reklama

Voliči karty rozdali tak, že do Liberce s Novým rokem možná přicházejí lepší časy

1. 1. 2019
INVENTURA: Starý rok zamával novému, je čas na rychlou Inventuru právě skončené éry. Uplynulý rok přinesl především změny na radnicích měst a obcí kraje, komunální volby znovu rozdaly karty. Začaly nové čtyřletky. Jaké budou? Takové, jaké je noví vládcové lidem udělají. Ve všech čtyřech největších městech Libereckého kraje se v nejrůznějších koalicích podílí na radničních vládách ANO, v Liberci a Semilech ale dominují Starostové pro Liberecký kraj (SLK). Což je oproti minulým čtyřem letům změna s malým zet. Přesto se vkrádá otázka, zda to bude změna k lepšímu...
Voliči karty rozdali tak, že do Liberce s Novým rokem možná přicházejí lepší časy
Ilustrační foto

V Liberci změna z malým zet vyšoupla ze sedla Změnu s velkým zet. Byl nejvyšší čas, protože to, co exponenti ZPL v kombinaci s bývalým ANO předvedli, bylo už hodně za hranou. Psala jsem o tom celý rok, takže vypíchnu jen ty největší "perly". Ty se s odstupem času mohou někomu zdát i malicherné, ale nic není dále od pravdy. Politiky z exANO, kteří už odpočívají stranou lokální politiky, se není třeba nijak hlouběji zabývat, neboť ti bezezbytku splnili svou alespoň korigující roli. Kdyby ZPL vládla neomezeně, s převahou, jíž by během čtyř let nestihla zcela prokaučovat, byly by škody podstatně vyšší.

Ve dnech mezi Vánocemi a Silvestrem jsme uveřejnili několik agenturních zpráv, jež bilancovaly loňský rok s přesahem do r. 2019. V žádné z nich nebylo, co podstatného v nadcházejícím roce zrealizuje Liberec. Nic totiž není rozděláno, nic, co by mohlo být do 12 měsíců dokončeno. Muzeum v Jablonci buduje za 53 milionů korun přístavbu ve tvaru broušeného krystalu a rekonstrukcí za 120 milionů korun prochází Severočeské muzeum v Liberci. O to se ale nepostarala městská, nýbrž krajská reprezentace.

Pro turisty přibude další památka, na podzim by měla skončit rekonstrukce zámku v Doksech u Máchova jezera za 47 milionů korun. Také s libereckým zámkem byly velké plány, ale naštěstí, hlavně díky zpackanému referendu v režii ZPL a esenciální neschopnosti vyjasnit, nač město zámek vlastně potřebuje, zůstalo jen u nich. V létě 2019 by měla skončit největší novodobá investice Jablonce, což je výstavba nového pavilonu intenzivní péče v nemocnici. Postavení pětipodlažní budovy si vyžádá 150,5 milionu korun.

Jistě, otevření jedné budovy chystá letos i liberecká nemocnice, bývalé plicní oddělení se přestavuje pro potřeby psychiatrie. Jde o první etapu evropského projektu za 148 milionů korun. I toto je ale spíše krajská investice, byť je město minoritním akcionářem KNL. Kdyby bylo výhradně na Liberci, nestaví se nic. Záměr by se rozplynul v žabomyších radničních sporech. Bývalé vedení města se nedokázalo shodnout ani na pozdravu, natož pak  na milionových investicích, jež by vyžadovaly administrování zakázky se vším všudy.

Pamatujeme, jak dopadla akce s terminálem a parkhausem pod nádražím… Zůstalo pouze u výkresů a celorepublikové ostudy, když město nedokázalo vypsat standardní architektonickou soutěž. Tehdejší „dotační a ekonomický“ náměstek Jan Korytář ze Změny, který neměl o standardech veřejných soutěží ani páru, a o to víc je kritizoval u svých předchůdců, se vytasil s ryze aktivistickou alternativou, která ale městu vynesla jen to, že je Liberec navěky zapsán na seznamu měst, jež se chtěla k veřejné stavbě dopracovat neregulérní soutěží.

Nelze nezmínit ani parodii na rekonstrukci Lesního koupaliště. Celou akci si pod křídla osobně vzal Jan Korytář, který ví, jak dělat alespoň propagandu, když výkon funkce radničního náměstka nezvládal. Uchvátil Lesák, ten rozkošný kousek na periferii pod horami, jako nástroj své volební kampaně. Vůbec se tím netajil, chtěl z jediného viditelného počinu zrealizovaného za čtyři roky za městské peníze, vykřesat co se dá. Soutěž na dílo za pouhých osm milionů, stavbu, dozor a všechno ostatní, sice opět pojal zcela alternativně, ale kdo by to ve volebním roce řešil. Navíc rozdal něco práce a erárních peněz spřízněným duším a očekával megavýsledek.

Ochotně pózoval v plavkách, každé přiložení hrábí do trávníku nechal dokumentovat svou dvorní propagandistkou a zveřejňovat na sociální síti. Jistě, videopříspěvky měly ohlas, bohužel jen v jeho bezprostředním okolí. V bezpečí své bubliny se už cítil jako vítěz.

