reklama

Na dobrou věc nemusíte přispět penězi, ale časem, to je projekt Missing Maps

21. 5. 2018
V éře satelitních snímků a map celého světa dostupných zdarma v počítači i v mobilu se nechce věřit tomu, že stále existují místa zmapovaná málo nebo vůbec. Bohužel jde často o oblasti humatitárních krizí a katastrof, kde na rychlé, správně cílené pomoci závisejí lidské životy.
Takovéto mapy jsou nesmírně cenné například pro lékaře a humanitární pracovníky. Na usnadnění jejich práce v terénu vznikl v roce 2014 z iniciativy Lékařů bez hranic, Červeného kříže a Humanitární sekce OpenStreetMap projekt Missing Maps. Česká republika se k projektu přidala v roce 2016. Zapojíte-li se do projektu a pomůžete vytvořit mapu cílové oblasti, bez nadsázky zachráníte lidské životy.
Pomáhat můžete buďto přímo z domova (viz. odkazy výše) nebo se můžete zúčastnit mapathonu, což je setkání lidí, které baví pomáhat druhým digitalizací mapových podkladů. Pro začátečníka je návštěva mapathonu asi nejlepší cestou, jak do práce na mapách proniknout. Zkušení mapathlonisté vás zbaví tápání, poradí jak na to.
V Praze se mapathony v poslední době konají každý týden a bývají zcela obsazené. V Liberci se taková setkání odehrávají na půdě TUL. První proběhlo před půl rokem a druhé minulý týden. I tentokrát byla akce uspořádaná ve spolupráci s Katedrou aplikované matematiky.

Foto Mad

Pavel Petr, organizátor setkání, který se na české verzi projektu podílí jako dobrovolník od začátku, tedy asi dva roky, mi vysvětluje základy: "Potřebujete jen počítač. Zaregistrujete se do projektu a vyberete si úkol ze seznamu, který je řazený podle urgentnosti. Zde je i zadán typ činnosti, což znamená, máte-li například zakreslovat jen domy, nebo i silnice a tak dále. Mapujeme podle satelitních snímků poskytnutých různými službami, zde jde například o Bing. Oblasti ke zmapování vybírají zásadně humanitární organizace, které na daných místech působí a jsou v kontaktu s místními obyvateli. Ve druhé fázi dobrovolníci pomocí aplikace MapSwipe (https://mapswipe.org/) vytipují na satelitních snímcích osídlená území. Tyto hrubě vytipované oblasti jsou pak podrobně zpracovány dalšími dobrovolníky třeba na dnešním mapathonu. Následuje validace a doplnění informací přímo z terénu.  Naše mapy neslouží jen pro orientaci, ale například i pro rozhodování, jak efektivně proočkovat co nejvíc populace."

Foto Mad

Dnes dobrovolníci na žádost Lékařů bez hranic zakreslují budovy, silnice a další prvky v Niger State, což je rozsáhlé území v Nigérii, kde v oblastech, kde na mapě zdánlivě nic není, žijí ve skutečnosti statisíce lidí. Že jde o nezmapované území, si můžete krásně sami ověřit. Otevřte si například na mapách Google tuto OBLAST a pak si mapu přepněte na satelitní snímek. Jen o málo lépe dopadnete na mapách Bing (Microsoft).

Amélie je na mapathlonu porvé a je spokojená: "Je zajímavé pomáhat takovýmto způsobem. Jen sedíte za počítačem, klikáte myší a přitom můžete někomu pomoct."
Foto Mad

Ty kulaté objekty jsou ohrádky pro zvířata, nebo africká obydlí? Jiří Šmída, proděkan Fakulty přírodovědně humanitní a pedagogické a nadšený kartograf, to komentuje: "Dobrou mapu nedělá přemíra informací, ale kvalita informací pro daný účel. Toto je jeden z krásných příkladů toho, že odbornou práci nemusí dobře odvést jen studovaný odborník, ale i motivovaný laik, nadšenec. Práce kreativního, přemýšlivého člověka je stále přesnější než prosté strojové zpracování. Práci samozřejmě musí připravit odborník a musí být zajištěna validace, ale s tím se zde počítá. Tito lidé na rozdíl od profesionálů touto činností odpočívají. Tady nejsou jen studenti, ale lidé nejrůznějších profesí, pro které je tato pomoc relaxem po práci." Výsledek činnosti prochází kontrolou a stává se součástí OpenStreetMap, což je jakási kartografická obdoba Wikipedie. Protože na mapách pracuje velké množství lidí a každý má možnost doplnit údaje a nahlásit případné nepřesnosti, jsou chyby úspěšně eliminovány.
Foto Mad

Zde je situace jasnější. V rámci celku, viz. další foto níže, jde evidentně o budovy.
Foto Mad

Patrik není z Liberce, přijel z Prahy. Vysvětluje proč: "Na mapathonu jsem asi poosmé. My sem z pražského mapathonu udělali výjezd, abychom pomohli začátečníkům. Nic obtížného na tom nevidím, stačí dělat čtyřúhelníky podle obrysů budov. Je jen důležité při tom také trochu přemýšlet, dívat se na věci, jak v krajině fungují."
Foto Mad

Přichází zpestření programu, jsme v přímém spojení s mapathonem probíhajícím v holandském Utrechtu...
Foto Mad

...ač by se podle záběrů mohlo zdát, že jde spíš o pizzathon :-)
Foto Mad

Jiří Šmída v takovýchto akcích vidí i další zajímavé další možnosti: "Chybí nám digitální gramotnost, každý má počítač, každý má mobil, a přitom zejména mobily minimálně využíváme k tomu, k čemu všemu by nám mohly sloužit. Orientace v terénu je právě takovou úžasnou málo využívanou vlastností. Mapathlony jsou jednou z cest, jak do světa kartografie proniknout a naučit se v něm orientovat."
A poznámka na závěr: Fakulta přírodovědně humanitní a pedagogická TUL, přesněji řečeno Katedra geografie a Katedra aplikované matematiky, stojí za celou řadou zajímavých kartografických projektů. Mapy Direction (viz. naše obrazová reportáž) asi znáte, méně známá je studenty zpracovaná pocitová mapa Liberce (nebo starší, ale obsáhlejší verze z roku 2016 ZDE).

Text a foto Mad
jíra
23. 3. 2019 19:25 Josef Jíra, jeden z nejznámějších a nejžádanějších českých malířů, by se letos dožil 90 let. Od 5. dubna je část jeho díla k vidění v Jablonci nad Nisou.
cyklostezka
23. 3. 2019 19:00 Cyklostezka, která se staví s evropskou dotací kolem Nisy v Liberci, bude o milion Kč dražší. Hotová měla být loni, dokončovat se ale bude až letos.
trh
23. 3. 2019 06:17 Farmářské trhy v Turnově se konají každou sobotu dopoledne na náměstí Českého ráje. Letos začínají v sobotu 30. března. Více informací na www.trhyfarmarske.cz.
varhany
23. 3. 2019 06:15 Liberecký kraj přispěje půl milionem korun na obnovu cenných varhan kostela Nejsvětějšího srdce Ježíšova v Jablonci nad Nisou. Vzácná památka nutně potřebuje renovaci.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).