reklama

V Brništi staví posklizňovou linku na obiloviny za 40 milionů

13. 3. 2018
Novou posklizňovou linku se sušárnou a moderními sklady na obilí a řepku staví ZOD Brniště (dříve Zemědělské obchodní družstvo Brniště) na Českolipsku. Investice za 40 milionů korun je největší ve firmě za posledních deset let. Umožnit by měla zrychlit a tím i zlevnit sklizeň plodin a také zajistit vyšší kvalitu skladování. Do provozu ji chtějí dát ještě před letošní sklizní v polovině července. ČTK o tom informoval ředitel ZOD Brniště Otto Forman.
V Brništi staví posklizňovou linku na obiloviny za 40 milionů
Ilustrační foto

"Když máme obiloviny na hromadách v hale, se řeší problémy, že se v tom rozmnožují škůdci, musíme plynovat. Je to chemie, která se dává do potravin, stojí to ale peníze a tahle linka nás toho všeho ušetří," uvedl vedoucí rostlinné výroby ZOD Brniště Pavel Cihlář. Nové skladovací kapacity umožní podle něj obilí a řepku nejen vyčistit, ale v případě potřeby i dosušit a bude tak možné sklízet i plodiny s vyšší vlhkostí. "Tím, že to bude bez nečistot a živočišných škůdců, budeme schopni prodávat celoročně kvalitativně stejné zboží, které nemá výkyvy," dodal Cihlář.

Zastaralá posklizňová linka postavená v 70. letech, kterou dosud v ZOD používali, už nevyhovuje a má i nedostatečnou kapacitu. Už v roce 2009 firma uvažovala o jejím rozšíření, nakonec ale padlo rozhodnutí vybudovat linku novou na místě bývalého kravína na kraji obce. "Je výhoda, že je tu zemní plyn, takže sušení bude ekonomičtější," řekl Forman. Dosud je podle něj jediná možnost sušení u sila v Mimoni, která ale regionu kapacitně nestačí. Linka v Brništi by tak v budoucnu mohla nabídnout kapacity i dalším pěstitelům v okolí.

Na místě bývalého kravína bude nová budova s příjmem obilí i expedičními násypkami pro kamiony, obilí tak nebude nutné nikam převážet, jako je tomu dnes, a výrazně se tak uleví dopravě v obci. Čistička vyčistí obilí nebo řepku, navíc umí i kvalitu zrna upravit. Využít ji lze podle Cihláře i při zpracování máku, kukuřice nebo třeba hrachu, který tu rovněž pěstují. Obilí s vyšší vlhkostí se bude skladovat ve vyrovnávacím sile, aby nebylo nutné každý den zapínat sušárnu, což by bylo neekonomické. "Kapacita je 50 vagonů, a sušárna se pak zapne jednou za čtyři za pět dní, až bude silo plné," řekl Cihlář. Po vysušení se obilí přesune do odvětrávaných sil. Ta budou čtyři o výšce 22 metrů s celkovou skladovací kapacitou 7500 tun.

ZOD Brniště patří k nejmodernějším zemědělsko-potravinářským podnikům v Libereckém kraji. Je největším chovatelem krůt a krocanů v České republice a chovatelem holštýnského černostrakatého skotu. Hospodaří zhruba na 2500 hektarech zemědělské půdy a zaměstnává 60 lidí. Vedle zemědělské prvovýroby má firma také čerpací stanici, pískovnu a podnik na zpracování krůtího a kuřecího masa Prominent CZ, kde pracuje dalších 80 lidí. V roce 2016 dosáhl zemědělský podnik výnosů 274,523 milionu korun a hospodaření skončilo ziskem téměř 17 milionů korun. Loňské výsledky zatím k dispozici nejsou.

čtk
trh
23. 3. 2019 06:17 Farmářské trhy v Turnově se konají každou sobotu dopoledne na náměstí Českého ráje. Letos začínají v sobotu 30. března. Více informací na www.trhyfarmarske.cz.
varhany
23. 3. 2019 06:15 Liberecký kraj přispěje půl milionem korun na obnovu cenných varhan kostela Nejsvětějšího srdce Ježíšova v Jablonci nad Nisou. Vzácná památka nutně potřebuje renovaci.
chřipka
23. 3. 2019 06:13 Za tento týden přibylo v Libereckém kraji šest laboratorně potvrzených případů chřipky. Od začátku letošní chřipkové sezony jich tak je už 252. Převažuje typ A H1N1.
natáčení
22. 3. 2019 13:17 V Liberci se bude v příštím týdnu natáčet dánský seriál z doby II. světové války o korunní princezně Märthy. Omezeno bude parkování před divadlem F. X. Šaldy a hlavní poštou.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).