reklama

Radniční koalice je rozpadlá, stranická trička se svlékají s hadí mrštností. Ještě rok.

28. 10. 2017
INVENTURA: Neodolala jsem vábení vlezlých televizních upoutávek a přepnula z internetového přenosu libereckého zastupitelstva na uřvaný pořad Máte slovo. Mluvilo se tam totiž o Účtenkovce, loterii provozované státem za peníze daňových poplatníků. V dané chvíli to ale byl program o poznání záživnější než to, co se právě bralo na ospalém zastupitelstvu.
Radniční koalice je rozpadlá, stranická trička se svlékají s hadí mrštností. Ještě rok.
Ilustrační foto

Když v televizi přítomný ministr financí z ANO s vážnou tváří tvrdil, že systém žádné osobní údaje o potenciálních hráčích neshromažďuje a vůbec nepotřebuje, stoupl mi tlak. Když jsem se krátce po startu loterie, již platím i já z daní, pokoušela do Účtenkovky přihlásit a vytvořit si účet za účelem získání nejlépe milionové výhry, nepustilo mě to dál, pokud jsem neuvedla jméno, datum narození a číslo účtu nebo číslo dvou dokladů. To mě popudilo natolik, že jsem úmysl zaregistrovat se opustila s tím, že do smrti zůstanu chudá. Jenže ministr tvrdil, že lze hrát i bez uvedení těchto údajů. I když je dosluhující ministr financí z ANO, nemyslím si, že by mu veřejné lhaní takového kalibru prošlo. Zejména u těch, co umějí víc než si zapnout počítač a užívat ho.

Znovu jsem proto najela na stránku Účtenkovky a po bedlivém pátrání zjistila, že tam je dobře skrytá ikona, jejíž pomocí lze opravdu zaregistrovat účtenku, aniž byste na sebe museli do sítě sítí vysypat i údaje, jejichž kombinací o sobě prozrazujete úplně všechno. Chce to po vás pouze kombinaci emailu a telefonního čísla, což jsou údaje, které internetu svěřujete běžně, nakupujete-li například v e-shopech. Poctivě jsem vyťukala ty šestnáctimístné kombinace, vyhledala na účtence DIČ prodávajícího, připsala datum a čas nákupu i sumu, kterou jsem v obchodě zanechala. A odeslala. Systém mi ale vzápětí odpověděl, že účtenka nebyla postoupena do slosování, že platba není evidována v EET…

To mě rozlítilo znovu. Zároveň mě to začalo i bavit. Rozhodla jsem se to všechno vyzkoumat. Napsala jsem pádný vzkaz do kontaktního formuláře, čímž mě systém propustil k číslu na hotline. Zavolala jsem operátorce, na niž se ale dostanete až poté, co mnohokrát odmítnete automatickou nahrávku uveřejněnou na informační lince. Slečna na druhém konci drátu měla dobrý trénink. Zodpověděla mi všechny otázky, například zda se datum udává včetně kompletního letopočtu, zda se utracená suma píše s tečkou nebo desetinnou čárkou nebo zda se časový údaj píše ve formou timecode, tedy v modelu hodina: minuta: vteřina. Stačí hodina a minuta s dvojtečkou.

Spolu se mnou pak operátorka zkontrolovala můj pokus o registraci účtenky, kterou vyhledala u sebe v počítači. Konstatovala, že je všechno správně a že netuší, kde je chyba. Protože jsem registrovala paragon od nákupu pohonných hmot, vygenerovala vzápětí myšlenku, že u onoho prodejce nafty asi mají chybně nastavený čas na pokladním systému a budu muset zavolat tam. To mě dorazilo. Už jsem se viděla, jak volám do Shellu a domáhám se, aby u pumpy na periférii Prahy srovnali čas na pokladně, aby korespondoval s tím, co kasa vygenerovala pro EET…

Nedalo mi to a sáhla jsem do papírového odpadu pro již zmačkanou a vyhozenou účtenku od nákupu potravin v nejmenovaném obchodím řetězci. Pokusila jsem se o registraci další účtenky – a vyšlo to. Takže, až vyhraji, pošlou mi avizo na e-mail a bude-li výhra nad čtvrt milionu, budu muset sdělit i to číslo účtu. To beru! Myslím ale, že mě to nemusí nijak trápit, někde jsem četla, že pravděpodobnost výhry se limitně blíží nule, abych opět citovala klasika. Takto obsáhle o mých zkušenostech s Účtenkovkou referuji proto, abych dala lidem vědět, že o do eráru vložené peníze mohou hrát a nemusí přitom internetu „vytelit“ vše, co se po nich z pohodlnosti provozovatele žádá.

