reklama

Když bude Liberec provozovat krematorium, měly by se teoreticky pohřby zlevnit všem

23. 6. 2018
INVENTURA: Podá-li opravdu pohřební firma Likrem k Úřadu na ochranu hospodářské soutěže podnět a antimonopolní úřad se začne zabývat situací v libereckém pohřebnictví, bude mít metropole na severovýchodě Čech o publicitu postaráno. Velmi letmo jsem projela výroční zprávy ÚOHS a nenašla případ, kdy by měl úřad „v prádle“ pohřby. Liberec se tak zaslouží o svou další poněkud smutnou premiéru.
Když bude Liberec provozovat krematorium, měly by se teoreticky pohřby zlevnit všem
Ilustrační foto

Likremu se logicky nelíbí, že město bude od července nabízet pohřby i s obřadem, jejichž cena bude podstatně nižší, než za kolik to samé nabízí soukromá firma. Ať v pohřební firmě počítají sebelépe, nevychází jim to. Domnívají se, že Liberec bude na pohřby doplácet z městského rozpočtu. Město ale tvrdí, že nic doplácet nemůže, neboť by se jednalo o nedovolenou veřejnou podporu. Cenu pohřbu pro nemajetné má prý spočítánu tak, že to vydělá nejen na provoz služby, ale i na průběžné opravy krematoria. I to si bude město od července provozovat samo a vyčlenilo na jeho obnovu v letošním a příštím roce zhruba 20 milionů korun.

Tady něco nehraje a někdo neumí nebo nechce správně počítat. Netuším ale, kdo. Nebudu to městu a Likremu pískat, protože do útrob tohoto smutného byznysu nemohu vidět. Faktem ale je, že pohřeb je hodně nákladná záležitost a je Liberci ke cti, že hledá cestu, jak poslední věci člověka zpřístupnit více nebožtíkům i pozůstalým. Věřme ale, že se provoz magistrátní pohřební sekce opravdu nebude sanovat z rozpočtu města. Bylo by to nespravedlivé vůči těm, co si na parádní pohřeb ušetřili.

Tím, že si Liberec bude provozovat krematorium sám, měly by se ale teoreticky pohřby zlevnit všem, nejen těm, kdo využijí pohřebních služeb města. Jako sirotek mám s vypravením pohřbu dvojnásobnou zkušenost, takže si matně vzpomínám, že nejnákladnější položkou je žeh a úkony s ním spojené. To je společné všem obřadům konaným v krematoriu. Konečnou cenu pohřbu pak ale šponují položky nezbytné, leč doprovodné. Hodně se například liší ceny rakví či květinové výzdoby. Tam létá mnoho tisícovek rozdílu.

Když jsme u těch pohřbů, nabízí se další téma... Jako venkovní pozorovatel mám pocit, že by si jeden skromný „funus“ na účet iniciátorů zasloužilo jablonecké referendum o zákazu hazardu. Po čtvrtečním jednání tamního zastupitelstva je jasné, že na zrušení „výherních“ automatů dostanou provozovatelé kasin v Jablonci nad Nisou tři roky. Okamžitý zákaz automatů právníci nedoporučili, městu by hrozily žaloby o náhradu způsobené škody. Škoda by pak měla být vymáhána po těch, co jí způsobili… Iniciátoři referenda sice harašili s vlastní vyhláškou, ale zůstalo jen u toho harašení, jak je Změn všeho druhu zvykem. Většinovou podporu zastupitelů pro svůj model řešení nezískali. Jak napsal někdo do naší diskuse: Kvůli hazardu nebude nikdo hazardovat s vlastní pověstí a majetkem.

Teorie je věc jedna, praxe druhá. Výsledek „všelidového“ hlasování o zákazu hazardu tak dostává zřetelnou pachuť, která se snadno rozšíří na jiná referenda. Už samotný fakt, že o zákazu něčeho, co přivodí díru do rozpočtu obce, nerozhoduje prostá nadpoloviční většina hlasujících voličů, ale stačí k tomu jejich pouhý zlomek, je principiálně špatně. Nadpoloviční většina je vždycky přes 50 procent.

Když to vztáhnu na referendum liberecké, k němuž se údajně schyluje v době předvolební a tudíž jej lze považovat za součást kampaně Změny pro Liberec, není od věci takové referendum raději ignorovat. V případě, že by některé nápady získaly potřebný počet hlasů, bude se jimi sice muset řídit i budoucí vedení města. Otázka ale zní, jak. Na jabloneckém případu vidíme, že zastupitelstvo má sílu chovat se vůči výsledkům referenda jako ten Bílý Tesák, o němž je řeč ve filmu Líbáš jako bůh. Je proto rozumnější městské miliony potřebné na uspořádání takového hlasování nevyhazovat a investovat do věcí, jež nesou neoddiskutovatelný efekt. Otázky, zda bude levnější městská hromadná doprava nebo zda si má město koupit Liberecký zámek, je lépe přenechat zastupitelům. Od toho si je ostatně volíme.

