reklama

Ring on Feier, kruh plný světla na oslavu Žitavy

24. 8. 2017
Ring of Feier, žitavský festival světel, se letos konal teprve podruhé, ale Žitaváky, a nejen je, spolehlivě vytáhl do ulic. Liberec něco takového bohužel zažil naposledy pravděpodobně o Sametové revoluci.
Na stránkách festivalu se píše, že pořadatelé byli sami velmi překvapeni úspěchem prvního ročníku, který jim dodal optimismu k pořádání dalšího, ještě lepšího, většího a barevnějšího Prstenu pro slávu Žitavy. Nápad si pochvaluje i žitavská radnice, která dokonce organizátorům loni na konci roku předala ocenění. Jsem zvědavý, jak bude vyhodnocený letošek. My byli přímo zaskočeni atmosférou a zvláště masovou účastí, v Liberci těžko s něčím srovnatelnou. 
Přitom jde o svým způsobem komorní akci, která se například s velkolepým pražským SIGNALem (viz. náš obrazový report) nemůže vůbec srovnávat. Světelné instalace pro Ring of Feier (zatím) netvoří vyhlášení umělci a neviděli jsme zde ani žádné drahé hi-tech efekty. Naopak, stromy byly osvětlovány celkem běžnými koncertními reflektory, světlušky létající po listech generovala levná diskokoule, videomapping jsme viděli jediný. Přesto celkový dojem je velké WOW.

Na slavnosti bylo hodně slyšet i češtinu a polštinu. Z našich médií o akci referoval například server Hrádku nad Nisou. Zarážející je, že liberecká radnice, honosící se utužováním vztahů s radnicí žitavskou, nevěnovala propagaci festivalu prakticky žádnou pozornost. Především ekonomický náměstek Jan Korytář, který před časem demonstrativně přespával v Žitavě a sáhodlouze o tom referoval, tentokrát na svém FB neutrousil jedinou větu. Naše radnice přitom těžkopádně hledá cesty k oživení centra. Jejich chyba! Žitava mohla být přinejmenším inspirací těm sociálním inženýrům, kteří se vymýšlením nesmyslných akcí snaží zdůvodnit zavření Zvolenské ulice. Kdyby temnou stranu přehrady rozsvítila dejme tomu Cesta světla, tak s žitavským přístupem by byla téměř zadarmo a s českou invencí by možná nadchla i naštvané řidiče.   

Pojďme se na festival podívat. Jestli jste Žitavou projížděli, víte, že páteř dopravy v centru tvoří jednosměrný okruh, kopírující bývalé hradby. Tento kruh je zároveň jedním velkým parkem, jak se můžete přesvědčit z ptačí perspektivy. Nejrůznější světelné a kulinářské trakce zaplnily celý tento okruh, takže Žitava dostala opravdu zářící náhrdelník. Plánek je převzatý ze stránek festivalu www.ringonfeier.de, kde byl publikován i program v češtině.
Foto: Ring on Feier

Městský zelený okruh měří 2,5 km, za normálních okolností vám k jeho absolvování postačí půl hodiny. 12. srpen ovšem nebyl normální vůbec v ničem. Již v podvečer celou trasu zaplnil dav pomalu korzujících lidí...
Foto Mad

...a lavičky parků byly kolem půl osmé zcela obsazené, ačkoliv slunce ještě ani nezapadlo.
Foto Mad

Na trase bylo celkem čtnáct gastronomických zastavení, na kterých většinou fungovalo hned několik různých prodejců. Nabízeli nejen na místě vyráběné klasické německé preclíky a bratwursty, ale i celá exotická menu a sladké zákusky. Míst s toaletami bylo devět. Kadibudky byly v celkem dostatečném množství rovnoměrně rozmístěny, ale zátěž byla velmi nerovnoměrná. Někde bylo volno, jinde se táhly fronty.
Foto Mad

Nejširší výběr byl v nápojích. I když, jak se to vezme. Převládaly nejrůznější koktejly a typicky německé sladké vychytávky, které by při vyšší konzumaci zjevně připravily po veselé noci velmi kalné ráno. Takže pro Čecha se nabídka rázem smrskla na pivo, kolu a vodu. A ani to pivo jste neměli jisté, museli jste dávat pozor, aby vám do něj nenalili nějakou malinovku.
Foto Mad

Zdá-li se vám, že Němci ty bratwursty nějak divně napichují, tak vězte, že zdání v tomto případě opravdu klame. Před Weberkirche (MAPA) se opékalo těsto! Výsledek jsme neochutnali, ale určitě byl zdravější než buřt.
Foto Mad

