reklama

Procesu desetiletí nic nechybí – ani atak na velké peníze, ani agent, ani záhadní padouši

16. 3. 2019
INVENTURA: Celý týden se u liberecké filiálky krajského soudu odehrávaly epizody procesu, v němž uvízli jednotlivci i firmy. Jde o dva dotační projekty za téměř za 100 milionů korun, které připravila, ale nikdy nezinkasovala obecně prospěšná společnost Geotermální energie pro občany (GEPO). Obžalováno je 13 lidí a čtyři firmy, kterým hrozí tresty od pěti do 12 let.
Procesu desetiletí nic nechybí – ani atak na velké peníze, ani agent, ani záhadní padouši
archivní foto: Mad

Nejvíce tratí liberecký kostel svaté Máří Magdaleny, jenž patrně nikdy nebude opraven, na pověsti je mocně bit hejtman Libereckého kraje, který sedává na lavici obžalovaných, čímž procesu dodává na vážnosti i publicitě, a pražská stavební firma, která je zároveň stranou žalovanou i poškozenou. Opravovala kostel za své a později se chtěla domoci plateb. Autoři severských detektivek by měli zbystřit – to je materiál na námět!

Nikým dosud nesepsané liberecké Millénium, takový místní proces desetiletí, obsahuje všechny ingredience – atak na velké peníze, emeritního agenta tajné služby, obchod s informacemi i škálu padouchů, jejichž role stále nebyly uspokojivě rozklíčovány. Ze zatím zveřejněných informací, s nimiž přišla standardní média, ne obskurní partajní propagandistický web, je asi nejpozoruhodnější ta o Jakubu Perglerovi, který svého času vystupoval jako poradce a kamarád Jana Korytáře ze Změny. On ani Korytář mezi obžalovanými nejsou, a to je právě nejdivnější. Korytář figuruje, jako Nejčistší, na stejném seznamu příjemců úplatků jako hejtman Martin Půta, tamtéž jako Nejvyšší. Půta i Korytář tehdy byli koaličními partnery v krajské vládě a figurovali v Regionální radě ROP Severovýchod.

Pergler v roli svědka povyprávěl, jak to bylo s údajným půlmilionovým úplatkem pro Korytáře, v rámci objektivity cituji z ČTK: Jakub Pergler, jehož firma na kostele pro Metrostav rekonstruovala okna, na policii uvedl, že jeho zakázka byla asi za milion až 1,5 milionu korun, z čehož zhruba 100 tisíc korun nedostal zaplaceno. Policisté ale při odposleších zachytili, jak při jednání manažeři Metrostavu mluví o penězích pro Korytáře, aby nebránil vyplacení dotací na rekonstrukci kostela. "O tom, že jsem žádal peníze na Metrostavu, (Korytář) nevěděl," uvedl ve výpovědi Pergler, který se s Korytářem znal. Obžalovaný tehdejší marketingový specialista Metrostavu Jan Petráň u soudu nabízení úplatku Perglerovi popřel. Podle něj Pergler přišel s tím, že mu Metrostav dluží asi 400 tisíc, protože zapomněl vyfakturovat montáž oken na jiné zakázce, a žádal její vyplacení… Konec citátu.

Jakub Pergler byl Korytářova „spojka“ do místního podnikatelského prostředí. Jako spolumajitel zkrachované malé stavební firmy předstíral, jak se s každým z branže zná a Korytář chtěl těžit informace, které by mohl použít ke svému třídnímu boji. Tehdy ani teď nebylo tajemstvím, že stavební byznys Korytář považuje za největší zlo, které země zplodila a soustavně sháněl „střelivo“… Při jednání se stavaři zase Pergler tvrdil, že „umí Korytáře“. Nyní je jasné, že chtěl jenom nevyplacené peníze a mlžil, kudy chodil. Je ale s podivem, že je pořád v roli svědka, když otevřeně přiznal, že žádal úplatek pro Jana Korytáře, a přitom mu ho nikdy nehodlal předat. Do právní kvalifikace takového jednání se pouštět nebudu, to už měli otaxovat jiní.

