reklama

JAK NA VĚC: Krocení červeného kohouta vyžaduje chladnou hlavu

3. 8. 2016
Jen za první čtyři měsíce letošního roku zasahovali hasiči v Libereckém kraji u 46 požárů domácností. Když si uvědomíme, že ve většině případů stála na začátku nedbalost nebo neznalost, je číslo o to víc alarmující.
JAK NA VĚC: Krocení červeného kohouta vyžaduje chladnou hlavu
Foto + video Mad
Nejčastější příčiny domácích požárů jsou: nedodržení bezpečné vzdálenosti topidel a dalších spotřebičů od hořlavých materiálů, neudržované komínové cesty, neodborná manipulace s otevřeným ohněm (svíčky, cigaretové nedopalky), nehody v kuchyni a závady v elektroinstalaci a elektrických zařízeních (zejména vadné prodlužovačky a rychlovarné konvice). Asi první věcí, kterou byste měli udělat, je kontrola vaší domácnosti z hlediska vyjmenovaných rizik. Kdy měl váš komín naposledy revizi? Neúpí prodlužovačka od televize pod tíhou skříně? Nestojí teplomet, kterým si přitápíte, příliš blízko dalšího zařízení bytu? Dalším krokem, za který nic nedáte, je občasná návštěva webu www.hzslk.cz, který přináší mnoho aktuálních rad a informací. Užitečné je také občas se zamyslet, co bych dělal, kdyby... Jakmile již hoří, je vaším nepřítelem nejen požár, ale i vaše nerozhodnost, panika, špatný odhad vašich možností. Takže v první řadě zchlaďte vlastní hlavu a vemte rozum do hrsti.

Zdenka Štrauchová, tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje, vám potvrdí, že vyšetřovatelé požárů se velmi často nestačí divit, kvůli jakým banálním lidským chybám požár vznikl:


Nahlédneme-li na stránky Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje, zjistíme, že pořádá velké množství nejrůznějších osvětových akcí, a to především pro školy. Hrozivé počty požárů domácností, ke kterým by při dodržování elementárních pravidel a při troše opatrnosti vůbec nedošlo, byly jedním z důvodů vzniku kampaně Aby červený kohout nezakokrhal, která je orientována spíše na dospělou populaci. Jednou z forem osvěty jsou informace zasílané médiím, věnující se aktuálním tématům. Již jsme například publikovali rady, jak postupovat při pálení čerodějnic a při letních grilovačkách. V rámci této kampaně jsme rovněž měli možnost seznámit se s vlastnostmi různých hasicích přístrojů a absolvovat názornou ukázku špatného a správného hašení.

Ukázka, kterou jsme absolvovali, se zaměřovala na hašení hořících kapalin, v domácnosti typicky oleje hořícího na pánvi nebo ve fritéze. Při nesprávném přístupu nejenže relativně malé ohnisko požáru nezlikvidujete, ale můžete způsobit nekontrolovatelné rozšíření červeného kohouta. Našimi průvodci byli odborníci na slovo vzatí, preventista Daniel Mlčoch (vlevo) a vyšetřovatel příčin vzniku požárů Jan Mandl.
Foto Mad

Norma ukládá, že každá nová nebo zrekonstruovaná stavba musí být vybavena detektory kouře a hasicími přístroji. Není ale od věci pořídit si do domácnosti hasicí přístroj, i když se na vás ještě nařízení nevztahuje. Asi nejuniverzálnější je přístroj práškový, ale vzhledem k vedlejším účinkům hasicího média je pro domácí použití nejvhodnější hasičák pěnový. Jeho nevýhodou zase je, že kvůli obsahu vody jím nelze hasit zařízení pod proudem. Klasikou je přístroj vodní. Sněhový přístroj je účinný, ale nelze jej použít v uzavřených prostorech.
Foto Mad

Nejprve probíhalo krocení tekutiny hořící na velké ploše. Zásadou je, že hořící tekutiny nesmíme hasit vodou, protože voda se při styku s rozpálenou kapalinou (zápalná teplota oleje je asi 370 oC) okamžitě mění v páru a v podstatě exploduje. Každá kapka vody totiž víc jak 1 000 x zvětší objem. Hořící kapalina je přitom rozmetána do okolí. (Video s nesprávným a správným postupem je součástí rozhovoru se Zdenkou Štrauchovou.) Na fotce jeden z přítomných žurnalistů používá práškový hasicí přístroj, a jak vidíte, napoprvé si nevede úplně špatně, až na to, že by měl proud směřovat pod větším úhlem...
Foto Mad