Kulturní vložku s Účtenkovou jsem si dala během jednání libereckého zastupitelstva. Předtím jsem poctivě, sice za občasného míchání v hrnci, vyslechla všechno, co bylo řečeno. Kdo sledoval přenos, a bylo nás průměrně kolem pětadvaceti, ví, co se říkalo, jak to bylo, co kdo řekl. Kdo nesledoval, netřeba mu to tlumočit. Evidentně ho to nezajímá. Proto jen telegraficky: Liberec udělal další krok k tomu, aby se ještědský sportovní areál pronajal firmě slovenského byznysmana, který mu snad vdechne život a parametry korespondující s 21. stoletím. SAJ pod vedením pekelně rychlé, ale práce neschopné Zuzany Kocumové ze Změny, spí jak Šípková Růženka, protože byl ponížen na pouhou trafiku pro zdatnou lyžařku, v tomto případě ale běžkyni. Kocumová vůbec netuší, co se v této městské firmě děje a klade na zastupitelstvu zjišťovací otázky o vnitřních záležitostech společnosti, v níž je předsedkyní představenstva. A členkou rady města k tomu. Neuvěřitelné. Navíc chce, aby město začalo dělat výběrová řízení na rolbaře!

Dále je po říjnovém jednání zastupitelů jasné, že se v dolním centru může zahájit stavební řízení, na jehož konci má stát místo věhlasné díry Na Perštýně nová zástavba, v níž se bude bydlet i podnikat. Zatím je ticho po pěšině, ale na svou minutu slávy tento projekt teprve čeká. To až se probere někdo v sousedství a začne radnici po e-mailu nabádat, aby výstavbu za miliardu zrušil, protože se mu nelíbí podoba domů a nelibě nese, že k nim budou jezdit i auta. Tak, jak se to stalo bytovému projektu na liberecké Masaryčce, kde se takový pisatel našel a o zastavení stavby elektronicky požádal. Jenže, než se e-mail prodral houštinou byrokracie v radničních zdech, vyrostly řádně povolené viladomy do výšky a hromada bytů už má nové majitele.

O Masarykově třídě se na zastupitelstvu mluvilo i v souvislosti se zdejší alejí s dutými stromy. Na toto téma už máme připravenou glosu od kolegy Soudného. Ten okomentoval i dění kolem teplárny. Oba články vyjdou příští týden.

Dlouze se hovořilo i o koupi pozemku s parkem v Klášterní ulici. Bod nakonec náměstkovi Janu Korytářovi (ZPL) prošel, ale výhradně proto, že se k němu souhlasně vyjádřil zastupitel za ODS a pádné argumenty dodal i odpadlík od změnařské církve Ivan Langr. Ano, Změna tento týden utrpěla ztrátu, řady jejího klubu opustil jeden z náměstků primátora, čímž přišla o většinu v radě. Langr jako další solitér v zastupitelstvu může hlasovat, jak mu je milé a vůbec mu to nemusí být hloupé. Radniční koalice je rozpadlá, stranická trička se svlékají s hadí mrštností a počty podle partajních klubů neplatí už dávno. Nejvyšší orgán města je už dávno nečitelný a nevypočitatelný. Ti, co jsou ve vedení města, si jdou veřejně po krku a už se ani nesnaží hrát na veřejnost jakoukoli komedii. Motivem jim je měsíční přírůstek na soukromém účtu. Ještě rok...

Bývalým členům ANO to může být jedno, oni už jen dohrávají svůj part. Exkoaliční Změně to ubližuje daleko víc, protože si myslí, že ještě nenastal čas stahovat roletu. Jenomže, tento týden vyšlo najevo, že se klub drolí, Langr to už zabalil a nejméně dva další členové jsou rozkolísaní. Alespoň něco v tom smyslu napsali na facebook. Lze-li jim věřit, má Korytářova parta velký problém. Sám Korytář se během zastupitelstva občas choval nejen hystericky, což je u něj normální, ale místy působil i odevzdaně, byť se to snažil zakrývat siláckými řečmi. Je toho na něj moc. Navíc mu zastupitelé, navzdory argumentům „jsem ekolog, proto tomu musím rozumět“,  shodili prodej hráze Veseckého rybníka. Proč? Protože ji město k ničemu nepotřebuje a muselo by se o ni starat. Čemu na tom krajinný ekolog nerozumí?