Jednotliví aktéři kauzy se vůbec obklopovali podivuhodnými existencemi. Hejtman zase spolupracoval s bývalým majitelem bezpečnostní agentury Jaromírem Dolanským, který mu měl shánět informace. Tady přichází na scénu dokonce agent ve výslužbě, který měl Dolanskému info pro Půtu dodat, leč žádné neměl. Role Jaromíra Dolanského, který mezi obžalovanými figuruje, je, nahlíženo zvenku, lehce tragikomická. Během povodní se dostal do hejtmanovy blízkosti (M. Půta byl tehdy starostou Hrádku) a když později Dolanský potřeboval nějakou práci, připomněl se. Tady nejspíše vznikla legenda o držiteli důležitých informací, jenž by mohl být nováčkovi v hejtmanském křesle v lecčems prospěšný. Výměnou mohl Dolanský vykonávat pomocný stavební dozor.

Martin Půta každopádně čtyři roky odmítá, že by si řekl o úplatek, vzal úplatek nebo cokoliv jiného. Pomohl-li jen známému sehnat práci, není to federální zločin…

Zajímavé poměry každopádně panovaly v obecně prospěšné společnosti GEPO, která všechny patálie spískala. U soudu vyšlo najevo, že většina členů správní a dozorčí rady liberecké o.p.s. Geotermální energie pro občany byla ve funkcích pouze formálně, někteří netušili, čím se firma zabývá, kde sídlí. Nevěděli ani to, zda v GEPO nadále jsou. Jiří Zeronik u soudu potvrdil, že byl hybatelem projektu rekonstrukce kostela. Na činnosti firmy GEPO se podle něj podílel jen úzký okruh lidí. Další členy správní a dozorčí rady podle něj vybírali z řad svých známých a rodiny. Ti uvedli, že doma nebo po hostincích podepisovali papíry, které jim přinesli „hybatelé“... A perlička na závěr: GEPO potřebovalo do správní rady zapojit i nějakou obec, aby „ópéeska“ získala veřejnoprávní status a mohla žádat o dotace. Na druhý pokus do toho uvrtali představitele obce Žleby na Kutnohorsku, kde toho ale o činnosti neziskovky příliš nevěděli…

Každopádně, soud zdaleka nekončí, ještě budeme svědky daleko pikantnějších epizod. Proces může trvat klidně i rok. Kampaň před krajskými volbami, ať už Martin Půta bude znovu kandidovat či ne, má už teď jasný leitmotiv.

U soudu ještě zůstaneme: Liberec tento týden uspěl u Nejvyššího správního soudu s kasační stížností proti rozhodnutí krajského soudu v souvislosti s místním referendem. V Liberci se konalo loni na podzim. Podle vedení radnice podmínky k jeho uspořádání splněné nebyly. Liberec tak zřejmě bude vymáhat škodu po státu, zhruba dva miliony korun. Místní referendum v Liberci s pěti otázkami k investicím města (mj. nákup zámku), regulaci hazardu a bezplatné městské dopravě pro děti a seniory nad 65 let zorganizovala Změna pro Liberec loni souběžně s komunálními volbami. Výsledky nebyly platné, neboť v něm hlasovalo jen 14,85 procenta oprávněných voličů. K platnosti byla zapotřebí účast minimálně 35 procent, Liberečané ale dali jasně najevo, co si o populistických tématech, jež by vedla k totálními vybrakování městské kasy, myslí.

Spor byl o tom, zda návrh předložený přípravným výborem referenda ovládaným ZPL byl v pořádku. Pod petici za vypsání referenda bylo 8652 podpisů, potřeba jich bylo 7977. Úředníci města ale při kontrole vyškrtli 3183 podpisů kvůli duplicitě, chybně uvedeným jménům i datům narození, nečitelnosti či mimolibereckému trvalému pobytu. Mezi podepsanými byl i jeden nebožtík. Organizátoři s postupem města nesouhlasili a obrátili se na krajský soud, který jim dal za pravdu. Nejprve návrh označil za formálně bezvadný a následně sám vyhlásil referendum v termínu komunálních voleb. Liberec odsouzený k referendu musel za jeho konání zaplatit 2,5 milionu. Dnes je všechno jinak… i to nesmyslné referendum patří do kategorie temné minulosti.

