reklama

Nápad pořídit do majetku města zámek už libereckým zastupitelům nestál ani za hovor

30. 6. 2018
INVENTURA: Záměr na odkoupení a revitalizaci libereckého zámku a přilehlého parku nestál zastupitelům ani za hovor. Zamítli jej bez jediného slova diskuse, za což si posléze vysloužili slovní vyfackování od exponentů Změny pro Liberec. Výchovné políčky byly naštěstí jen slovní, ale místy to vypadalo, že ani k opravdovým nebylo na posledním předprázdninovým jednání zastupitelstva daleko.
Nápad pořídit do majetku města zámek už libereckým zastupitelům nestál ani za hovor
archivní foto

Hysterčili především Korytářovi lidé i statutární náměstek primátora osobně, protože jim zastupitelé napříč politickými kluby zamítali jeden bod za druhým. Změna si už do konce volebního období evidentně se svými návrhy příliš neškrtne, proto už bude provozovat jenom kampaň. Což pilně činila během celého, mnohokráte nastavovaného jednání zastupitelů, kteří se neshodli téměř na ničem. Kampaň, jen méně okatou a prvoplánovou, dělají totiž úplně všichni.

Přetlumočit průběh více než osmihodinové schůze pár větami opravdu nelze. Co bod, to zpravidla hádka, poučování, urážky. Neprošla například vyhláška o nočním klidu, platí tudíž nadále ta z roku 2016 včetně přílohy s uvedením akcí, jež dostaly svolení, aby se protáhly přes půlnoc. Jak si s tím poradí pořadatelé akcí, které jsou už za dveřmi, těžko odhadovat. Zvlášť když je termín nebo místo jejich konání odlišný od let minulých. Schválení nové vyhlášky včetně přílohy s aktuálními akcemi zkomplikovala Změna, když chtěla veškeré produkce povolit pouze do půlnoci. Bez ohledu na to, že například pořadatel Benátské!, která vypukne už za tři týdny, už má podepsány smlouvy s umělci na konkrétní, patrně i popůlnoční hodiny.

Legrační bylo schvalování dotace pro Den letiště. Navrhovaných sto tisíc se některým zastupitelům zdálo příliš, proto padaly protinávrhy na nižší částky. Napoprvé neprošlo nic. Bod se vzápětí vrátil zpátky na program a poté bylo jednání přerušeno a svolána schůzka předsedů klubů, aby se našlo průchozí řešení. Na schůzce se ale nedohodlo nic, opět se vyskytla série protinávrhů, z nichž neprošel žádný. Nakonec byl schválen původní návrh na sto tisíc. Velká klauniáda.

Změna měla smůlu i ve své iniciativě, jíž chtěla dosáhnout, aby se v chystaném územním plánu neměnily plochy v Ostašově na zastavitelné, ale aby zůstaly plochami přírody a krajiny. Na těchto pozemcích chce ale investor vybudovat novou průmyslovou zónu. Změna argumentovala tím, že v předmětné lokalitě je vysoce kvalitní zemědělská půda a nesouhlas s průmyslovou zónou v Ostašově svým podpisem vyjádřilo více než 1200 libereckých občanů. Rozpoutala se nekonečná diskuse, kdy například exzměnař Jaromír Baxa nesmyslně zafilosofoval, nač vlastně Liberec nějaký průmysl potřebuje. Návrh neprošel i proto, že se dva zastupitelé, kteří v lokalitě mají domy, dokázali povznést nad vlastní zájmy. Na rozdíl od navrhovatelky Pavly Haidlové ze ZPL, která je zároveň činná v nějakém ostašovském „okrašlovacím“ spolku či osadním výboru.

Jako z chlupaté deky vylezlo během schůze zastupitelstva, že cyklostezka centrum města hned tak neprotne a bude nadále nesmyslně končit u školy v Barvířské. Nezbytný pozemek vlastní jednotlivec, s nímž se není schopná dohodnout už třetí politická reprezentace. Chce přitom pozemek jen směnit, protože by díky cyklostezce přišel o místa na parkování, jež jeho nemovitost výrazně zhodnocují. Pán, ač nepřítomen, byl na jednání zastupitelů, a tudíž v přímém přenosu, napadán a docela i pomlouván, byla zmiňována podnikatelská činnost jeho manželky a další nesouvisející nesmysly. Co se asi odehrává mimo mikrofony nevíme, ale po předvedené veřejné ukázce tušíme. S takovou měrou despektu není divu, že si majitel pozemku, přes nějž mu někdo vyprojektoval dráhu pro kola a korzo, postavil hlavu.

Nebudou ani regulační plány. Ty Změna požadovala pro Papírové náměstí v dolním centru, kde už je léta vyprojektován bytový dům a kde jsou většinou soukromé pozemky. Měnit pravidla pro dané území ze dne na den je velký nesmysl. Navíc se ale Jan Korytář pochlubil, že má v kanceláři maketu od nějakého svého známého, zřejmě architekta, která je „ideálním“ řešením pro tuto zaneřáděnou lokalitu. Dokázal tak jediné – správné je pouze to, co si nechal namalovat on a co uznávají jeho známí.

Regulačním plánem chtěli jeho kolegové sešněrovat i areál bývalých LVT, který je stále v majetku města. To už není pochopitelné vůbec, protože město by si samo na sebe ušilo svěrací kazajku, resp. by se dobrovolně „střelilo do nohy“, jak podotkl Jiří Šolc ze SLK. Podle oficiální opozice postačí podrobné územní studie, které nastaví pravidla v počátečních stádiích zástavby, ne až ve chvíli, kdy má investor vyprojektováno.

