reklama

V Jindřichovicích pod Smrkem už třetí den hoří sklad štěpky

16. 5. 2018
AKTUALIZOVÁNO. OBSAHUJE FOTOGALERII: Už třetí den hoří sklad štěpky bývalém statku v Jindřichovicích pod Smrkem na Liberecku. Požár se už v úterý večer podařilo z 90 procent uhasit, pomohl i noční déšť. Část materiálu ale stále doutná. Na místo proto vyrazily čtyři jednotky a také vyšetřovatelé, kteří budou zjišťovat příčiny požáru i výši škod, řekla ČTK mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Pavlína Bílková. Štěpka hoří od pondělního odpoledne, malou část nechávají hasiči kontrolovaně dohořet.
V Jindřichovicích pod Smrkem už třetí den hoří sklad štěpky
Foto: HZS LK

"Jedna jednotka byla přes noc na místě, kam se vyvážel materiál, aby zabránila případnému vznícení. Druhá jednotka zůstala na místě požáru a kontrolovala dohoření zbylého materiálu. Je to z toho důvodu, že škody budou nižší, než kdyby to prolévali vodou," dodala Bílková. Dnes podle ní budou hasiči s termokamerou dohledávat a hasit případná ložiska hoření a část zbylého materiálu vyvezou a dohasí.

Požár skladu štěpky ve Frýdlantském výběžku byl hasičům nahlášen v pondělí ve 14:15. Nejprve zasáhl delší křídlo bývalého statku, které se využívá jako sklad štěpky a dřeva. Silný vítr ho ale velmi rychle rozšířil na další části budovy. Při příjezdu hasičů už hořel téměř celý skladovací prostor o rozměrech zhruba 50x30 metrů a plameny šlehaly střechou ven.

Hasiči museli ochlazovat přilehlou obytnou budovu, aby zabránili dalšímu rozšíření požáru. Obyvatelé z domu ale odešli ještě před jejich příjezdem. Šestici obyvatel zajistila obec náhradní ubytování v obecním bytě. ČTK to řekl starosta Pavel Novotný (Jindřichovický patriot). I budova, kde hořelo, je podle něj obecní. "Objekt byl v pronájmu," řekl. Nájemce podle něj zajišťoval pro některé obecní objekty dodávky tepla a teplé vody. Obec má ale vlastní kotelnu, a tak si teď teplo zajistí sama.

Objekt stojí v centru obce a okolí bylo silně zakouřené. Přestože jde o biologický materiál a zplodiny nejsou nebezpečné, doporučili hasiči obyvatelům, aby nevětrali. Na místo povolali speciální bagr ze Zbirohu, aby mohli hořící materiál vyvozit a dohasit, díky tomu se už v úterý podařilo oheň z velké části zlikvidovat. Škody se předběžně odhadují na miliony korun. Objekt prošel nedávno rekonstrukcí a v jedné budov jsou navíc technologie na výrobu tepla a elektrické energie.

O události jsme psali ZDE.

Ve středu 16. 5. v Jindřichovicích pod Smrkem zasahuje pět jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Stále pracují na vyhledávání případných skrytých ohnisek požáru a odklízí ohořelé části budovy. Příčina požáru je v šetření, na místě jsou od počátku přítomni vyšetřovatelé příčin požárů Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje, kteří situaci dokumentují.

Ve čtvrtek 17. 5. bude povolán kynolog se speciálně vycvičeným psem na vyhledávání akcelerantů hoření a vyšetřování bude pokračovat. Vzhledem k poškození velké části budovy, a celé střešní krytiny, která byla před nedávnem nově postavena škoda pravděpodobně přesáhne šest milionů korun.
čtk
trh
23. 3. 2019 06:17 Farmářské trhy v Turnově se konají každou sobotu dopoledne na náměstí Českého ráje. Letos začínají v sobotu 30. března. Více informací na www.trhyfarmarske.cz.
varhany
23. 3. 2019 06:15 Liberecký kraj přispěje půl milionem korun na obnovu cenných varhan kostela Nejsvětějšího srdce Ježíšova v Jablonci nad Nisou. Vzácná památka nutně potřebuje renovaci.
chřipka
23. 3. 2019 06:13 Za tento týden přibylo v Libereckém kraji šest laboratorně potvrzených případů chřipky. Od začátku letošní chřipkové sezony jich tak je už 252. Převažuje typ A H1N1.
natáčení
22. 3. 2019 13:17 V Liberci se bude v příštím týdnu natáčet dánský seriál z doby II. světové války o korunní princezně Märthy. Omezeno bude parkování před divadlem F. X. Šaldy a hlavní poštou.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).