Dobrá zpráva přišla k libereckému bazénu: Liberec bude moci i během oprav městského plaveckého stadionu zachovat aspoň v omezeném režimu plavání pro školy a oddíly. Areál má být uzavřen za rok v létě a doba oprav se odhaduje na 1,5 roku. Na stadionu ale bude možno po provedení základních úprav, trvajících maximálně čtyři měsíce, zachovat provoz v pětadvacetimetrovém bazénu, který je v nové přístavbě. Projektanti nahodili i první odhadovanou cenu – 400 milionů, což je o půlku méně, než odhadovalo minulé vedení města. Vášně kolem plavání libereckých školáků a sportovních oddílů by tak mohly ochladnout, protože provizorně v provozu udržovaná část bazénu bude vyhrazena v první řadě jim. Mohly, ale neochladnou. Pro opozici je to téma na celé čtyři roky.

A legrace nakonec: Idnes.cz odhalil, že Liberec chtěl vtátit ocenění pro Přívětivý úřad, kterého dosáhl i díky poněkud zavádějícím informacím, jež o sobě pořadatelům ankety poskytl. Přitom se jednalo o vyložené prkotiny. Úřad úplně zbytečně upravil skutečnost, když v přihlášce tvrdil, že má například účet na dvou sociálních sítích, nebo že na radničních webovkách zveřejňuje mobily na úředníky. Rada města ale nakonec situaci vzala pouze na vědomí a rozhodnutí nechala na ministerstvu pro místní rozvoj, které cenu vyhlašuje a uděluje. Podle Deníku, který o posunu ve věci informoval, MMR na pochybeních města ale neshledalo nic tak závažného, aby ocenění Liberci odebralo. Po "kauze" tak nezbylo nic, jen jeden viditelně opsaný článek na změnařském aktivistickém webu.

Připomeňme jen, že se údaje zbytečně přikrášlovaly v době, kdy nejsilnější stranou vládnoucí radniční sestavy byla Změna a sekundovali jí politici vyhoštění z ANO. Přesto byli do této úplně zbytečné blamáže zataženi Starostové, kteří si v té době přívětivého úřadu „užívali“ z opozičních lavic. Že ještě loni, a čtyři roky předtím, na radnici nevěděla pravá, co dělá levá, rozhodně není problém SLK. Ale znáte to o tom úhlu pohledu.

Home Credit aréna na sklonku týdne uveřejnila, že průměrně si na domácí duely libereckého hokejového týmu, od minulého pátku držitele už pátého Prezidentského poháru pro vítěze základní části extraligy, našlo cestu 6 264 návštěvníků, což je od otevření Home Credit Areny nejvyšší číslo. Rekord bude bezpochyby ještě navýšen, protože ve středu začíná na tamním ledě play-off ELH, a tam Bílí Tygři patří k favoritům. Osvědčené bílé peklo začíná.

Sportu zdar a hokeji zvlášť.

