reklama

Činohra v Liberci nabídne sedm novinek, bude i muzikál

6. 9. 2017
Repertoár činohry libereckého divadla F. X. Šaldy v letošní divadelní sezoně obohatí sedm nových titulů. Vrcholem by měl být muzikál Ženy na pokraji zhroucení v režii Martiny Schlegelové. Novinářům to řekl dramaturg činohry Tomáš Syrovátka.
Činohra v Liberci nabídne sedm novinek, bude i muzikál
Foto: Artur Irma

"Čekáme, že o něj bude z novinek největší zájem," uvedl. Komediálně laděná inscenace inspirovaná příběhem milostných dobrodružství několika španělských žen by měla v repertoáru po čtyřech letech nahradit jiný úspěšný muzikál - Monthy Python´s Spamalot. Nový muzikál bude mít premiéru v únoru příštího roku. Hudbu k němu složil David Yazbek.

Podle vedoucího činohry Šimona Dominika při výběru novinek kladli určitý důraz na původnost. "Hned čtyři tituly z těch sedmi jsou věci, které nikde jinde u nás neuvidíte. Jsou to dvě zcela původní adaptace literárních děl napsané speciálně na míru našeho souboru. Je tam jedna úplně původní hra vzešlá z dramatické soutěže a jedna česká premiéra současné zahraniční hry," dodal.

Dvě z těchto děl zároveň reflektují tragicky přelomové události 20. století a jejich kulaté výročí. Sto let od Velké říjnové socialistické revoluce (VŘSR) připomene groteska Leninovi balzamovači s dobovými vtipy, které bude ve hře vyprávět z mrtvých periodicky vstávající Lenin. K 70. výročí od února 1948 činohra uvede původní dramatizaci satirického románu Jaroslava Žáka nazvanou Konec starých časů. Podle Dominika nabízí Žákova kniha na události té doby nezvyklý pohled. "Je psaná z pohledu člověka, který neví, jak to dopadne," dodal.

Nezvyklé bude také zpracování slavné verneovky Tajuplný ostrov, kde kapitán Nemo bude kabaretiér z Montmartru. "Inscenace by měla být poctou Julese Verneovi. Na druhou stranu nepracujeme s jeho předlouhou nijak úzkoprse, naopak bereme ji jen jako východisko a nakládáme s ní velice svobodně," uvedl Syrovátka. Cílem je, aby inscenace vytvořená na míru souboru zaujala děti i dospělé.

Světovou premiéru bude mít v divadle hra Žijeme? od mladé slovenské autorky Lenky Čepkové, která byla oceněná v mezinárodní soutěži v Norimberku. Hra je mozaikou příběhu lidí, kteří se míjejí a nerozumí si.

Činohra chystá i dvě díla význačných německých autorů. Jako první novinku sezóny uvede na začátku října Mučedníka od Mariuse von Mayenburga, jež nabídne mrazivě groteskní pohled na náboženský fundamentalismu. Poslední premiérou sezóny bude v červnu klasika Úklady a láska, kterou v 18. století napsal Friedrich Schiller.

čtk
vlak
23. 4. 2019 20:08 Na nádraží ve Frýdlantě stojí Preventivní vlak. Především mládež upozorňuje na rizikové chování na kolejích. Loni na krajských železnicích zahynulo 11 osob a 6 bylo zraněno.
modrá
23. 4. 2019 20:01 Uživatelé Denních a pobytových sociálních služeb z České Lípy se zapojili do akce „Česko svítí modře“. Ta  usiluje o rozšiřování povědomí o autismu v rámci jeho Světového dne.
kniha roku
23. 4. 2019 17:18 V soutěži o Knihu roku LK letos odborná porota a veřejnost vybraly pět knižních titulů. Zvláštní cenu si odnesl Miloš Zapletal, český autor knih pro mládež a skautský redaktor.
kvk
23. 4. 2019 16:11 KVK od 1. května zvýší limity na počty výpůjček knih, CD, filmů či her i lhůtu pro jejich navrácení. Rozšířenou otevírací dobu budou mít v létě pobočky v Králově Háji, ve Vesci a Ruprechticích.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).