevo) a Runner1928 (https://en.wikipedia.org/wiki/User:Runner1928).
Wiki CommonsWiki Commons

Plastové Google Cardboard řeší ovládání většinou pomocí Bluetooth ovladače, což se zdá být ideální, ale není.
Na našem trhu se vyskytují zejména dva modely plastových VR brýlí. Působí dojmem, že byly vyrobeny v miliardových sériích někde v PRC a pak byly opatřeny logem podle přání distributora. Mají i shodný dálkový Bluetooth ovladač, který může fungovat v několika módech (myš, joystick, hry, VR). Pozor, ovladač nemusí být standardní součástí balení a brýle, nemají-li akční tlačítko, jsou bez ovladače těžko použitelné. Nehledě na to, že ovladač neoplývá ergonomií ani kvalitou zpracování, trpí závažným principielním nedostatkem. Protokol Bluetooth totiž jede ve stejném frkvenčním pásmu jako Wi-Fi. Takže máte-li smůlu a kanál vaší WiFi je blízko nastavení ovladače, moc si nezahrajete. U dále testovaných dvou kusů brýlí se to projevovalo tak, že první ovladač byl velmi líný a samovolně se odpojoval. Druhý ovladač naopak pracoval bezvadně, ale Wi-Fi protokol rušil do té míry, že například Google Street View se stal nepoužitelným. Pouštět se kvůli VR brýlím do přelaďování Wi-Fi, která dosud fungovala, se asi každému nechce, zvláště jste-li spokojeně usazeni mezi dalšími pěti Wi-Fi routery s pětičárkovým signálem.
Foto Mad

Druhým problémem je optika brýlí. Teorie praví, že průměrný člověk má oči od sebe vzdálené 65 mm. Tuto vzdálenost mají například i čočky starého Meoskopu a diapozitivů umístěných na stereokotoučcích.
Foto Mad

Adaptéry se vyrábějí pro mobily o velikosti 3,5´´ až 6´´, přičemž standardní vzdálenost očí přesně respektují jen modely o uhlopříčce kolem 5,5´´, v ostatních případech musíme trochu šilhat. V nevýhodě jsou zejména malé uhlopříčky, například již zmíněný starší čtyřpalcový Samsung má kromě nevyhovujícího rozlišení středy obrazů vzdálené jen 43 mm, nehledě na to, že bylo problematické ho v adaptéru vůbec udržet rovně. Naopak při pokusech dále použitý mobil LG G6 (vzadu) poskytuje při uhlopříčce 5,7´´ a poměru stran 18:9 dva čtvercové obrazy, jejichž středy jsou vzdálené přesně oněch 65 mm.
Foto Mad

Výrobci rozdíly respektují tím, že umožňují nastavit nejen dioptrie, ale i vzdálenost čoček od sebe. A tady vzniká druhý problém. Levné brýle nepoužívají skleněné, ale většinou ploché plastové fresnelovy čočky. (Poznámka: A.J. Fresnel, který tyto čočky původně vynalezl pro majáky a vy je můžete znát například ze zpětných projektorů, se významně podílel i na vývoji stereoskopie.) Tyto čočky mají kromě řady výhod (jsou lehké, levné a korigují geometrické vady zobrazení) jednu pro stereoskopii významnou nevýhodu. Nedíváme-li se do nich v ose, kvalita obrazu padá rychleji než u čoček klasických, to znamená, že nastavující mechanismus musí pracovat poměrně precizně, což se o výrobku na fotce, prodávanému pod různými obchodními názvy, rozhodně říci nedá. Při každém vyklopení mobilu se nastavení rozladí a brýle je nutno znovu seřídit. Navíc navzdory zdání, že se dioptrie nastavují pro každé oko zvlášť, tomu tak ve skutečnosti není.
Prodávat výrobek, který sice i s ovladačem stojí "jen" 425 Kč, ale říká si o reklamaci kvůli konstrukční vadě, je na pováženou. Pozitivní je aspoň to, že mobil se během testování z vaničky zavřené jen na magnet ani jednou nevylil.
Foto Mad

