reklama

Zámek ve Stvolínkách, který se opravuje, přilákal desítky lidí

24. 6. 2018
Rekonstruovaný zámek ve Stvolínkách na Českolipsku si v sobotu přišly prohlédnout desítky lidí. Cenná stavba je na seznamu ohrožených památek, veřejnosti běžně přístupná není, obec ji otevírá dvakrát do roka. Na záchraně zámku, který v minulosti sloužil jako letní biskupská rezidence, pracuje obec už několik let. Do obnovy dává každoročně desetinu pětimilionového rozpočtu a další peníze se jí daří získávat od ministerstva kultury a Libereckého kraje.
Zámek ve Stvolínkách, který se opravuje, přilákal desítky lidí
archivní foto

"Bez dotací by nám jen oprava střechy trvala 20 let," řekla dnes ČTK starostka Pavlína Ištoková (Pohoda pro Stvolínky). Na opravě střechy zámku se pracuje už pět let, letos by měla být hotova. "Příští rok se začne s rekonstrukcí oken. Ta současná musí podle památkářů pryč, protože nejsou původní," doplnila starostka. Nejprve musí obec nechat udělat okna na vnější straně zámku, je jich 40 a každé bude stát 30.000 korun. Starostka věří, že pokud se podaří získat dotace, mohly by se zároveň udělat okna vnitřní. Dohromady je to projekt za zhruba 2,5 milionu korun.

Zámek Stvolínky byl postaven v polovině 17. století na místě tvrze. V minulosti patřil převážně církvi. Po druhé světové válce začala památka chátrat. Patřila zemědělskému družstvu, sloužila i jako depozitář muzea a archiv, byly v ní i byty. Zámek je doslova směsicí různých stylů. Spodní podlaží je gotické, druhé renesanční a podkrovní prostory barokní. Nejzajímavější je první patro, kde jsou fresky na stěnách a na stropech. "Zámek se podobá sídlu litoměřického biskupa. Je vyzdoben stejnou technikou, stejným malířem. Památkáři o tom mluví jako o malé Kroměříži," poznamenala starostka.

Zajímavé je nádvoří zámku tvořené arkádami, které na rozdíl od jiných podobných staveb na severu Čech zůstaly otevřené. Zachovaly se tu nejen malby na zdech, ale i štukové stropy, původní dveře nebo třeba kachlová kamna. Na obnově interiérů se zatím nepracuje. Nejprve musí obec dokončit střechu, pak je podle starostky třeba opravit okna a dveře, následovat by měly opravy zdiva a fasády. "Rádi bychom to měli do pěti let," řekla. Teprve pak bude možné pracovat na záchraně interiérů a ani to nebude právě levná záležitost. Zrestaurování jediné malované zdi přijde podle odhadů na milion korun, a jsou jich tu včetně stropů desítky.

Stvolínky jsou malou obcí s 330 obyvateli, investice do zámku je každoročně největší akcí. "Ale samozřejmě, že nám zbývají i další prostředky, třeba letos budeme opravovat střechu obecního úřadu. Jsme šikovní při získávání dotací a snažíme se vždy získat peníze i od jinud. Také šetříme na kanalizaci, která v obci citelně chybí," řekla starostka. Obec si podle ní dokázala vedle investic našetřit zhruba čtyři miliony korun, což je nutná spoluúčast, kterou bude na kanalizaci potřebovat.

čtk
tibet
21. 2. 2019 17:05 Jablonec nad Nisou po třech letech znovu vyvěsí vlajku pro Tibet. V Libereckém kraji se zatím ke kampani kromě kraje připojilo 39 měst a obcí.
jablonec
21. 2. 2019 16:05 Jablonec nad Nisou plánuje letos rekordní výdaje 1,26 miliardy Kč, příjmy budou o 270 milionů nižší. Do investic letos půjde více než 370 mil. Kč.
fotbal
21. 2. 2019 14:03 Fotbalisty Liberce posílili krátce před koncem přestupního období šestadvacetiletý brankář Milan Knobloch a o čtyři roky mladší útočník Ju Kang-hjon.
top
21. 2. 2019 11:05 TOP 09 v Libereckém kraji zvolila nové vedení. Krajským předsedou je Martin Chroust, v čele organizace vystřídal válečného veterána Františka Gábora.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
únor
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).