Stejně odmítavě, ale výhradně proto, že byl materiál špatně zpracován a připraven, se většina zastupitelů postavila k nápadu zřídit fond pro majitele nemovitostí v památkové zóně. Z něj by jim kompenzovala případná omezení, jež by museli respektovat. Na vzniku fondu je veřejně deklarovaná politická vůle, musí být ovšem připraven precizně a eliminovat možné korupční prostředí, jež se v situaci, kdy o přidělení peněz rozhoduje něčí libovůle, doslova nabízí.

Změna si asi doteď líže rány a známe její nadcházející propagandistická témata. Co se jí nepodařilo prosadit v zastupitelstvu, tedy tam, kde to má efekt a smysl, bude teď hrát na svých kanálech. V plné nahotě se v poslední červnový čtvrtek objevilo i to, jak jsou exponenti všehoschopné Změny neschopní cokoliv dotáhnout do zdárného konce. Jestli jsem se nepřeslechla, tak je aktuálně zablokován i projekt výstavby nového terminálu pod nádražím, protože nějak nevyhověl úřednickému standardu. A úředník musí ctít zákon i v situaci, kdy si potřebuje politik ve vedení města postavit pomník.

Předprázdninové zastupitelstvo také zřetelně ukázalo, jak hluboké jsou příkopy mezi oběma stranami radniční koalice, která Liberci stále vládne. Změna ale evidentně tahá za kratší konec. Smutné pro partaj, jejíž ambice sahají do nebe a faktické schopnosti zcela opačným směrem.

To krajské zastupitelstvo, protože je do voleb daleko, jede jako dráha. V úterý například schválilo parametry vlastního dopravce a prvotní investici do něj. Má to být 120 milionů, protože na zajištění regionální autobusové dopravy na Liberecku a Českolipsku bude Liberecký kraj potřebovat 130 autobusů a zhruba 200 řidičů. Pro Jablonecko a Semilsko kraj vypsal veřejnou soutěž.

A končíme dobrou zprávou: V Liberci začala modernizace jedné ze tří větví zastaralého a ztrátového parovodu za 320 milionů korun, nahradí ho horkovod. Práce jsou rozdělené do etap a potrvají do února 2020. Výsledkem by mělo být snížení ztráty v rozvodech zhruba o čtvrtinu. Kromě toho zmizí nevzhledné trubky z koryta Nisy, což prospěje nejen estetice, ale i bezpečnosti. Trubky v Nise jsou totiž černou můrou všech protipovodňových specialistů.

Začalo léto, užívejte. Že ale bude klidné, politiky prosté, nedoufejte. Do komunálních voleb zbývá pouhý kvartál.

Hezký víkend. A vězte, že i letos se k Máchovu jezeru turisté pohodlně dostanou spěšným výletním vlakem Liberec–Doksy. Jezdí od soboty 30. června.

Alena Roubalová
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
30. 6. 2018 07:59
postřeh
Musel jsem si ten zámek najít na záznamu. Fakt ani slovo. Až pak byl TB vyslýchán, proč se při hlasování zdržel. Kde to jsme, aby někdo musel obhajovat proč hlasoval jak hlasoval? Změnařská inkvizice v akci.
30. 6. 2018 08:00
jj
Příště to bude padla facka na sále.
30. 6. 2018 08:05
Jan2
Taky jsem si myslel, že se strhne kolem zámku peklo a ono vůbec nic. Přečetl jsem si důvodovou zprávu a tam je jasně napsaný, že to může být i prostor pro casino. To mi přišlo až přidrzlý.
30. 6. 2018 08:34
HK
Komedie stara
30. 6. 2018 08:59
:-)
Autorka clanku?
30. 6. 2018 09:00
Hans
Tak Korytář, Batthyany a Levko, tedy Změna, Pro a Slk psali, že ho chtějí koupit. Takže opět otočili o 180 stupňů a už nechtějí?
30. 6. 2018 11:14
Muj nazor
Az budou vladnout tak si to prohlasujou, kdyz bude jasny nac to potrebujou, kolik bude stat provoz a z ceho to opravi.
30. 6. 2018 11:12
Jozef
Posledni dve zastupka by se mela odehrat jako zapasy v bahne.
30. 6. 2018 11:17
Jj
Holkam ze zmeny to bude sluset. Tym povede sexbomba Marka P.
30. 6. 2018 16:57
drbna
Ty jo,stal se "zázrak", na Lesáku narostla tráva a hned v pruzích a pěkně hustá.Taková fotbalová.Že se Korytář ani nechlubí,co zase zařídil.Kdopak to zasponzoroval?Kde na to JK vyhrabal prašule? Možná mu pújčil kámoš PERGLER,jako vratku za Lesák.JK pochlub se.
30. 6. 2018 18:09
Ferda Mravenec
No tak slava, aspon neco je hotovo. Travnik se da koupit v travnich kobercich. To je na pocin roku.
obi
25. 3. 2019 13:24 Muži, který z jabloneckého OBI pronesl pod bundou plynový hořák a multimetr za víc než 1000 Kč, policisté sdělili podezření ze spáchání trestného činu. Hrozí mu až 2 roky vězení.
bezděz
25. 3. 2019 11:49

Na hradě Bezděz bude od května doplněna expozice v Templářském paláci. Kromě archeologických exponátů přibude i středověký model hradu zachycující jeho podobu z 13. století.

rozjezdy
25. 3. 2019 11:47 Skoro šest stovek nápadů přihlásili začínající podnikatelé do devátého ročníku projektu T-Mobile Rozjezdy. Na severu Čech bojuje o podporu 32 nápadů.
turistika
25. 3. 2019 10:17

Osm individuálních žádostí za celkem 2 850 000 Kč pro cestovní ruch budou schvalovat krajští zastupitelé. Peníze dostanou geoparky, horské spolky i KČT na obnovení značení.

reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).