Alena Roubalová
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
16. 3. 2019 06:47
LOL
Soud by meli zive prenaset na net, stacil by zvuk. Jeden se v tom moc neorientuje kdyz to neslysi na vlastni usi a nemuze si udelat vlastni nazor.
16. 3. 2019 08:17
Kamil
Nebo mit nekde zaznam protoze dopoledne asi moc normalnich lidi co chodej do prace nema cas
16. 3. 2019 08:26
Fakt
Neco jako prenos do poulicnich amplionu jak pri procesech 50. let? Kdyz vas to tak zajima, bezte si tam sednout. Je to verejne predstaveni.
16. 3. 2019 12:37
Jan2
Ampliony by nebyly špatné, ale někdo by musel obžalovaným vtlouci do hlavy, co chce prokurátor slyšet. Vtlouci fakticky, tak jako prokoušové v padesátkách.
16. 3. 2019 06:48
#
Pergler je komik, zapomnel vyfakturovat 100 tis
16. 3. 2019 08:28
F
Se nedivim ze zkrachoval
17. 3. 2019 08:57
Ivan
Firmy s kteryma spolupracoval ho vyobcovaly jako neseriozniho dodavatele. Vime proc.
16. 3. 2019 12:38
Jan2
Řekl bych, že zapomněl pro samou politiku a lezení Korytářovi do rekta řídit vlastní firmu.
16. 3. 2019 07:44
Fanda hokeje
Hmm a nebyl náhodou ještě nedávno Dolanský právě se zdejším webem jedna ruka?
16. 3. 2019 08:20
Pametnik
Byly casy kdy diskutoval na vsech webech tady jako na korytowebu, pak ho to prestalo bavit.
16. 3. 2019 09:23
Ale-na
Když jsem se ho na něco podobného asi před půl rokem zeptala, odpověděl, že je unavený, má problémy s rukou a s chůzí a politika a dění ho již míjí. A že se těší, až už nebude nic muset. Zahodí počítač, telefon .... A svět ať se o sebe prý postará sám.
16. 3. 2019 12:39
Romana
On se staral i bez něj.
16. 3. 2019 08:23
Stanik
Taky si vsimnete, jak ho madam setri.
16. 3. 2019 09:04
Liberec
1) Že není mezi obžalovynými Korytář ani Pergner jasně svědčí o tom, že úkol zní jasně - soudruh státní zástupce musí dostat hejtmana do tepláků, i kdyby měl Půta svatozář....

