reklama

Kriminalisté objasnili vraždu prodavačky ve Vratislavicích

10. 1. 2018
Policie z páteční vraždy devětačtyřicetileté prodavačky večerky v Liberci - Vratislavicích obvinila o deset let mladšího muže, který při činu utrpěl středně těžké poranění. Pachatel ženu z vietnamské komunity napadl nožem. Policie zatím neví, zda si obviněný zranění způsobil sám, nebo ho poranila prodavačka. Muž šel podle kriminalistů do večerky loupit, komplice neměl. Hrozí mu 15 až 20 let nebo výjimečný trest. Skutek byl proveden zvlášť trýznivým způsobem a byl tam majetkový prospěch, řekl dnes novinářům vedoucí krajského odboru obecné kriminality Vladimír Lukášek.
Kriminalisté objasnili vraždu prodavačky ve Vratislavicích
Foto: Artur Irma

"K činu se obviněný částečně doznal," uvedl. Muž je stíhán vazebně, vzhledem ke svému zdravotnímu stavu byl umístěn do specializovaného zařízení v Praze, nebo Brně.

Vražda se stala minulý týden v pátek dopoledne v prodejně potravin v Dopravní ulici ve Vratislavicích nad Nisou. Zraněnou ženu se v prodejně snažili resuscitovat nejprve policisté, poté i zdravotníci. Po 40 minutách oživování konstatovali úmrtí. Pobodaný byl i muž, který událost nahlásil a se středně těžkým zraněním byl převezen do liberecké nemocnice, kde podstoupil operaci. Původně muž uváděl, že vietnamskou prodavačku napadl nožem neznámý útočník, a když se ji snažil bránit, tak napadl i jeho. Po útoku měl, podle jeho tvrzení, pachatel ještě s jedním mužem, který čekal před prodejnou, utéct přes protilehlý most. Zraněný muž dal policistům i částečný popis údajných pachatelů. Podezření, že lže, pojali policisté, když ho poprvé vyslechli v nemocnici.

Lukášek ocenil přístup liberecké nemocnice. "Součinnost byla složitá, náročná. Jeho stav (obviněného) byl středně vážný, tudíž musel být v péči lékařů. Do toho bylo pro nás důležité provádět s ním určité procesní úkony a nemocnice nám vycházela vstříc," uvedl. Na ARO hlídkovali policisté, zároveň bylo nutné zachovat chod oddělení. V nemocnici probíhalo nezvykle i vazební zasedání. "To byla i pro nás nová zkušenost," dodal Lukášek. Osobně si také nepamatuje, že by se někdy z oznamovatele tak závažného činu stal obviněný.

Muž je z Liberecka a v minulosti byl trestně stíhán pro majetkovou trestnou činnost. Motivem k činu byla podle Lukáška tíživá finanční situace obviněného. V Libereckém kraji jde letos o první případ vraždy.


Tisková zpráva Policie ČR:

Kriminalisté a policejní hlídky pátrali od pátečního dopoledne (5. 1. 2018) po dvou neznámých mužích podezřelých z útoku nožem na dvě osoby v prodejně potravin v liberecké části Vratislavice. Podle informací dostupných po události měli oba muži utéct přes protilehlý most přes řeku Nisu. Jeden z nich měl mít na sobě maskáčové kalhoty, tmavou bundu s tmavou kapucí na hlavě, k druhému nebyl popis znám.

Souběžně s okamžitým pátráním po této dvojici, do kterého byly zapojeny prvosledové hlídky a další dostupné hlídky, včetně psovodů, prováděli kriminalisté také vlastní operativní šetření, zjišťovali a prověřovali výpovědi, prováděli kontroly ubytovacích zařízení a zajišťovali veškeré záznamy z dostupných kamer.

Kriminalisté vše velice pečlivě prověřovali a na základě svých šetření mohli s určitostí sdělit, že se nejednalo o dva, ale pouze o jednoho pachatele. Důvodně začali podezřívat muže, který byl oznamovatelem brutálního činu na linku 158 a současně i poškozeným útokem. Na těle měl bodná a řezná poranění, které mu na místě ošetřili lékaři Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje a poté jej převezli do Krajské nemocnice Liberec. Jeho zranění kvalifikovali lékaři jako těžká.

Ještě předtím ale policistům sdělil, co se mělo uvnitř obchodu odehrát, tedy že prodavačku napadl nožem neznámý útočník a když se jí snažil bránit, napadl i jeho. Poté, spolu s dalším mužem čekajícím před obchodem, utekli. Na základě těchto zjištění bylo zahájeno okamžité propátrávání okolí, do kterého bylo zapojeno maximální množství policejních hlídek.

Kriminalisté ale případ postupně rozplétávali a veškerá šetření a zjištění je vedla právě k muži, který se byl sám údajným napadením poškozen. Jeho výslechu a následnému obvinění ale bránil vážný zdravotní stav, kvůli kterému nebylo možné tyto důležité úkony trestního řízení provést. Až v těchto dnech lékaři vyhodnotili, že jeho zdravotní stav umožňuje komunikaci s policisty.

Zraněný muž, který byl nejprve v roli oznamovatele a poškozeného, si již převzal usnesení o zahájení trestního stíhání své osoby pro zvlášť závažný zločin vraždy ve smyslu §140 odst. 3 písm. i) j), neboť "úmyslně usmrtil jiného, čin spáchal zvlášť surovým nebo trýznivým způsobem a v úmyslu získat pro sebe majetkový prospěch." Na základě navrženého a soudem akceptovaného vazebního stíhání z důvodů, aby se trestnímu stíhání nevyhýbal a trestnou činnost neopakoval, byl eskortován do vazební věznice.

Bude-li ze závažného zločinu loupežné vraždy, kvůli kterému zaplatila životem 49letá žena, obžalován, hrozí mu před soudem trest odnětí svobody na patnáct až dvacet let nebo trest výjimečný.

PČR/Vlasta Suchánková

PČR/Vlasta Suchánková a čtk
neuro
24. 5. 2019 12:53 Od svého založení rozdělila Křesťanská nadace Euronisa, která vznikla v roce 1995, na pomoc potřebným více než 35 milionů korun na 1650 projektů.
iq
24. 5. 2019 12:52  Jak založit požár z mouky? Jak zapálit oheň vodou? Jak vypadá trávení žaludku v reálnémčase? Odpoví víkendová science show, která se koná v iQLandii.
čižip
24. 5. 2019 05:50 Inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) loni provedli v Libereckém kraji rekordní počet kontrol, rovných 900. V roce 2017 jich bylo o 112 méně.
hejtman
24. 5. 2019 05:49

V pátek 31. května 2019 zavítá hejtman Libereckého kraje Martin Půta do Hejnic. Hejtmanský den začne setkáním se starostou města Jaroslavem Demčákem.

reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).