Ostatně, Korytářova Změna v Libereckém kraji nijak neprospěla Straně Zelených, s níž společně a zase neúspěšně kandidovala v parlamentních volbách. Zelení vzápětí přišli o celostátního předsedu a se zveřejněním závěrečných výsledků i o státní příspěvky za hlasy. Zeleným nastaly těžké časy, Změna je nejspíše na řadě.

Volby byly teprve před týdnem, proto není divu, že se od té doby nic zvláštního nestalo. Třetina voličů si vybrala ANO se všemi jeho atributy. Zbytek volícího národa, reprezentovaný osmi stranami, které pronikly do sněmovny, se může jen modlit, aby partaje nevyměkly a nedaly to s Babišem, pod rouškou odpovědnosti k zemi, dohromady. Zatím se mlsně olizuje jen mocichtivý Okamura, ostatní se chtějí uklidit do opozice. Polibek smrti od Andreje alias agenta Bureše, to je to poslední, co mohou při svých hubených volebních výsledcích potřebovat.

Je den státního svátku, republika slaví 99. narozeniny. Na Hradě se zase bude vyznamenávat a možná se už rýsuje další z plejády hradních trapasů. Jako každý rok. A jako každý rok v tuto dobu se mění letní čas. V neděli proto zarotujte ručičkami hodin správným směrem.