Psalo se ovšem léto 2018 a nejen do Liberce vtrhlo sucho. Voda ze špatně izolovaného Lesního koupaliště zmizela jak pára nad hrncem. Slibně rozjetá hra na zachránce libereckých kratochvílí hrozila průšvihem. A tak tento mužik zeleného zaměření, vystudovaný ekolog, který uměl dost dobře dojit dotace do svých neziskovek i během svého radničního angažmá, udělal dodnes vysmívané rozhodnutí. Nechal nenasytný bazén plnit pitnou vodou jen proto, aby mohl nadále předstírat úspěch v podobě oživeného koupaliště.

Hned nato začal se svou svitou okupovat i nedaleký Lesní amfiteátr, v jehož troskách chtěl svoje vítězné tažení zakončit. Zase ho ale doběhla voda, tentokrát její nadbytek. Avizovaný termín obří párty propršel a na náhradní produkci přišly jen hloučky jeho skalních.

Liberec měl evidentně Korytáře a jeho nápadů plné zuby. Byť se snažil svoje nepopiratelné neúspěchy ještě na poslední chvíli zamaskovat populistickým referendem za městské peníze. To sice lidu slibovalo modré z nebe, ale bylo z něj zřetelně cítit. že se opravdu jedná jen o předvolební kampaň ZPL placenou erárem. Korytářova hvězda zhasínala...  Poslední kapkou pak nejspíše bylo jeho extempore, které ztropil poblíž místnosti, kde se „nevšelidově“ hlasovalo. Slovně si to na ulici rozdal s doyenem libereckého zastupitelstva z nenáviděného SLK. Jeho propagandistický kanál pak rozehrál poslední bitvu o přízeň voličů…

Marně. Karty byly díky volbám rozdány tak, že v podzimních komunálkách vyhráli SLK před ANO. Korytářova parta pásku proťala až jako třetí. Do zastupitelstva se dostaly už jen ODS a béčko Změny s legrační zkratkou LOL! V propadlišti dějin se tak ocitli nejen oba kandidující liberečtí primátoři Tibor Batthyány (exANO) i jeho předchůdkyně Martina Rosenbergová (exČSSD). Nechce se mi hledat za koho vlastně kandidovali, ale původní „rodné“ to nebyly. Před branami zůstali i nesmrtelní komunisté a chřadnoucí sociální demokraté. A současní i bývalí korytářovci (ZPL + LOL!) se opět svorně sešli v opozici, kde si už zase. navzdory papírovému rozkolu, náramně rozumějí.

Referendum, díky kterému se měl mj. kupovat vybydlený zámek, opravovat amfiteátr nebo jezdit MHD grátis, shořelo jak papír. Naštěstí. V opačném případě by dnes mělo krajské město neufinancovatelné závazky i potíže s městskou dopravou, jež by ještě umocnily její nynější stav lehkého komatu.

Liberci už přes měsíc vládne silná trojkoalice SLK, ANO a ODS. Její odpůrci se pro ni snaží vymyslet nějaký „žertovný“ přívlastek nebo zkratku, ale ten můj, který jsem vypustila do mediálního světa pro minulou vládu, při vší skromnosti, hned tak nepřekonají. Vláda ZPLANO zkratkou evokovaný „ponichpotopismus“ mixovaný s totální neschopností naplnila opravdu hojně.

Je to naštěstí za námi. Od prosince má Liberec jinou koaliční vládu, která si nelibuje ve skandalizování svých předchůdců, byť by se i na ně určitě hodně našlo. Zatím spíše mapuje, stranou organizovaného mediálního působení, jaké škody ZPLANO skutečně napáchalo. Že k tomu nové vedení zvedlo odměny pro neuvolněné radní k horní hranici zákonného tarifu a zřídilo orgány, jež nebudou na schůzích jen konzumovat kafe a chlebíčky, viditelně rozčiluje jen zbytky Korytářových věrných. Ještě, že mají svou hlásnou troubu, alespoň mají kde  všechna svoje traumata vykřičet.

Již schválené odměny pro desítky lidí sedících v radě, komisích i výborech mají přijít kasu na jednotky milionů. Město ale hodlá ušetřit velkou část z desítek milionů, jež minulé vedení utratilo za právnické a konzultační služby. Milionové částky byly rozdávány bez tendrů, jen rozhodnutím rady, kde se právě v tomto punktu hrála hra Jak vy nám, tak my vám. Znesvářené strany rozpadlé koalice si ty konzultace nad zlato schvalovaly navzájem, aby se náhodou někdo kvůli nějakému svému rozhodnutí nedostal do potíží. S takovou mohli čtyři roky na radnici sedět najatí právníci a Liberec by ušetřil za platy i pozdější statisícové padáky svých vůdců.

Je proto pozitivní, že se právě vůči drahým konzultačním službám nové vedení města vymezilo a nezbývá než doufat, že mu to i vydrží.

