reklama

Kraj podpoří formuli studentů Technické univerzity v Liberci

6. 6. 2018
Rada Libereckého kraje podpořila studenty Technické univerzity v Liberci při vývoji závodního monopostu včetně jeho komponentů v rámci mezinárodního projektu Formula Student, a to částkou 200.000 korun.
Kraj podpoří formuli studentů Technické univerzity v Liberci
Foto: Artur Irma

Liberecký kraj dlouhodobě investuje do vzdělávání. Podporujeme zejména obory a odvětví, která studentům umožní získat praktické dovednosti. Ty pak mohou uplatnit v budoucím zaměstnání. Jsem rád, že máme výborný vztah s Technickou univerzitou v Liberci. Formule studentů je jedna z forem konkrétní spolupráce s touto vysokou školou, vedle například Dětské univerzity nebo spolupráce na podnikatelském inkubátoru,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Technické vzdělávání a rozvoj tvořivosti do našeho regionu patří. Je tedy logické, že kraj podporuje podobné projekty,“ řekl náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti Petr Tulpa a dále zmínil nutnost překonat most mezi akademickou půdou a praxí studentů.

Projekt Studentské formule tkví v myšlence postavit studenty technických, ekonomických a dalších příbuzných oborů před výzvu navrhnout, vyrobit a prezentovat konkurenceschopný závodní stroj, jenž se utká na dvou závodech – v italském Varanu na okruhu Riccarda Palettiho a na autodromu v Mostě – s univerzitními týmy z celého světa. Primárním cílem ovšem není ani tak závodění samotné, jako spíše vzdělávací pozadí celého projektu – návrh, konstrukce, výroba, shánění sponzorů, prezentace, virtuální prodej na závodech – vše si zařizují sami studenti.

Jedná se o komplexní projekt, který spoléhá na práci celého týmu napříč studijními obory a kterému se věnují studenti ve volném čase a bez jakéhokoliv ohodnocení. Současně se přirozenou a nenásilnou cestou dostávají do praxe a zároveň tvoří zcela konkrétní hodnotu. Není výjimkou, že v reakci na pobídku ke sponzoringu byla studentům nabídnuta místa v dané firmě.

Studentská formule se tak zařadí po bok dalších projektů podporovaných Libereckým krajem na univerzitní půdě, mezi které patří například projekt Dětské univerzity zaměřené na rozvoj technického a přírodovědného zaměření pro žáky základních a středních škol či Cena hejtmana Libereckého kraje oceňující nejlepší studenty,“ vyjmenoval podporované projekty náměstek Tulpa.

Závody studentských formulí mají tradici v USA od 80. let, v Evropě se konají od roku 1998. Po celém světě pracuje na své formuli asi 500 univerzitních týmů. V republice jsou liberečtí strojaři šestí, kteří ji postavili. Z českých týmů dosahují největších úspěchů studenti pražské ČVUT. Liberečtí studenti si loni předsevzali se svým monopostem "Eliška" především nasbírat zkušenosti. Při práci na studentské formuli se vystřídala zhruba padesátka lidí. Příprava návrhu a montáž jim zabrala asi dva roky.

LK/Filip Trdla
pes
22. 5. 2019 07:21 Co všechno musejí zvládnout čtyřnozí pomocníci nevidomých, ukázaly závody vodicích psů, jež se konaly v sobotu 18. května ve Varnsdorfu. Vyhrál pes z Č. Lípy.
desná
22. 5. 2019 07:12 Krátce po 7 hodině ráno vyhlásily Hejnice už 2. povodňový stupeň na řece Smědé kvůli stoupající hladině vody a neustávajícímu dešti, uvedl starosta Jaroslav Demčák na svém FB.
adam
22. 5. 2019 06:33 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navštíví dnes zdravotnická zařízení a zařízení sociální péče v Libereckém kraji. Zavítí mj. do jablonecké a krajské nemocnice a na ZZS LK.
jizerky
21. 5. 2019 18:18 Nejvzácnější rostlinou Jizerských hor je hořeček ladní pobaltský. Neroste nikde jinde než na tzv. Pralouce pod Bukovcem u Jizerky. Najít ho je ale velice obtížné.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).