Musí to ale být sestava, která je schopná rozhodovat a konat od samého počátku volebního období, ne chaoticky „spurtovat“, resp. nespurtovat, až v jeho závěru. To platí pro budovu Uranu, jejíž osud nynější vedení města blahosklonně přenechalo až svým nástupcům. Přitom je dům v dezolátním stavu a hrozí, že někdo může být cestou z nádraží trefen padajícím oknem. Obecně je ale dobře, že se tato městská reprezentace už nechce raději pouštět do žádné větší akce, protože zvláště pro ni platí, kdo nic nedělá, nic nezkazí. Chce si užít poslední měsíce, z nichž dva jsou i pro ni prázdninové, v pohodlí a v pohodě narušované pouze vzájemnými výpady.

Vzpomínám na dobu před čtyřmi lety. Tehdy, v době ustupující ekonomické recese, se v Liberci například dokončovala série opravovaných školních hřišť. Teď se nedokončuje nic. Nelze. Nic nebylo započato. A to jsou příjmy ze sdílených daní o více než sto milionů vyšší.

Postavou týdne je zřejmě náměstek libereckého primátora Ivan Langr. Je dost bystrý na to, aby tušil, co bude následovat, opustí-li Změnu a zamíchá tím mocenskými poměry v radě města. Risknul to a teď se o sobě dozvídá i to, co dosud netušil. Zajímavé je, že další odpadlíci od Korytářovy „církve“ – Zuzana Kocumová a Jaromír Baxa, jsou ataků jeho propagandistů i poslušného stáda ušetřeni. Signalizuje to jediné: Béčko Změny a zbytky Změny jedno jsou. Jen na svoje méně bystré příznivce jejich protagonisté nastražili past.

A přitom se zejména na Kocumovou bezvadně hodí to, co je předhazováno a nevybíravě vyčítáno Langrovi. Jen s tím rozdílem, že Kocumová součástí vehementně kritizovaného partajního spojení už byla a Langr se k témuž teprve chystá. Chce totiž svou politickou budoucnost spojit se Starosty, za které kandiduje i osoba,  která má ve svém politickém životopise kapitolu jménem DRS, což není vůbec nic odstrašujícího. Demokratická regionální strana byla svého času součástí libereckého politického spektra a protože uspěla, tak i zastupitelstva. Stejně jako Kocumové Unie pro sport a zdraví, která zdatně sekundovala mnoha libereckým vládám vedeným ODS.

V Liberci, kde se zná každý s každým, je dost komplikované najít někoho angažovaného, kdo by za posledních pár let neproběhl více lokálními stranami či hnutími. Nepřebíhaví jsou snad jen „kovaní“ straníci, jejichž (zpravidla) celostátně fungující partaj nekončí se sečtením volebních výsledků z komunálních voleb. Vyčítat proto Langrovi, že je na stejné kandidátce jako ředitelka divadla, jež se kdysi zapletla s lidmi, které Změna nesnáší, je nesmírná ubohost.

Liberecká Změna je na tom nejspíš personálně hodně špatně, protože stále otálí se zveřejněním jmen ze své kandidátní listiny pro komunální volby. Víme tak jediné – že se do jejího čela opět nominoval kontroverzní Jan Korytář, člověk se záporným koaličním potenciálem. Kdo mu bude na kandidátce ZPL sekundovat se stále neví, ale jedinci s bujnější fantazií si to dokáží dost živě představit. Jestli nebylo od Korytářových lidí krátkozraké dehonestovat Langra za to, že je na stejné kandidátní listině s několika sběrači politických příslušností. Tuším, že takoví u Změny nebudou, protože k ní nikdo nepřestupuje. Zato radikálních měničů názorů i totálně poslušných, raději moc nepřemýšlejících, tam mohou být velké zásoby.

Rozhodující hráči přitom se jmény na prvních příčkách svých kandidátních listin pro komunální volby vyrukovali už dávno a další strany tak činí průběžně. Naposledy to byla liberecká ČSSD, která do čela staví lékaře Jana Mečla, krajského i libereckého zastupitele s odborností urologa.

Léto paradoxně prozatím skončilo s první letním dnem, takže prožijeme chladnější víkend. Dobrý důvod k návštěvě například liberecké Oblastní galerie Lázně. Visí tu originální fotografie Sudka, Funkeho, Drtikola a dalších známých českých a slovenských fotografů. Jsou ze sbírky společnosti PPF a výstava potrvá celé léto. Prezentuje se tu 153 snímků od více než 30 fotografů.

Hezký víkend. Je první kalendářně letní a přitom po šíleně dlouhé době velice neletní.

