reklama

Naivní divadlo hrálo Budulínka na náměstí před radnicí v Liberci

8. 7. 2018
Hlavně rodiny s malým dětmi přilákalo na náměstí před radnicí v Liberci sobotní večerní představení místního Naivního divadla. Hrálo oblíbené loutkové představení Budulínek. Inscenace byla součástí prázdninového programu na náměstí, kdy se nějaká akce koná skoro každý den a vstupné se neplatí. Poslední bude v neděli 2. září úspěšná komedie Srnky v podání činohry libereckého divadla F. X. Šaldy.
Naivní divadlo hrálo Budulínka na náměstí před radnicí v Liberci
Foto: Artur Irma, archiv

Podle náměstka primátora pro kulturu Ivana Langra je program Léta na náměstí žánrově pestrý. "Každý si tam něco najde. Jenom z hudby je tam pop, dechovka, folk, jazz, rock či vážná hudba. Vystoupí také divadla, budou tam výtvarné dílny, filmová představení, tančírna, přijedou historická auta," uvedl Langr. V srpnu bude na náměstí i velká výstava fotografií připomínající události z 21. srpna 1968, kdy v Liberci při invazi vojsk Varšavské smlouvy zahynulo devět lidí.

Pro Naivní divadlo jsou vystoupení na náměstí tradičním zakončením sezony, v létě tam hrají od roku 2002. V tomto kromě Budulínka loutkoherci odehrají ještě příští sobotu dvě pohádky - Jak chodil Kuba za Markytou a Tři přadleny. Podle dramaturga divadla Víta Peřiny bývá atmosféra při představeních na náměstí trochu jiná, než když hrají v sále. Jen část diváků totiž přichází cíleně. "Pak je tam dost lidí, co jdou kolem a zastaví se, když zjistí, že se na náměstí něco děje," uvedl Peřina. Tak tomu bylo i v sobotu. Nouze nebývá ani o humorné situace, jež mají většinou na svědomí procházející lidé, kteří jsou rozjaření po návštěvě restaurace. "Zatím to ale nebyla nikdy nějaká divočina, že by to mělo za následek přerušení představení," řekl dramaturg.

Větší obavy mají podle něj z počasí. "Je to vždy napínavé pro naší techniku. Když bychom se netrefili a začalo pršet, byl by to průšvih, neboť ji nemáme zakrytou. Takže sledujeme předpověď a pak se modlíme," dodal Peřina. V minulosti déšť několik představení zhatil, dnes bylo počasí ideální. Diváci mohli sledovat zhudebněnou verzi Budulínka, kterou Naivní divadlo hraje už šest let. Inscenace se řadí mezi nejoceňovanější současná představení divadla. Příběh o zlobivém chlapci vychovávaném prarodiči se v podání libereckých divadelníků od klasické předlohy příliš neliší, má jen modernější kabát.

Léto na náměstí bude pokračovat v neděli od 20:00 koncertem Deutsche Streicherphilharmonie, což je soubor složený z talentovaných hudebníků německých hudebních škol. Příští týden zřejmě největší pozornost přiláká vystoupení špičkových muzikantů putovního festivalu Bohemia jazz fest.

čtk
jíra
23. 3. 2019 19:25 Josef Jíra, jeden z nejznámějších a nejžádanějších českých malířů, by se letos dožil 90 let. Od 5. dubna je část jeho díla k vidění v Jablonci nad Nisou.
cyklostezka
23. 3. 2019 19:00 Cyklostezka, která se staví s evropskou dotací kolem Nisy v Liberci, bude o milion Kč dražší. Hotová měla být loni, dokončovat se ale bude až letos.
trh
23. 3. 2019 06:17 Farmářské trhy v Turnově se konají každou sobotu dopoledne na náměstí Českého ráje. Letos začínají v sobotu 30. března. Více informací na www.trhyfarmarske.cz.
varhany
23. 3. 2019 06:15 Liberecký kraj přispěje půl milionem korun na obnovu cenných varhan kostela Nejsvětějšího srdce Ježíšova v Jablonci nad Nisou. Vzácná památka nutně potřebuje renovaci.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).