reklama

Za krmení holubů na veřejných místech hrozí pokuta až 1000 Kč

11. 2. 2019
Jednou z činností odboru ekologie a veřejného prostoru statutárního města Liberce je provádění pravidelné deratizace města Liberce. Přesněji řečeno pozemků a veřejných prostranství v jeho vlastnictví. Deratizace je zaměřena na snižování stavů hlodavců, zejména potkanů a dále na regulaci populací holubů. A právě na tyto opeřence se nyní město zaměřilo.
Za krmení holubů na veřejných místech hrozí pokuta až 1000 Kč
Foto: MML
Nejenom majitelé nemovitostí se potýkají s vrstvami trusu na svých objektech, kdy tito opeřenci znečišťují římsy, parapety, balkony atd., ale mohou přenášet i některé nemoci, roztoče, či parazity. V minulosti byla regulace holubů prováděna na základě monitoringu dané lokality, posléze firma za účelem odchytu rozmístila, v souladu s platnou legislativou, odchytové klece. V posledních letech město přistoupilo k biologické ochraně, kdy jsou holubi plašeni za pomocí dravců a zároveň dochází i k odchytu do klecí.

Zhotovitel prací spolupracuje na plašení a odchytech nejenom s městem, s Krajskou nemocnicí Liberec, kde hrozí především kolize s vrtulníkem záchranné služby, ale také např. s některými vybranými nákupními centry. Jestliže však chceme docílit trvalejšího efektu a ačkoli se město snaží tyto opeřence odchytávat a plašit za pomocí dravců, neobejde se to bez patřičného chování obyvatel města. Počet holubů ve městě totiž souvisí nejen s dostatkem vhodných hnízdišť, ale i dostupností potravy a celkově pořádkem ve městě. A to si mnozí lidé neuvědomují.

Za krmení holubů na veřejných místech přitom hrozí až tisícikorunová pokuta. V Liberci tento nešvar hlídají městští strážníci. Kohokoli, kdo hodí holubům jídlo, třeba kus pečiva nebo zrní, mohou strážníci pokutovat na základě vyhlášky města Liberec č. 3/2009 o veřejném pořádku, dle které si každý musí počínat tak, aby nezpůsobil znečištění veřejných prostranství. Za nedodržení povinností této vyhlášky je možno uložit sankce, což má v gesci Městská policie Liberec.

Další alternativou k omezení bodového výskytu holubů je zabezpečení parapetů a říms u jednotlivých objektů speciálními spirálami či bodci a balkony sítěmi. Také různé další vletové otvory na objektech by si majitelé měli zabezpečit, aby se nezvyšoval počet míst, kde holuby zahnízdí a vyvedou mladé. Je sice čistě na majitelích konkrétních nemovitostí, zda k takové formě ochrany přistoupí, ale v rámci celoplošného snižování stavu populace holubů bude město Liberec rádo za každého takto zodpovědného majitele nemovitosti.

www.liberec.cz
hospic
24. 4. 2019 20:34 Liberečtí zastupitelé mají rozhodnout o poskytnutí dotace ve výši 479 425 Kč pro Hospic sv. Zdislavy. Peníze půjdou na úhradu části nákladů vzniklých při provozu lůžkového hospice v roce 2019.
tramvaj
24. 4. 2019 19:04 DPMLJ zahájila výluku na tramvajové trati z centra Liberce do Lidových sadů. Až do 31. května zde budou jezdit autobusy. Trať se významnější opravy dočkala naposledy roku 1992.
kozy
24. 4. 2019 17:39 Kozí a ovčí farma Josefa Pulíčka v Pěnčíně musela kvůli suchu už loni na podzim zredukovat stádo. Stavy chovatelé snížili o 100 koz a stejný počet ovcí, protože by pro ně neměli krmení.
silnice LK
24. 4. 2019 13:55

Kraj měl získat od Státního fondu dopravní infrastruktury dotaci na rekonstrukce silnic II. a III. třídy ve výši cca 80 milionů. Oproti původnímu slibu ale kraje získají o polovinu méně prostředků.

reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).