U druhého typu se mobil vkládá v rámečku, který se do brýlí zasouvá  ze strany. Značky brýlí si nevšímejte, tyto brýle jsem v jednom kamenném obchodě našel hned vedle sebe pod dvěma různými dalšími logy! Ještě zajímavější jsou cenové relace, za které se VR brýle obecně prodávají. Já například tyto plus ovladač zakoupil za 280 Kč (LanShop.cz, včetně DPH, poštovného a balného), ale potkáte je i za trojnásobnou cenu a bez ovladače. Samostatný ovladač se prodává od 70 Kč výše.
Foto Mad

Důležité je, že čočky lze u tohoto typu brýlí nastavovat ve všech směrech nezávisle na sobě, a to dokonce v rozsahu až deseti milimetrů, což oceníte zvláště, máte-li na každém oku jiné plusové dioptrie. Výše popsaný problém s ovládáním přes Bluetooth ale přetrvává.
Foto Mad

VR brýle pamatují i na aplikace kombinující pomocí kamery virtuální realitu a realitu. A já si říkal, proč v návodu píší, že během používání brýlí nemáme řídit motorová vozidla! Máte-li ovšem duální foťák, můžete mít problém se zorným polem.
Foto Mad

Pakliže jsem vás výčtem problémů od nákupu brýlí odradil, nabízím i ještě jednodušší řešení, než je Google Cardboard, které k mému velkému překvapení marketingově nevyužívá žádný výrobce a ani jsem je zatím nikde na internetu nenašel. Tudíž se domnívám, že autorem vynálezu VR brýlí vyrobených z krabičky od mobilu jsem já. Výhodou je nejen dostupnost materiálu, ale i to, že do víčka se vám mobil vejde i s pouzdrem. Na fotce je předprodukční řešení ještě bez výřezu pro nos, zajištění mobilu a vyztužení šachty pro přesnější nastavení čoček. Pro ovládání použijete magnetický fígl Google Cardboard první generace. Niobový magnet vytěžíte ze staré CD mechaniky. Jedinou hůře sehnatelnou součástkou jsou dvě stejné čočky o průměru kolem 25 mm a ohniskové vzdálenosti 40 až 60 mm (originální Google Cardboard používá 45 mm).
Foto Mad

S moderní virtuální realitou si celkem úspěšně poradí i tato historická prohlížečka na formát 7´´x 3,5´´rozšířený ještě v první polovině 20. století. Jen ten pocit, že se nacházíte v centru dění, není kvůli delšímu ohnisku čoček (cca 18 cm) tak autentický. Zato díky přístupnosti displeje s ovládáním aplikací žádné problémy nejsou :-)
První stereoskop zkonstruoval v roce 1838 anglický vynálezce Charles Wheatstone. První použitelný komplet stereofotoaparát - stereoskop sestrojil Jules Duboscq na základě prací Sira Davida Brewstera na konci 40. let 19. století. Již na světové výstavě v Londýně roku 1851 se prodalo na čtvrt milionu stereoskopů! Exponát na fotce pochází z přelomu 19. a 20. století, kdy řada firem v masovém měřítku chrlila celé galerie stereofotografií nejen přírodovědných, ale i erotických.
Foto Mad

Text a foto Mad
jíra
23. 3. 2019 19:25 Josef Jíra, jeden z nejznámějších a nejžádanějších českých malířů, by se letos dožil 90 let. Od 5. dubna je část jeho díla k vidění v Jablonci nad Nisou.
cyklostezka
23. 3. 2019 19:00 Cyklostezka, která se staví s evropskou dotací kolem Nisy v Liberci, bude o milion Kč dražší. Hotová měla být loni, dokončovat se ale bude až letos.
trh
23. 3. 2019 06:17 Farmářské trhy v Turnově se konají každou sobotu dopoledne na náměstí Českého ráje. Letos začínají v sobotu 30. března. Více informací na www.trhyfarmarske.cz.
varhany
23. 3. 2019 06:15 Liberecký kraj přispěje půl milionem korun na obnovu cenných varhan kostela Nejsvětějšího srdce Ježíšova v Jablonci nad Nisou. Vzácná památka nutně potřebuje renovaci.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).