Alena Roubalová
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
Odpovídáte na:
29. 10. 2017 18:40
Pane
Jeste se nekoplo a uz vytvarite problem. Jsou tam min ctyri prijezdove cesty, tak neplaste
28. 10. 2017 08:07
LOL
S účtenkovou jste pobavila, jdu to zkusit. Každý milion dobrý, jak jste už jednou psala.
28. 10. 2017 09:43
Pavel
Mohu vas ujistit, ze v prvnich dnech loterie tam moznost obejit registraci nebyla. To tam pribylo az po velke kritice.
28. 10. 2017 14:33
jakub
Ja svuj ucet klidne napsal, nic na nem nemam. To vy co jste chudy jinak nez ja asi nepochopite
28. 10. 2017 20:19
Jan2
Já jsem se pokoušel přihlásit přes aplikaci v mobilu a tuto možnost jsem tam nenašel
28. 10. 2017 08:22
můj názor
Já tedy nevím, jak je had mrštnej, ale vím, že zastupitelé Machartová, Čmuchálek,Rosenbergová, Langr už nejsou součástí svých původních klubů. To zas není na první pohled tak moc, ale při počtu zastupitelů celkem, kdy mnohé prochází o jediný hlas, je to hodně. Z. Machartová hlasuje se Změnou, p. Ros. a Čmuch. jak se jim hodí a p.Langr jak se mu to hodit bude. Máte pravdu, že je zastupoitelstvo nečitelné, protože spolu nesoupeří koalice a opozice, ale koalice navzájem a opozice to pomáhá prosadit, když se s něčím totožní. Tož se nedivte, že primátorovi prochází pokračování hazardu a témata ZPL jdou k ledu. Změna by musela něco vyjednat, protože silou už neprosadí lautr nic.
28. 10. 2017 08:39
!!!
Na ten Ještěd jsem zvědav, být Rattajem, mám se na pozoru, protože Změna postupně najede na svůj aktivistický kurs a bude do rozšíření sjezdovek házet vidle!!!
28. 10. 2017 08:46
hmmmm
Bude? Nevím jak se hlasovalo, ale změna UP potřebná k rozšíření sjezdovek neprošla.
28. 10. 2017 14:35
jakub
Aby ten slovensky miliardar v liberci neprodelal kalhoty a aby se predem nepodelal
28. 10. 2017 20:21
Holmes
Kdybych viděl na radnici tu nesvéprávnou svoloč, zařadil bych rychlost a zmizel v Tatrách. Vrátíl bych se až by bylo možné jednat s někým jiným.
28. 10. 2017 20:42
kolemjdoucí
Kdo se trochu vyzná v územním plánování, musí být trochu udiven dopisem ředitele Lesů ČR přímo zastupitelstvu města. Současně musí být fascinován vystoupeními "prvního muže územního plánování na magistrátu", což odborníci vědí není primátor ani pověřený zastupitel. Ten pán evidentně na posledních zastupitelstvech neví, jestli hraje v dresu města(urbanismus a architektura) nebo státní správy (pořizovatel). Takže se znalý ani nediví, že si primátor musí v této oblasti hledat placené odborné rady mimo magistrát, stejně jako před tím Hrbková či nyní pan Šedlbauer.
Pokud si měl primátor předjednat stanovisko Lesů ČR, tak jedině jako smluvní vyjednavač - budoucí pronajímatel areálu. Ptát se předem vlastníků jednotlivých pozemků zda souhlasí se "strategickým rozvojovým projektem města" (už několik se přeci projednávají jen strategické změny ÚP) a při nesouhlasu pořízení změny nezahájit, nemohla by být drtivá většina změn vůbec zahájena a ve stejné logice ani nový územní plán (vlastníci přeci vznesli tisícovky námitek = nesouhlasů). Smatláním těchto dvou problematik však pomáhá vytvářet pseudodůkazy o nemožnosti proveditelnosti záměru jako takového - podle přání "čmeláčků škodíků". Nicméně nelze se škodíkům divit, když jim primátor tak vehemntně nahrává...
28. 10. 2017 09:41
Pavel
I. Langr udelal jedinou rozumnou vec. Uz nechtel poslouchat kecy korytare a tachovsky. Se mu nedivim, protoze je na rozdil od nich inteligentni. Oni jsou zmateny moci.
29. 10. 2017 16:36
Milan
Koupit park od pana Johana je horší nápad než kupovat hráz Tajchu. Odhaduji s těmi 4 miliony za nákup ještě dalších 6 milionů za úklid, vyřezání stromů, zasázení sromů, cestičky, schody, parkoviště, oprava opěrné zdi u Jablonecké ulice – kdo tam v poslední době šel, ví.
Zástavba na Perštýně bude opravdu bonbonek. Až tam přibude nějakých 200-300 rodin s auty, vzpomenete si, že bude od Košické až na Bídu všechno od sedmi ráno do devíti zasekané. Mohlo by se to řešit už teď, ale proč?
A volby? Rozhodovala většina. Pokud politické strany, o kterých tady hovoří redaktorka, udělaly něco pozitivnějšího než ty, které vyhrály, tak by se to mohlo napsat. Ale ono není o čem. Ovšem sledování zastupitelstva je opravdu masochismus.
Napadla mě určitá parafráze citátu z Cimrmana: V Liberci by chtěl žít každý,...
29. 10. 2017 16:41
chodec
Vzdyt ten park v klasterni kupovat nemuseli, to si vymyslel p. Korytar. Fakt ale je ze je to tak blizko nemocnici, ze bylo prozirave to koupt ted za 4 mio nez za tri roky za 10.
29. 10. 2017 18:40
Pane
Jeste se nekoplo a uz vytvarite problem. Jsou tam min ctyri prijezdove cesty, tak neplaste
29. 10. 2017 20:42
Milan
Ještě se nekoplo. Až se bude kopat, bude pozdě dávat dohromady projekty, peníze a čas. Podívejte se na ZOO. Vybudoval se nový vchod, v podstatě se vyřadilo parkoviště ve Fibichově a kdy bude důstojné parkování blízko vchodu?
Čtyři příjezdové cesty přes kopec z Perštýna, Miladou Horákovou (už dnes hodně plnou), od krematoria a od Bídy. Bezva řešení. Do toho stávající kruhový objezd, tramvajový přejezd a přechody pro chodce. Ale máte pravdu, plašit je v době, kdy se ještě něco připravit dá, horší než blokovat stavy, kdy je stavba rozjetá, protože to už se nic nezmění. Liberecké centrum to unese.
jizerky
21. 5. 2019 18:18 Nejvzácnější rostlinou Jizerských hor je hořeček ladní pobaltský. Neroste nikde jinde než na tzv. Pralouce pod Bukovcem u Jizerky. Najít ho je ale velice obtížné.
kostel
21. 5. 2019 16:24 O mimořádném zájmu návštěvníků o program Noci kostelů svědčí to, že loňský ročník si v kostelech kraje nenechalo ujít půl milionu diváků. Letos se otevře 50 památek.
kittl
21. 5. 2019 14:23 Záchrana Kittelovska bude jedním z témat památkové konference Máme vybráno. Uskuteční se v úterý 28. května v Praze v klášteře dominikánů. Bude se mluvit i o financování.
pes
21. 5. 2019 14:21 Co všechno musejí zvládnout čtyřnozí pomocníci nevidomých, ukázaly závody vodicích psů, jež se konaly v sobotu 18. května ve Varnsdorfu. Vyhrál pes z Č. Lípy.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).