...jak je ukázáno zde. A pozor, málokdo ví, že práškový hasicí přístroj je poněkud zrádný pomocník! Mikročástečky, které tvoří hasicí proud, se dostanou úplně všude a jsou velmi těžce odstranitelné, takže zvažte, kam přístrojem míříte! Z látek, vyskytujících se běžně v domácnosti, se relativně univerzální a celkem účinný práškový přístroj nehodí na hašení pevných hořlavin jako je dřevo, uhlí, látky a podobně a nesmí se používat například na hašení vláknitých materiálů a volně uložených kusových látek
Foto Mad

Vana je připravená pro další ukázku, tentokrát jsme si mohli vyzkoušet sněhový hasicí přístroj (opět viz. video výše). Ten nezanechává žádný prášek, ale nehodí se na hašení sypkých látek, při hašení zařízení pod proudem nejprve vypněte napájení a při jeho použití si dávejte pozor na omrzliny. U hasicích přístrojů je trochu problém s označením okruhu použitelnosti zašifrovaným do písmen A až F (viz. tabulka ZDE) a s označením hasební schopnosti (čím větší číslo, tím lépe). Také je dobré se podívat, jak se přístroj aktivuje (dnes většinou stačí vytáhnout pojistku). Traduje se případ, kdy pracovník, pamatující si, že staré vodní hasičáky se aktivovaly úderem o zem, zničil několik přístrojů, kterými by bylo možné v zárodku zlikvidovat požár, který nakonec způsobil závratné škody.
Foto Mad

Jan Mandl má bohaté zkušenosti s vyšetřováním příčin požárů a ví, jaké chyby lidé nejčastěji dělají, když požár vypukne:


Dostáváme se k demonstraci špatného a pak správného postupu hašení hořící pánve nebo fritézy, což je jedna z nejčastějších příčin požárů domácností.
Foto Mad

Nejprve si na animaci prohlédněme nesprávný postup, který bohužel instinktivně volí řada lidí. Jak již bylo řečeno výše, voda vlitá do rozpáleného oleje způsobí rozmetání hořícího žhavého oleje po okolí a ohnisko požáru nezlikviduje. Sporné je i použití domácích hasicích přístrojů, protože proud hasiva může hořící olej z nádoby vymést.
Foto Mad

Správný postup si na vlastní kůži ověřuje Libor Tampier, odvážný redaktor PRIMA TV. Stačí vzít mokrý hadr (tričko a pod.) a směrem od sebe jím hořící pánev přiklopit.
Foto Mad

Foto Mad

Nezapomeňte zavřít přívod energie a nebuďte nedočkaví, chvíli počkejte, abyste měli jistotu, že plameny uhasly. Na paměti rovněž mějte, že stačí málo a olej opět blafne, protože má stále zápalnou teplotu!
Foto Mad

Požární školení pro zaměstnance pravidelně pořádá každá firma. Probírají se většinou specifická rizika spojená s danou výrobou a málokdy obsahují praktické ukázky. Škoda, že se taková školení neorganizují i pro uživatele domácností. Když si vezmu, jaký ohlas měly kurzy sebeobrany pro ženy, pořádané policií, věřím, že zájemců o podobnou ukázku techniky hašení, jakou jsme absolvovali my, by se našlo dost, i kdyby si účast měli zaplatit. Praktická zkušenost je fakt k nezaplacení.

Text Mad, rozhovory Darka
jíra
23. 3. 2019 19:25 Josef Jíra, jeden z nejznámějších a nejžádanějších českých malířů, by se letos dožil 90 let. Od 5. dubna je část jeho díla k vidění v Jablonci nad Nisou.
cyklostezka
23. 3. 2019 19:00 Cyklostezka, která se staví s evropskou dotací kolem Nisy v Liberci, bude o milion Kč dražší. Hotová měla být loni, dokončovat se ale bude až letos.
trh
23. 3. 2019 06:17 Farmářské trhy v Turnově se konají každou sobotu dopoledne na náměstí Českého ráje. Letos začínají v sobotu 30. března. Více informací na www.trhyfarmarske.cz.
varhany
23. 3. 2019 06:15 Liberecký kraj přispěje půl milionem korun na obnovu cenných varhan kostela Nejsvětějšího srdce Ježíšova v Jablonci nad Nisou. Vzácná památka nutně potřebuje renovaci.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).