2) Škodu za nezákonně nařízené referendum by městu Liberec neměl uhradit stát, ale to hejno idiotů, které referendum v rozporu se zákonem nařídilo. Soudci se té verbeži říká...
16. 3. 2019 09:22
Dan
Tak nejak.
16. 3. 2019 10:23
Pavel
No Půta svatozář rozhodně neměl. Vylezlo na něj, jak sháněl kompro na úředníky i Korytáře. Pan Slušný.
16. 3. 2019 10:32
Fakt
Vladnout znamena vedet. Na shaneni informaci neni nic trestneho. Korytar na to ma taky svoje komando a rovnou celou neziskovku, kterou chce napajet dotaci.
16. 3. 2019 11:03
Igor
Spíš už roky napájí :-(
16. 3. 2019 10:50
Kamil
Přitroublý Pavlíku, pokud s někým mám spolupracovat, tak o něm chci něco vedět a ve spostě případů mi to řekně někdo další. Pokud by jsi přitroublý Pavlíku četl dál i jiné zdroje, zjistil by jsi, že žádny z údajných "prověřovaných" osob nikdy nebyl hejtmanem jakkoli konfrontován či obtěžován a se všemy spolupracuje v klidu dál. Možná na rozdíl od již několikrát zveřejněných záznamů z okruhu JK, který nejen že sháněl a nechával si shánět kompra na ostatní, ale na rozdíl od Půty tato kompra neváhal používat a využívat ve svůj prospěch. Tohle prostě Pavlíku je holý fakt a tomu nemocnému pacientovi to jednou taky dojde
16. 3. 2019 12:27
Jan2
Pamatujete na Korytostapo, jak se po Liberci říkalo Korytářově srandovní organizaci KPKP, která sbírala a hlavně vyráběla kompro na všechny politické protivníky ZPL? Jo, ta, jak v ní byl Kroutil, než se rozhádali. Hádejte, s čím se teď opičí vrchní korytostapák? Samozřejmě že Půtastapem. Chudák, nic nevymyslí, jen opisuje a krade cizí nápady. Eklhaft!
16. 3. 2019 12:39
Evžen
Korytostapo už není to co bývalo
16. 3. 2019 13:03
Omyl
Bylo to korstapo
16. 3. 2019 14:33
Pavel
To si nadávejte, jak chcete, ale jediný, u koho je dnes jasné, že sbíral na někoho špínu, je Půta. Ostatní jsou pomluvy a zbožná přání.
16. 3. 2019 14:41
?
Ucil se u toho nejlepsiho, korytostapa. Asi to bylo nakazlivy. Znate zakon akce a reakce ne?
16. 3. 2019 16:54
An
Hmm a pana Kroutila znáte? :-) To byl pán, kterého Korytář dokonce slavně platil z dotací za to, že sháněl kompro na protivníky - akorát tomu říkal whistleblower, ale princip byl stejný.
Půta má do svatouška daleko, ale to Korytářovo hraní si na svatého je fakt na blití :-(
17. 3. 2019 08:56
Vera
Kdezto koryto si na to rovnou zridil instituci. Na shaneni informaci a jejich pouzivani neni nic kriminalniho vime vsichni. Jen nejvetsi idioti z toho delaji kovbojku.
17. 3. 2019 15:02
Jiří
Pamatujete si volby 2014? Kdy se přes noc objevily po celém Liberci plakáty, které informovaly o tom, že Varianty přišel kdysi o papíry, protože nadýchal? Z či dílny to asi bylo? Korytář si na každého v Liberci vede složku. To on je ten, kdo sbírá kompro. A taky se je nebojí použít. Podrazy, lži a nebo polopravdy, na tom si postavil svoji politickou kariéru. A taky se mu to vrátilo a vrací.
17. 3. 2019 14:37
Standa
Půta velké zklamání, jako StB
17. 3. 2019 15:14
tom
Praktiky StB oprášil korytoleone a hajzlman je ve velkém používá na webu Změny.
17. 3. 2019 16:12
Standa
Plácáte nesmysly. Teď se ukázalo, kde je pravda.
17. 3. 2019 18:47
frigo
Jeden by se z těch transparentních Starostů mohl pochcat smíchy. Starostovský ostrý hoch Canov prskal na Korytáře a jeho webové aktivity, nazýval je nevkusnou nadsázkou kostapo... a pak se dozvíme, že don Půta ho ledabyle strčí do kapsy :-))
17. 3. 2019 19:16
ach jo
Tak si vezmi pampersku a běž prudit jinam.
17. 3. 2019 19:10
LUL
Dobrá zpráva přišla k Libereckému bazénu..............Vážně myslíte dobrá? Strop, dle jistého náměstka z kanceláře 214, je 350 milionů a najednou už 400??? Vsadím kalhoty, pod 600 to nebude :-) Navíc to bude trochu připomínat Lesák. Opraveno, ale funkčnost na 25%.
17. 3. 2019 19:17
ach jo
Lesák hned tak něco nepřekoná, to by si měl pan Korytář nechat patentovat
17. 3. 2019 19:33
LUL
To je pravda. Lesák je nedostižný a Koryt též. Ještě vysvětlivka, noticka. Zkratka LUL je nové hnutí - kdo se přidá?? Liberečtí ULičníci. Zájemci - email: argosor@seznam.cz
17. 3. 2019 19:45
rada
pozor, trochu to evokuje něco jiného
17. 3. 2019 19:50
LUL
votomtoje :-)
17. 3. 2019 19:59
Standa
Lesák je úplně v pohodě, za normálního počasí je plný vody. Účelový bič na Korytáře, nic víc.
18. 3. 2019 05:08
:-)
Prirodni koupaliste ve kterym je voda jenom od podzima do jara, v lete ne, to je teda trhak!
déšt
26. 4. 2019 15:59 ČTK: Teplé a suché počasí večer ukončí v Čechách studená fronta. I v Libereckém kraji očekávají meteorologové bouřky, které doprovodí silný vítr s nárazy až 70 m/h, místy i kroupy.
fotbal
26. 4. 2019 14:16 Policie obvinila pět fanoušků jabloneckého fotbalového klubu ve věku 18 až 22 let z výtržnictví. Před třemi týdny v Liberci po skončení ligového derby fyzicky napadli a zranili tři lidi.
nečesaný
26. 4. 2019 11:06 Poslední opravný prostředek, dovolání, podává podle ČT24 nejvyšší státní žalobce v případu Lukáše Nečesaného, kterého vrchní soud v Praze pravomocně zprostil viny z pokusu o vraždu kadeřnice.
treglerová
26. 4. 2019 07:17 Příběh matky a zlobivé dcery - to je story jablonecké soudkyně Lucie Treglerové, která teď sama čeká na soud kvůli tomu, že varovala své dítě před odposlechy. Popsal jej server aktuálně.cz
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).