reklama

Okruh na Grabštejně povede od mučicích nástrojů k sv.Barboře

23. 3. 2017
Netradiční prohlídky i akce zaměřené na období renesance nabídnou letos státní hrady a zámky v Libereckém kraji. Například na hradě Grabštejn na Liberecku bude trasa, jež povede od mučicích nástrojů k soše patronky hradu, svaté Barboře. "Takže se od nějakých negativních světských věcí ve sklepě návštěvníci přesunou přes kapli až k soše. Je to takový zajímavý protiklad," uvedla kastelánka Iva Bártová.
Okruh na Grabštejně povede od mučicích nástrojů k sv.Barboře
Foto: Mad
I svatá Barbora žijící na přelomu třetího a čtvrtého století byla mučena a nakonec popravena. Na hradě je této světici zasvěcena kaple a v sezoně je na čestném místě ve věži vystavena i její socha z poloviny 15. století, jež patří mezi nejvzácnější exponáty hradu.

Mučicí nástroje budou od dubna ve sklepení na výstavě, kterou pro hrad připravil Aleš Drašnar. Takzvaná tortura byla ve středověku a raném novověku běžnou součástí vyšetřování. "Ve sklepení budou například skřipec, bičovací lavice, klec pro odsouzence, mučicí osel, křeslo pro čarodějnice nebo figurína s potupnou maskou," uvedla kastelánka. Hrad na letošní rok chystá i praktické ukázky z útrpného práva. "V červenci na Létohrátkách vystoupí Kat Pawouk. Má podobný arsenál, jaký bude ve sklepení. Bude ho aplikovat na návštěvníky, kteří budou mít dostatek odvahy," dodala Bártová.

Adrenalinovou podívanou nabídne v červenci i hrad Trosky v Českém ráji. Provazochodci se pokusí zřejmě poprvé v historii hradu přejít 40 metrů nad zemí mezi Pannou a Babou. Věže jsou od sebe vzdálené asi 100 metrů.

Jako první zahájí sezonu v kraji už tento víkend zámek Hrubý Rohozec v Turnově. Novinkou jsou dětské prohlídky po celou sezonu. Další památky se otevřou první dubnový víkend. Letošní sezonu pojmou kasteláni jako Rok renesanční šlechty. Na Frýdlantě budou hned 1. dubna lákat na renesanční hodování. "V kuchyni se bude vařit, hudebníci budou hrát renesanční skladby, budou tady kavalíři, dámy. Návštěvníci si budou moci udělat představu, jak to tady tehdy vypadalo," uvedla kastelánka Frýdlantu Jana Pavlíková. Frýdlant stejně jako třeba Grabštejn či Hrubý Rohozec v sezoně nabídnou speciální prohlídky prostor vytvořených v období renesance.

Hrad Bezděz na Českolipsku v dubnu poprvé ukáže nalezené dřevořezby, jež byly v minulosti umístěné na křížové cestě v kapličkách na cestě k hradu. Lákadlem pro sběratele se možná stane poštovní známka, kterou v květnu vodou z řeky Smědá pokřtí ve Frýdlantě. Bude na ní místní zámek a hrad, který je turistům přístupný už 216 let.

Po několika letech na některých státních památkách v kraji zdraží vstupné. O deset na 80 korun stoupne cena pro dospělého za prohlídku Bezdězu a Trosek. Na 120 korun se zvedne cena základních okruhů na Grabštejně a zámcích Zákupy a Hrubý Rohozec. Na této ceně, 120 Kč, zůstává zámek Lemberk v Jablonném v Podještědí a nemění se ani výše vstupného za prohlídku zámků Sychrov a Frýdlant. Na těchto památkách stojí základní okruh 150 korun. Zároveň byl ale rozšířen systém slev a při zapojení do věrnostního programu je návštěva každé šesté památky zdarma.

čtk
tibet
21. 2. 2019 17:05 Jablonec nad Nisou po třech letech znovu vyvěsí vlajku pro Tibet. V Libereckém kraji se zatím ke kampani kromě kraje připojilo 39 měst a obcí.
jablonec
21. 2. 2019 16:05 Jablonec nad Nisou plánuje letos rekordní výdaje 1,26 miliardy Kč, příjmy budou o 270 milionů nižší. Do investic letos půjde více než 370 mil. Kč.
fotbal
21. 2. 2019 14:03 Fotbalisty Liberce posílili krátce před koncem přestupního období šestadvacetiletý brankář Milan Knobloch a o čtyři roky mladší útočník Ju Kang-hjon.
top
21. 2. 2019 11:05 TOP 09 v Libereckém kraji zvolila nové vedení. Krajským předsedou je Martin Chroust, v čele organizace vystřídal válečného veterána Františka Gábora.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
únor
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).