reklama

Liberecký kraj vstoupí do Asociace měst pro cyklisty

3. 11. 2018
Liberecký kraj vstoupí do Asociace měst pro cyklisty. Organizace má 70 členů, po Ústeckém, Královéhradeckém a Olomouckém kraji bude Liberecký čtvrtým zapojeným. Z Libereckého kraje je zatím v asociaci jen město Ralsko, řekl ČTK náměstek hejtmana Marek Pieter (Starostové pro Liberecký kraj). Členství v asociaci je podle něj nástrojem, jak koordinovat postup při rozvoji cyklodopravy, může ale pomoci například i při získávání dotací.
Liberecký kraj vstoupí do Asociace měst pro cyklisty
Ilustrační foto
Liberecký kraj). Členství v asociaci je podle něj nástrojem, jak koordinovat postup při rozvoji cyklodopravy, může ale pomoci například i při získávání dotací.

Podpora rozvoje cyklodopravy patří k prioritám Libereckého kraje. V kraji je zhruba 250 značených cyklotras a stezek, dohromady je to více než 2200 kilometrů. K nejvytíženějším patří Greenway Jizera, ale také Jizerská magistrála, Singltrek pod Smrkem, trasy kolem Máchova jezera nebo v Českém ráji. I když cyklotras přibývá, většinou využívají již existující komunikace. Snahou je proto oddělit postupně trasy pro cyklisty od motorové dopravy.

Členství v asociaci by podle Pietera mohlo pomoci při řešení výstavby stezek mezi městy a obcemi. "Když budeme připravovat projekty výstavby silnic, tak budeme zvažovat i projekty oddělené cyklodopravy nebo zřízení pruhu pro cyklisty," řekl náměstek. Průzkumy podle něj ukazují, že lidé nejčastěji využívají k dopravě trasy do pěti kilometrů. "To je právě ideální pro cyklodopravu, místo toho, abychom pořád řešili, kam zaparkovat vozidla," dodal Pieter.

Liberecký kraj má dva programy na podporu rozvoje cyklodopravy ve svém dotačním fondu. Jeden je zaměřený na projektovou přípravu, kraj ale podporuje i samotnou výstavbu stezek. Letos rozdělil více než deset milionů korun. Mimo jiné podpořil obnovu cyklostezky z Rádla do blízkého Jablonce nad Nisou. Obec připravila rekonstrukci lávky přes frekventovanou silnici I/65 a také opravu asfaltu na cyklostezce, dohromady bezmála za 2,2 milionu korun. Polovinu nákladů zaplatil kraj. Dvěma miliony podpořil kraj také třeba opravu mostu na cyklotrase v Kořenově na Jablonecku nebo výstavbu stezky v Dubnici na Českolipsku.

Kraj podporuje i přípravu nových cyklotras. "Až budou mít obce projektovou přípravu, tak jsme připraveni podpořit individuálně i některé konkrétní úseky především na páteřních cyklostezkách," uvedl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Podpořit chce kraj třeba dostavbu posledního úseku cyklostezky Odra-Nisa u Bílého Kostela, ale jednat chce také o pokračování výstavby Greenway Jizera. "Mezi Líšným a Železným Brodem je to problematické, kvůli požadavkům na úpravy drážního tělesa," dodal hejtman.

čtk
vlak
23. 4. 2019 20:08 Na nádraží ve Frýdlantě stojí Preventivní vlak. Především mládež upozorňuje na rizikové chování na kolejích. Loni na krajských železnicích zahynulo 11 osob a 6 bylo zraněno.
modrá
23. 4. 2019 20:01 Uživatelé Denních a pobytových sociálních služeb z České Lípy se zapojili do akce „Česko svítí modře“. Ta  usiluje o rozšiřování povědomí o autismu v rámci jeho Světového dne.
kniha roku
23. 4. 2019 17:18 V soutěži o Knihu roku LK letos odborná porota a veřejnost vybraly pět knižních titulů. Zvláštní cenu si odnesl Miloš Zapletal, český autor knih pro mládež a skautský redaktor.
kvk
23. 4. 2019 16:11 KVK od 1. května zvýší limity na počty výpůjček knih, CD, filmů či her i lhůtu pro jejich navrácení. Rozšířenou otevírací dobu budou mít v létě pobočky v Králově Háji, ve Vesci a Ruprechticích.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).