Noví šéfové Liberce také zkušebně posunuli začátek jednání zastupitelstva na 13. hodinu, což vedlo k poprasku ve změnařském ležení. Opět se potvrzuje, jak plytký je život v bublině vlastní důležitosti. Na jednání zastupitelů chodí jednotky občanů, nepočítáme-li typické politické přívržence, kteří tam umějí být v osm ráno stejně jako o půlnoci. U internetového přímého přenosu se nalézá dalších pár desítek jedinců, po mém soudu převažují ti, kdo jednání zastupitelů sledují služebně a jásají, že už na jednání zastupitelstva nemusí sedět osobně. Ostatním lidem, pokud město funguje bez problémů a afér, je jednání zastupitelů vcelku buřt. Proto si je zvolili, aby za ně pracovali. Flákat se rozhodně nebudou. Je potřeba, mj. nejpozději ihned ustát problém v městské dopravě, která se ocitla, díky předchozím krokům, nad propastí.

Snad vstupujeme do roku, kdy jednání zastupitelů nebude jen zaručená estráda, kterou je hřích nevidět. Snad opět nastalo období, kdy se fungování města vrací do kolejí, jež vedou ke konkrétním cílům. Ne do slepých ulic naplněných nebetyčným egem bez špetky snahy prospět někomu jinému než sobě.

Všem normálním lidem přeji úspěšný nový rok, hlavně hodně zdraví. A také plnou náruč obyčejné slušnosti, která snad zase i v kotlině pod Ještědem dostane šanci.

Alena Roubalová
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
1. 1. 2019 09:15
Vaclav
Libi se mi vas optimismus
1. 1. 2019 12:34
klasik
Optimismus je metla lidstva
1. 1. 2019 10:16
Hmmm
Zacina to nanovo, ale v opacnych rolich.
1. 1. 2019 14:09
můj názor
Už bylo na čase, zcela souhlasím s autorkou, že ZPLANO divedlo Liberec na kraj propasti
1. 1. 2019 12:33
Jan I.
Ze se vam chce nanovy rok
1. 1. 2019 10:28
Stanik
Novorocni bajka
1. 1. 2019 14:45
Jiří
Děkuju paní Roubalová. Já bych ještě dodal něco k předchozí vládě. Neustále se omila dluh města Liberec. Ve fondu, na splacení dluhu, bylo před příchodem neekonomického náměstka půl miliardy, tyto peníze byly rozpusteny do rozpočtu. Pan Korytář si vzal další úvěr ve výši 250 milionů. A kdyz k tomu přidám přebytky rozpočtu za čtyři roky, které byly ve výši cca 300 milionů, tak nám za vlády Změny někde zmizela více než miliarda. Kde ty peníze jsou? Vyparili se? Někdo je ukrad? Nevím. Ale je to miliarda. Ta "legrace" se Změnou stala Liberec miliardu. To je dost drahej účet.
2. 1. 2019 10:07
můj názor
S tím dluhem to musí zpracovat někdo z nového vedení města, se všemi podklady, co jsou k dispozici. Odborníků tam je dost.
2. 1. 2019 10:55
#
Nebojte, on jim nekdo ucet vystavi.
2. 1. 2019 10:06
Tom
I tak se dá popsat neúspěch korytářových ambicí
2. 1. 2019 10:54
Postreh
Tauchic stavitel jasa ze je v zime v lesaku voda. Vtipnejsi vyhrava. Kdyz koupacka na lesnim, tak jedine v zime. V lete tam vodu necekejte, vyckejte do listopadu az sprchne.
2. 1. 2019 10:57
vo co go?
Vzdy to bylo koupaliste jen pro otuzilce
2. 1. 2019 16:40
Mrazík
Korytář, propagátor ledového koupání opět boduje …...Lesák žije, hurá, hurá, hurá..
2. 1. 2019 16:42
Bába z ledu
Lesák se konečně dočkal 100% využití.
hospic
24. 4. 2019 20:34 Liberečtí zastupitelé mají rozhodnout o poskytnutí dotace ve výši 479 425 Kč pro Hospic sv. Zdislavy. Peníze půjdou na úhradu části nákladů vzniklých při provozu lůžkového hospice v roce 2019.
tramvaj
24. 4. 2019 19:04 DPMLJ zahájila výluku na tramvajové trati z centra Liberce do Lidových sadů. Až do 31. května zde budou jezdit autobusy. Trať se významnější opravy dočkala naposledy roku 1992.
kozy
24. 4. 2019 17:39 Kozí a ovčí farma Josefa Pulíčka v Pěnčíně musela kvůli suchu už loni na podzim zredukovat stádo. Stavy chovatelé snížili o 100 koz a stejný počet ovcí, protože by pro ně neměli krmení.
silnice LK
24. 4. 2019 13:55

Kraj měl získat od Státního fondu dopravní infrastruktury dotaci na rekonstrukce silnic II. a III. třídy ve výši cca 80 milionů. Oproti původnímu slibu ale kraje získají o polovinu méně prostředků.

reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).