reklama

Nesehnali jste startovní číslo? Nevadí, projeďte si Jizerskou 50 virtuálně!

11. 1. 2018
Nejnavštěvovanějšími trasami Google Street View v Česku dosud byly zahrady Pražského hradu, centrum Prahy a Český Krumlov. V nejbližších dnech je ale můžou překonat virtuální projížďky Jizerkami po trase legendárního závodu.
Google Street View patří k nejužitečnějším službám internetu. Málokdo ji ještě nevyužil při hledání konkrétního cíle nebo jen tak pro zábavu. Služba byla představena 25. května 2007 a ještě téhož roku začala poprvé mapovat Česko. Jak obliba 360o procházek ulicemi stoupala, začala být snímána i jiná zajímavá místa na zeměkouli. Cti být prvním se dostalo Grand Canyonu v USA. Od té doby se koule plná objektivů podívala na nejrůznější místa a zmapovala pěší zóny, cyklostezky, turistické chodníky i na řadu míst kuriozních, v Česku například Maják Járy Cimrmana.
Jizerská 50 si připíše nejméně dvě česká prvenství, jde o první trasování pomocí sněžného skůtru a hrubý materiál poprvé nepořizuje Google, ale sám organizátor (agentura Raul!), pochopitelně technikou zapůjčenou od Googlu.

Richard Valoušek, manažer agentury Raul!, která závod marketingově zaštiťuje, si od umístění jizerskohorských tratí na Street View slibuje nejméně tři věci: "Myslím, že tento počin bude zajímat přinejmenším tři skupiny lidí. Za prvé to budou pochopitelně závodníci obecně, kteří si budou moct trať projet virtuálně. Za druhé to bude určitě zajímat speciálně závodníky zahraniční, protože Jizerská 50 je velmi populární v zahraničí, takže potencionální zájemci navštíví Jizerky a poznají naše hory, aniž by sem museli cestovat. No a za třetí doufám, že náš počin třeba přesvědčí lidi, kteří Jizerskou nikdy nejeli, aby se přestali bát a prověřili své síly. S Googlem jsme byli v jednání již několik let. Byla to iniciativa z naší strany, ale ta synergie názorů byla od začátku velká. Je skvělé, že se to povedlo zrealizovat."
Vzhledem k tomu, že kapacita 4 800 závodníků hlavního závodu byla již letos naplněna, není proč ještě někoho dalšího k účasti přesvědčovat. Rozsáhlá publicita snímání tratí do Google Street View ale každopádně byla dobře načasovaným počinem, který přitáhl k Jizerským horám pozornost v pravou chvíli. Není divu, že agentura Raul! získala za public relations Jizerské 50 již předloni ve své kategorii Českou cenu za PR.

Street View Trekker pracuje podobně jako jeho starší bratříček na autě, ale lze ho nosit na zádech jako krosnu, váží necelých dvacet kilogramů a je 120 cm vysoký.
Foto Mad

Zařízení má i stejnou optiku, 15 čoček pořizuje záběr každé 2,5 sekundy. Když je trekker umístěný na autě, mapuje ulice po deseti metrech.
Foto Mad

V tomto případě operátor pohodlně sedí na skůtru a palubní počítač s napájecím zdrojem má v přepravce. Trasa se jede několikrát a vybírají se nejlepší fotky. Gigabajty dat pořízených během několikadenní práce si Google zpracovává v Americe sám. Inu, snad to Amíci do zahájení letošní Jizerské 50 stihnou.
Foto Mad

Street View Trekker vyráží na sněžném skůtru do terénu. Důležitý je plynulý pohyb a bezchybné projíždění zatáček. Optimálních výsledků zařízení dosahuje při běžném tempu chůze, avšak je schopné fungovat i při rychlosti do 40 km za hodinu.
Foto Mad

Alžběta Houzarová, tisková mluvčí Google pro Česko a Slovensko, přítomné novináře ujišťuje, že Street View Jizerské 50 bude na mapách Google dostupný nejpozději 16. února, tedy v den zahájení série závodů Jizerské 50, přičemž hlavní závod se jede 18. února. Z toho plyne, že letos si před závodem virtuálně asi nezatrénujeme. (Tento a následující dva záběry laskavě poskytla Jizerská 50)
Autor: Jizerská 50

A takto vypadá snímání tratě Jizerské 50 pro Google z ptačí perspektivy. Záběry nám laskavě poskytla Jizerská 50 a agentura Raul!


Spanilá reklamní jízda na Nové louce. Ondřej Brouček, kameraman certifikovaný Googlem pro obsluhu Street View Trekkeru, si užívá chvíle slávy. Kdyby byly záběry použity pro Street View, asi by se zájemci o lyžovačku divili, kolik zástupců různých médií stojí u cesty.
Autor: Jizerská 50

Autor: Jizerská 50

Na závěr naše obvyklá perlička. 360o procházky po komunikacích, historických a přírodních zajímavostech dnes pokrývají stále více míst. Jsou však překvapivé výjimky. V roce 2011 bylo například ukončeno mapování v sousedním Německu a Rakousku. Důvod? Jen v Německu totiž přišlo na čtvrt milionu žádostí o vymazání nejen postav, ale celých nemovitostí z projektu. Google se tedy rozhodl, že publikované uliční sítě Street View zhruba dvaceti již zpracovaných měst v mapách Google ponechá, ale nebude je aktualizovat a na dalších již pracovat nebude. V Německu tedy většinou najdete jen samostatné 360o fotografie, pocházející většinou od různých nadšenců. V nejbližším okolí to jsou například panoramata Oybinu. 

Na stránkách projektu Google Street View je mapa světového pokrytí. Z globálního pohledu vypadá Evropa zcela pokrytě, ale nenechte se mýlit, při zoomování na detail zjistíte, že Google to s tloušťkou čar marketingově trochu přehání. Na rozdíl od Česka a Polska je Německo opravdu pokryto jen na pár místech. Z nejbližších měst se můžete projít po šest let neaktualizovaných ulicích Drážďan. (Zdroj screenshotů: Google Street View)
Screenshot Google Street View

Screenshot Google Street View

Text Mad, foto viz. popisky
jíra
23. 3. 2019 19:25 Josef Jíra, jeden z nejznámějších a nejžádanějších českých malířů, by se letos dožil 90 let. Od 5. dubna je část jeho díla k vidění v Jablonci nad Nisou.
cyklostezka
23. 3. 2019 19:00 Cyklostezka, která se staví s evropskou dotací kolem Nisy v Liberci, bude o milion Kč dražší. Hotová měla být loni, dokončovat se ale bude až letos.
trh
23. 3. 2019 06:17 Farmářské trhy v Turnově se konají každou sobotu dopoledne na náměstí Českého ráje. Letos začínají v sobotu 30. března. Více informací na www.trhyfarmarske.cz.
varhany
23. 3. 2019 06:15 Liberecký kraj přispěje půl milionem korun na obnovu cenných varhan kostela Nejsvětějšího srdce Ježíšova v Jablonci nad Nisou. Vzácná památka nutně potřebuje renovaci.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).