reklama

V Jablonném nalezli střechu polozemnice, bude z ní exponát

15. 4. 2019
Nezvyklý exponát se chystají vytvořit archeologové díky nálezům v Jablonném v Podještědí na Liberecku. Udělají ho z části střechy středověké polozemnice. Polozemnice je do země zahloubený dům. ČTK o tom dnes informoval archeolog Severočeského muzea v Liberci Petr Brestovanský.
V Jablonném nalezli střechu polozemnice, bude z ní exponát
Ilustrační foto

Archeologům se podařilo v Jablonném zcela odkrýt pozůstatky dvou polozemnic, do země zahloubených domů. V jedné ze staveb ze 13. století našli i střechu, zdeformovanou působením času a tlaku na deseticentimetrovou výšku. "Část z ní preparujeme. Vzali jsme asi tak metr čtvereční, abychom pak z toho udělali do budoucna i exponát, jak vypadala střecha ve 13. století. To normálně nikdo nedělá," uvedl Brestovanský. V nalezené střeše je podle něj krásně vidět celá její struktura. "Jsou tam větve, které jsou kryté listím, větvičkami a nahoře jsou pláty kúry," dodal. Kdy a kde bude exponát vystaven, zatím není jasné.

Dvě polozemnice archeologové objevili na rohu náměstí a v ulici Zdislavy z Lemberka. Jde o nejstarší nalezené stavby města, kolem kterých před téměř 800 lety možná chodila i svatá Zdislava. Archeologům se podařilo prokopat až k hliněným podlahám a najít dřevěné základové konstrukce. "To je také zajímavé. Je tam vidět, že to nejsou jen vyhloubené jámy do země, ale vnitřek byl obložený dřevem," uvedl archeolog. Dochovala se i část dřevěného schodiště či zbytky ohniště. Archeologové získali také spoustu drobných artefaktů. Mezi nimi byla i keramika a přesleny, což byly součásti vřeten pro spřádání nití.

Nalezení polozemnic považuje Brestovanský za nejvýznačnější nález archeologického průzkumu, který ve městě trvá třetím rokem. Jablonné je poutním místem a v Libereckém kraji patří k nejcennějším a nejstarším místům s městským osídlením, doloženým je už z poloviny 13. století. Ve středověku šlo o významné obchodní centrum, leželo na královské cestě na Žitavu. Celé staré město bylo uzavřeno v hradbách. Archeology nalezené domy tam stály ještě dříve, než se hradby začaly stavět.

Archeologický výzkum provází rekonstrukci frekventované krajské silnice 270, na kterou získal Liberecký kraj evropskou dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu. Akce za více než 43 milionů bude pokračovat letos, kdy je třeba dokončit úsek přes náměstí.

čtk
czocha
20. 4. 2019 19:38 Majestátní, připomínající moravský Bouzov, se na skále nad Lešňianským jezerem vypíná Czocha. Polský zámek blízko Frýdlantu i jeho romantické okolí stojí za návštěvu. Je otevřen.
obří sud
20. 4. 2019 16:31 Velmi rušno je nyní u Obřího sudu nad Lázněmi Libverda. Cyklisté a výletníci restauraci mají za cíl svých výletů. Objekt je ale stále na prodej. Realitní kancelář jej nabízí za 17,9 milionu.

 

hospoda
20. 4. 2019 16:00 Stylová Hospoda Na Růžku je nově otevřená na rohu liberecké ulice Gutenbergovy a Zámeckého náměstí. To je hned vedle známé futuristické sochy Koule.
sm
20. 4. 2019 12:04 S ročním předstihem hledají Semily firmu, která postaví mateřskou školu za zhruba 85 milionů korun. Pro devítitisícové město jde o jednu z klíčových investic.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).