reklama

101letá Anna Altmanová přeje všem lidem, aby se měli dobře

25. 3. 2017
V obdivuhodné psychické a fyzické kondici oslavila své 101. narozeniny obyvatelka Domova pro seniory ve Vratislavicích nad Nisou, Anna Altmanová. K narozeninám jí přišel ve středu 22. března pogratulovat také náměstek hejtmana LK pro sociální oblast Pavel Svoboda. Dobrá nálada, což je její recept na dlouhověkost, jubilantku ani po stovce neopustila.
101letá Anna Altmanová přeje všem lidem, aby se měli dobře
Anna Altmanová, foto: LK

V Domově pro seniory má pokoj sama pro sebe. Ráda čte, dívá se na televizi, jednou týdně chodí do dílny ručních prací, kde navléká korále a vyrábí drobné ozdoby, například nyní před Velikonocemi velikonoční vajíčka. Její celoživotní vášní je zpěv. I na oslavě narozenin si s chutí s vedením domova zazpívala.

Je mi jedno, kolik let mě ještě čeká. Co přijde, to přijde. Jsem spokojená. Všem lidem přeju, aby se měli tak dobře jako já, aby takhle podobně mohli dožít,“ svěřila se oslavenkyně. „Jím všechno, nic si nemusím odpírat. S pomocí chodítka ujdu pár kroků. Jenom už špatně slyším. Sluchadlo ale nenosím. Na co? Když mně chce někdo něco říct, ať se snaží,“ dodala.

Jak prozradila Anna Altmanová, její nejoblíbenější knížkou je Šakal, kterého dostala v 15 letech,
a jehož hlavním hrdinou je pes. I v televizi se nejraději dívá na filmy o zvířatech a o přírodě.

Paní Altmanová je živým příkladem toho, že věk je jenom číslo, nic neznamená. Důležitější je, jak se člověk cítí,“ poznamenal náměstek Pavel Svoboda. „Je obdivuhodné, že jí to ve 101 letech pořád myslí a že má v sobě ještě tolik humoru,“ doplnil.

Anna Altmanová se narodila 21. března roku 1916 v obci Železnice u Jičína. Pracovala jako opravářka žehliček a dalších drobných elektrospotřebičů. Vychovala dvě děti, dceru a syna,
a podílela se také na výchově svého vnuka. Velkou část života prožila v Liberci. Do domova seniorů přišla v roce 2010. Zpívala ve zdejším pěveckém souboru Šedinky, se kterým jezdila koncertovat i mimo Vratislavice nad Nisou.

LK/Markéta Dědková


Krásných sta let se dožívá Vlasta Vogelová z České Lípy

Do klubu stoletých byla 23. března přijata paní Vlasta Vogelová. K významnému životnímu jubileu jí přišly poblahopřát starostka České Lípy Romana Žatecká a místostarostka Alena Šafránková. Oslavenkyni přinesly květiny, blahopřání a dárkový koš. Paní Vogelová si oslavu užila v kruhu rodiny.

„Byla jsem velmi mile překvapena, že mě paní Vlasta poznala. Vídala mě jako malou holku. Bydlela jsem totiž v sousedství. Rodinu Vogelových dobře znám a vím, že paní Eva se o svou maminku, když ještě bydlela doma, vzorně starala. Teď už paní Vlasta více než dva roky žije v Domově pro seniory na Ladech a dcera za ní dochází každý den,“ říká starostka Romana Žatecká.

Paní Vogelová pochází ze Štíhlic, kde chodila do měšťanky, ale v České Lípě žije už přes 50 let. Má tři dcery, je čtyřnásobnou babičkou a šestinásobnou prababičkou. Její manžel si kdysi přál, aby byla spíše v domácnosti, zajišťovala chod rodiny a věnovala se dcerám. Přesto si na paní Vlastu vzpomenou někteří obyvatelé Skalice, protože její poslední zaměstnání bylo na vrátnici místní sklárny.

„Maminka nám jako dětem často a moc pěkně zpívala. Byla velmi šikovná na ruční práce. Šila veškeré oblečení pro sebe i celou rodinu. Ráda pekla moučníky, mezi její oblíbené patří linecké koláče. I dnes jim dala přednost před nazdobeným dortem,“ říká paní Eva. Zajímal nás ale i recept na dlouhověkost, a tak nám členové rodiny, kteří přišli paní Vlastě blahopřát, prozradili: Budete-li jako naše prababička žít střídmě - bez alkoholu a cigaret, budete-li pravidelně chodit na procházky, pak si můžete dovolit i chleba se škvarky. Procvičujte si mozek a moc nesledujte televizi (maximálně sport).

TZ/Monika Bayerová

hospic
24. 4. 2019 20:34 Liberečtí zastupitelé mají rozhodnout o poskytnutí dotace ve výši 479 425 Kč pro Hospic sv. Zdislavy. Peníze půjdou na úhradu části nákladů vzniklých při provozu lůžkového hospice v roce 2019.
tramvaj
24. 4. 2019 19:04 DPMLJ zahájila výluku na tramvajové trati z centra Liberce do Lidových sadů. Až do 31. května zde budou jezdit autobusy. Trať se významnější opravy dočkala naposledy roku 1992.
kozy
24. 4. 2019 17:39 Kozí a ovčí farma Josefa Pulíčka v Pěnčíně musela kvůli suchu už loni na podzim zredukovat stádo. Stavy chovatelé snížili o 100 koz a stejný počet ovcí, protože by pro ně neměli krmení.
silnice LK
24. 4. 2019 13:55

Kraj měl získat od Státního fondu dopravní infrastruktury dotaci na rekonstrukce silnic II. a III. třídy ve výši cca 80 milionů. Oproti původnímu slibu ale kraje získají o polovinu méně prostředků.

reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).