reklama

Lomnice n. P. chystá přestavbu bývalé školy na domov pro autisty

1. 7. 2018
Lomnice nad Popelkou v Českém ráji chystá za 26 milionů korun přestavbu bývalé školy na Rváčově na domov pro děti a mládež s poruchou autistického spektra. Takové zařízení v Libereckém kraji dosud není. Uskutečnění projektu je ale závislé na získání evropské dotace, řekl ČTK místostarosta Lomnice Zdeněk Rajm (Nezávislí).
Lomnice n. P. chystá přestavbu bývalé školy na domov pro autisty
Foto: Artur Irma

Žádost podalo město tento týden. Pokud dotaci získá, rekonstrukce by měla začít v roce 2020 a zařízení by mělo být v provozu od roku 2021. Sloužit by mělo pro těžší formy autismu, plánovaná kapacita domova je osm míst. "Jednalo by se o jednolůžkové pokoje," uvedl Rajm.

V minulosti už obdobné využití bývalá škola na Rváčově měla, byl tam stacionář pro postižené děti a mládež. Jeho provoz ale skončil před více než deseti lety po změně financování v sociálních službách. Od té doby je budova prázdná. "My jsme pro ni hledali jiné využití, nabízeli k pronájmu i k prodeji, ale žádné smysluplné využití jsme nenašli," řekl místostarosta.

Na vytvoření domova pro autisty se podle Rajma domluvili zástupci města s Libereckým krajem, půjde o nadregionální službu. V případě získání dotace zaplatí město zbylé náklady na přestavbu budovy, peníze na běžný provoz domova bude zajišťovat kraj. Poskytovatelem služby by měla být podle dohody s krajem Oblastní charita Jičín. "Jsme domluveni, že pokud město s žádosti o dotaci na rekonstrukci uspěje, tak Liberecký kraj organizaci začlení do plánu sociálních služeb na další období, aby byla služba financována," uvedl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Provoz domova by měl být podle něj hrazený z peněz od státu a kraje.

Autismus patří k nejzávažnějším poruchám mentálního vývoje, jde o vrozenou poruchu některých mozkových funkcí. To je důvod, proč autista dobře nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívá. Různou formou autismu je postižený každý pětistý Čech. V Libereckém kraji se nyní připravuje i rozšíření denního stacionáře pro lidi s těžkým mentálním postižením a autismem. Nachází se v Turnově, od Lomnice je vzdálený zhruba 20 kilometrů. Je jediným zařízením svého druhu v kraji. Stacionář provozuje spolek Slunce všem, jenž na projekt za 6,5 milionu Kč získal evropskou dotaci. Cílem je od roku 2019 rozšířit nabídku odlehčovací služby. Pomoci tak chce rodinám, které se o postižené často léta starají. "Nemožnost jet na dovolenou, jít na koncert či do divadla je pro rodiny pečující o takto postižené každodenní realitou, problémem je to ale hlavně ve chvíli, kdy musí rodič třeba do nemocnice," řekla již dříve vedoucí centra Bohuslava Charousková.

čtk
jíra
23. 3. 2019 19:25 Josef Jíra, jeden z nejznámějších a nejžádanějších českých malířů, by se letos dožil 90 let. Od 5. dubna je část jeho díla k vidění v Jablonci nad Nisou.
cyklostezka
23. 3. 2019 19:00 Cyklostezka, která se staví s evropskou dotací kolem Nisy v Liberci, bude o milion Kč dražší. Hotová měla být loni, dokončovat se ale bude až letos.
trh
23. 3. 2019 06:17 Farmářské trhy v Turnově se konají každou sobotu dopoledne na náměstí Českého ráje. Letos začínají v sobotu 30. března. Více informací na www.trhyfarmarske.cz.
varhany
23. 3. 2019 06:15 Liberecký kraj přispěje půl milionem korun na obnovu cenných varhan kostela Nejsvětějšího srdce Ježíšova v Jablonci nad Nisou. Vzácná památka nutně potřebuje renovaci.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).