Návštěvu zeleného žitavského okruhu vám vřele doporučujeme i v době, kdy se zde nic nekoná. Cestu totiž lemují pozoruhodné stavby (například kostel sv. Kříže uchovávající velké žitavské postní plátno) a honosné fasády domů postavených v dobách rozkvětu města. Zaujme vás určitě i řada atrakcí, například krokusová louka, mamutí kosti nebo tyto květinové hodiny s porcelánovou zvonkohrou (MAPA).
Foto Mad

V rámci noci byl otevřený i luteránský Weberkirche, ve kterém jste si mohli odpočinout od mumraje venku a zaposlouchat se do živé varhanní hudby.
Foto Mad

Kromě zastavení občerstvovacích okruh nabízel celkem osmnáct míst, kde se něco odehrávalo. Většinou šlo o hudební produkce, ale pokochat jste se mohli i takovýmito žákovskými vystoupeními a se svojí troškou do mlýna přispěla i liberecká IQ-Landia a česká skupina akrobatů pracujících s ohni.
Foto Mad

Haberkornplatz (MAPA) těsně před začátkem lampionového průvodu, což byla asi největší atrakce pro děti. Všiměte si ochranných krytů na reflektorech vytvářejících později barevné efekty na fasádě protějšího domu, jak ukazuje například toto VIDEO.
Foto Mad

Noční motýl přilétá i se svými pomocníky, průvod může začít.
Foto Mad

Foto Mad

Všiměte si, v čele průvodu nejde žena na chůdách, ale organizátorka. Pořádek musí být.
Foto Mad

Bublinová show vyrobí za málo peněz hodně muziky, pardon, bublin.
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Efektní, přitom relativně jednoduchá světelná brána byla poblíž evangelického kostela (MAPA).
Foto Mad

Průvod přivedl do ulic soumrak a světelné instalace ožívají.
Foto Mad

Foto Mad

Asi nejkrásnější stromovou výzdobu měl park pod lázněmi (MAPA).
Foto Mad

Ano, neklame vás zrak. Stromy byly ověšené drahými originálními hvězdami z Hernhutu. Nemáme to přímo ověřené, ale zřejmě šlo o šikovné letní využití vánoční výzdoby, která by jinak zahálela ve skladu.
Foto Mad

Kulturní program byl velmi různorodý, od produkcí DJ přes živá vystoupení kapel a bavičů (jako například Detleva Kloppota na fotce) až po koncerty experimentální a vážné hudby. Své pódium měl i liberecký dixieland a slyšeli jsme i české karaoke. Vida, po IQ-Landii a ohňových akrobatech další české stopy na oslavě světel a ohně!
Foto Mad

Metody zvýšení prodeje můžou být i bizarní.
Foto Mad

Na různých místech festivalu účinkovala asi desítka DJ, takže různě hluboké tuc-tuc-tuc vás provázelo prakticky neustále.
Foto Mad

Doprava nebyla navzdory korzujícím davům uzavřená, ale jen svedená do jednoho pruhu. Takto vypadalo čekání na videomapping, který nakonec za moc nastál.
Foto Mad

Kdyby se program jmenoval Diashow z dějin jedné žitavské fabriky, určitě by tolik lidí nepřišlo. Slabé, soudruzi z NDR, slabé.
Foto Mad

Naproti tomu geniální může být i nápad za pár eur.
Foto Mad

Malá ukázka osvětlené architektury. Více naleznete na videích například ZDE nebo ZDE.
Foto Mad

Foto Mad

V obležení byly i světelné atrakce fungující každou noc :-)
Foto Mad

Již se těšíme na příští rok. Prostor, jak festival dále vylepšovat, je široký, genius loci místa úžasný. Realizačnímu týmu elán nechybí. To pro nás není dobrá zpráva, modleme, aby se za pár let o Liberci ve světě nemluvilo jako o tom městě ležícím dvacet minut jízdy od Žitavy, města proslaveného festivalem Ring of Feier.

Text a foto Mad
jíra
23. 3. 2019 19:25 Josef Jíra, jeden z nejznámějších a nejžádanějších českých malířů, by se letos dožil 90 let. Od 5. dubna je část jeho díla k vidění v Jablonci nad Nisou.
cyklostezka
23. 3. 2019 19:00 Cyklostezka, která se staví s evropskou dotací kolem Nisy v Liberci, bude o milion Kč dražší. Hotová měla být loni, dokončovat se ale bude až letos.
trh
23. 3. 2019 06:17 Farmářské trhy v Turnově se konají každou sobotu dopoledne na náměstí Českého ráje. Letos začínají v sobotu 30. března. Více informací na www.trhyfarmarske.cz.
varhany
23. 3. 2019 06:15 Liberecký kraj přispěje půl milionem korun na obnovu cenných varhan kostela Nejsvětějšího srdce Ježíšova v Jablonci nad Nisou. Vzácná památka nutně potřebuje renovaci.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).