reklama

Krajský Festival vědy a techniky má motivovat talentované žáky

1. 4. 2018
V budově Krajského úřadu Libereckého kraje se uskutečnilo krajské kolo 2. ročníku Festivalu vědy a techniky pro děti a mládež. Celkem 48 žáků a studentů základních a středních škol se snažilo představit a obhájit své projekty v kategorii Junior a Středoškolák. Nominaci k účasti na krátkodobé zahraniční stáži ve Francii získalo 11 autorů v kategorii Středoškolák a 20 autorů v kategorii Junior. Do celorepublikového finále soutěže EXPO SCIENCE AMAVET 2018 byly nominovány čtyři projekty.
Krajský Festival vědy a techniky má motivovat talentované žáky
Ilustrační foto je z liberecké iQlandie

„Liberecký kraj se snaží podporovat projekty zaměřené na rozvoj tvořivosti a technického vzdělávání žáků, neboť praxe stále více ukazuje na nedostatek odborníků v technických oborech. Právě tato soutěž pomáhá studentům rozvíjet své dovednosti a především posílit jejich zájem o technické vzdělávání. Poděkování tak patří nejen organizátorům, ale i pedagogům a ostatním zástupcům škol za jejich aktivitu a práci s žáky při přípravě projektů,“ uvedl Petr Tulpa, náměstek hejtmana Libereckého kraje pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.  

 Celkem 26 žáků ze čtyř základních škol a střediska pro volný čas dětí a mládeže prezentovalo 12 projektů v kategorii Junior. Dalších 18 projektů pak představilo 22 studentů z pěti středních škol v kategorii Středoškolák. Témata byla různá: např. Lety do vesmíru, Stavba trikoptéry, Dynamika lidského oka, 5-osé obrábění průmyslovým robotem, 3D tisk, ale třeba i Péče o psa s diabetem.

 Hodnocení projektů se ujali odborníci z praxe, zástupci Nadace Jablotron, IQLandia, Denso, KHK Liberec, DDM Vikýř Jablonec nad Nisou a středních odborných škol. Komise hodnotila především obsahovou kvalitu projektu, zpracování posteru, ale rovněž prezentační dovednosti a návaznost projektu na další aktivity.

 Na základě rozhodnutí odborné komise byly do celorepublikového finále soutěže EXPO SCIENCE AMAVET 2018 nominovány celkem čtyři práce:

-       „Stavba trikoptéry 2“, autor Jan Plachý ze Střední průmyslové školy v České Lípě,

-       „3D tisk“, autor Marek Plch rovněž ze SPŠ v České Lípě,

-       „Bezdrátové nabíjení elektromobilu“, autor Jiří Kočí, SPŠ SE a VOŠ Liberec, práce vznikla ve spolupráci se SPŠ technickou v Jablonci nad Nisou,

-       „Plně automatizované, programovatelné, inkubační zařízení“, autor Jiří Hanzl ze Střední školy a Mateřské školy, Na Bojišti, Liberec.

 Cílem soutěže je motivovat talentované žáky základních a středních škol k odhalování a rozvíjení tvůrčích schopností prostřednictvím řešení konkrétních vědeckých a technických projektů. Soutěž realizuje Asociace pro mládež, vědu a techniku AMAVET, o. s. ve spolupráci s Libereckým krajem a Nadací JABLOTRON, a to v rámci projektu Program vytváření a rozvíjení zájmu žáků o vědecké a technické obory v Libereckém kraji. Festival je podporován také Krajskou hospodářskou komorou Liberec, která se podílí především na spojení teorie s praxí zapojením zaměstnavatelů do hodnocení projektů mladých autorů. Festival probíhá také v Pardubickém kraji.

 

LK/Filip Trdla
jíra
23. 3. 2019 19:25 Josef Jíra, jeden z nejznámějších a nejžádanějších českých malířů, by se letos dožil 90 let. Od 5. dubna je část jeho díla k vidění v Jablonci nad Nisou.
cyklostezka
23. 3. 2019 19:00 Cyklostezka, která se staví s evropskou dotací kolem Nisy v Liberci, bude o milion Kč dražší. Hotová měla být loni, dokončovat se ale bude až letos.
trh
23. 3. 2019 06:17 Farmářské trhy v Turnově se konají každou sobotu dopoledne na náměstí Českého ráje. Letos začínají v sobotu 30. března. Více informací na www.trhyfarmarske.cz.
varhany
23. 3. 2019 06:15 Liberecký kraj přispěje půl milionem korun na obnovu cenných varhan kostela Nejsvětějšího srdce Ježíšova v Jablonci nad Nisou. Vzácná památka nutně potřebuje renovaci.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).