reklama

SVS chce posílit zásobování vodou v katastru Hrádku a Chrastavy

14. 9. 2018
Severočeská vodárenská společnost (SVS) připravuje projekty, které mají zajistit pitnou vodu pro oblast Hrádku nad Nisou a Chrastavy na Liberecku ohroženou připravovaným rozšířením polského hnědouhelného dolu Turów. Projekty počítají s posílením vodovodních řadů, které místa pitnou vodou zásobují, a také se zvýšením kapacity tamních vodojemů. Představenstvo už projednalo zadání výběrových řízení na zajištění projektové a inženýrské přípravy. V tiskové zprávě o tom ČTK informoval mluvčí společnosti Jiří Hladík.
SVS chce posílit zásobování vodou v katastru Hrádku a Chrastavy
Ilustrační foto

Hnědouhelný důl u polské Bogatyně zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu Turów. Skupina PGE, které důl i elektrárna patří, tam plánuje těžit až do roku 2044. Důl by se měl rozšířit podél silnice z německé Žitavy do Bogatyně. "Hranice dolu by se měla posunout asi na 300 metrů od nejbližšího obydleného českého území v Uhelné na Hrádecku. Z výše položených domů pak budou koukat přímo do těžební jámy," řekl starosta Hrádku nad Nisou Josef Horinka (Hrádek potřebuje změny!). Už dnes podle něj tamní studně vysychají a hraniční potok zcela zmizel.

Kvůli odčerpávání vody ohrožuje chystané rozšíření dolu Turów zásoby pitné vody na Liberecku. Zejména v obcích kolem Frýdlantu, Hrádku nad Nisou a Chrastavy už teď studně a potoky vysychají a s prohloubením dolu se to podle odborníků bude ještě zhoršovat. Podle odhadů bude do zajištění vody pro zhruba 30.000 obyvatel postižené oblasti třeba investovat kolem miliardy korun, a naplní-li se černé scénáře, stamiliony navíc. Jen SVS vyčíslila náklady na zajištění vody pro regiony Hrádku a Chrastavy, které zásobuje, zhruba na 400 milionů korun.

Severočeská vodárenská chce postižené obce zásobovat vodou z úpravny vody v Machníně u Liberce. To si ale vyžádá nejen rekonstrukci samotné úpravny vody, ale také modernizaci čtyř vrtů, které z podzemí vodu čerpají. Posílit bude nutné také přivaděče z Machnína směrem do Hrádku nad Nisou a posílit vodojem v Chrastavě - Sv. Jan Nový. "Vodojem bude nově rozhodujícím vodojemem v celé severozápadní větvi oblastního vodovodu, ze kterého se bude rozvádět veškerá pitná voda pro zájmovou oblast," doplnil Hladík.

Na projektovou přípravu chce SVS čerpat dotace z programu, který vyhlásilo ministerstvo zemědělství na podporu k řešení dopadů plánovaného rozšíření těžby polského hnědouhelného dolu na české území. K dispozici je tam 60 milionů korun. Severočeská vodárenská společnost a Frýdlantská vodárenská (FVS) odtud mohou na přípravu vybraných opatření získat až 70 procent potřebných peněz. Obce odtud sice peníze čerpat nemohou, SVS se ale s obcemi dohodla na spolupráci při přípravě navazujících projektů, na jejichž dokončení tak bude možné dotace získat.

čtk
trh
23. 3. 2019 06:17 Farmářské trhy v Turnově se konají každou sobotu dopoledne na náměstí Českého ráje. Letos začínají v sobotu 30. března. Více informací na www.trhyfarmarske.cz.
varhany
23. 3. 2019 06:15 Liberecký kraj přispěje půl milionem korun na obnovu cenných varhan kostela Nejsvětějšího srdce Ježíšova v Jablonci nad Nisou. Vzácná památka nutně potřebuje renovaci.
chřipka
23. 3. 2019 06:13 Za tento týden přibylo v Libereckém kraji šest laboratorně potvrzených případů chřipky. Od začátku letošní chřipkové sezony jich tak je už 252. Převažuje typ A H1N1.
natáčení
22. 3. 2019 13:17 V Liberci se bude v příštím týdnu natáčet dánský seriál z doby II. světové války o korunní princezně Märthy. Omezeno bude parkování před divadlem F. X. Šaldy a hlavní poštou.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).