 

Alena Roubalová
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
23. 6. 2018 08:05
Muj nazor
Tusim, ze spatne pocty ma likrem, uz proto ze jako podnikatelsky subjekt musi generovat zisk. To neni nic proti firme, to je princip podnikani.
23. 6. 2018 08:40
jenda
Město Liberec by mohlo znovuobnovit výrobu rakví na Proseči pod Ještědem jako městský podnik, a hned by mohla být jedna položka nižší.
23. 6. 2018 09:23
hanus
Super napad. Treba si ho nekdo da do volebniho programu.
23. 6. 2018 11:37
Howg
LPS - Liberecka pohrebni strana. Svym zamerenim plynule navaze na ZPLANO
23. 6. 2018 08:07
Dotaz
Jsem zvedav koho zmena vystracha. Ze by vasi byvalou kolegyni? Prastena je na to dost.
23. 6. 2018 09:24
fanda
Referendum ztratilo glanc uz tim, jaky klauni se s nim zaklinaj.
23. 6. 2018 09:28
Luboš
Koukam na clanek o pronajmu casina. Na tohle si zplano troufa? To nenecha svym nastupcum? Asi je jednodusi pronajmout hospodu nez se postarat o uran v havarijnim stavu.
23. 6. 2018 12:02
Jirka P.
Opravdu jen teoreticky.
23. 6. 2018 14:10
Vašek
Dobré postřehy, jako ostatně většinou. A teď po bodech. Krematorium a pohřební služba. Stávající provozovatel na opravy a investice do prvního krematoria v Čechách nedal nic. Proč? Smlouva ho k tomu nezavazovala. Kdo ji stvořil a podepsal za město? No comment. Město to spočítalo neziskově, to je fakt. Podnikatelský projekt by byl jistě jiný. Ovšem, je podnikání se zesnulými OK? Ano, v Čechách je to sakra dobrej byznys!!! Další bod, tedy za 2. Referendum od Změnařů prostě nemůže být rovné. Už jejich pokřivený pohled na normy, zákony a výkon funkcí to jasně naznačuje. Pokřivený pohled = křivárny v referendu a nejen tam. Pokud nám vláda chce kompenzovat (dotovat) dopravu pro starší a pokročilé a totéž pro studenty do 26. let, proč tomu nejít naproti. Hloupý, avšak navenek líbivý, projekt páně profesora a spol. ze Změny je o ekonomické ignoranci. Na to jsme si za čtyři roky měli v Liberci zvyknout. Naštěstí nezvykli. K bodu č.3 - LOL. Zcela jednoznačně se jedná o "farmu" Změny pro Liberec. Naštěstí i extraligová ZpL je v tabulce budoucí vlády zcela jednoznačně na sestupu. Věřím, že na střídačce (rozuměj zastupitelstvu) bude mít maximálně dva, no tři individua. Výsledkem bude oblastní přebor a jeho farma. K poslednímu bodu, tedy za 3. léto končí. Ohřáli jsme se na jaře, které nebylo jarem a horko bude i na podzim. To jsou volby a "tesání" koalice. Tak proč by příroda topila přes léto, když si umíme zatopit sami. Hezký víkend všem.
23. 6. 2018 15:08
ok
Souhlas, lip bych to nevymyslel
23. 6. 2018 17:05
Jiří
Docela mě zaujalo, že Změna na socialnich sítích hledá nové tváře. Prostě vyhlašuje výběrové řízení na kandidátku do voleb.
23. 6. 2018 17:55
:-)
Minule jsem se tady docetl, ze Mr.Korytoleone shanel inzeratem ctvrtmiliardovy uver pro mesto. To nevymyslis!
23. 6. 2018 18:49
Jiri
Tak to jsem teda nezaregistroval. Ale docela mě to rozesmálo. :-)
23. 6. 2018 18:53
copy
Liberec dokonce v květnu hledal inzerátem (!) poskytovatele čtvrtmiliardového úvěru na kofinancování projektů.
Jsem odsouzený, že jsem městu způsobil škodu, pochvaluje si radniční "ekonom"
Neobvyklý inzerát vyšel na webových stránkách krajského města, bez jakékoli předchozí publicity, že se chce Liberec zadlužit o dalších 250 milionů, Kdo se přihlásil a co městu nabídl, není známo. Představuji si ale pány bankéře, jak lustrují stránky českých měst a obcí a pátrají, kdo inzertním článkem poptává jejich služby. Představa nesmírně žertovná.
23. 6. 2018 18:54
copy
http://www.tydenvlk.cz/diskusni-forum/glosy-poznamky-komenare/jsem-odsouzeny-ze-jsem-mestu-zpusobil-skodu-pochvaluje-si-radnicni-ekonom
24. 6. 2018 07:19
Pal
Jestli se zlevni zeh a tedy i pohrby, ma u me vedeni mesta plus. Platil jsem za normalni pohreb 32 tisic.
24. 6. 2018 20:02
taky čtenář
S tím souhlasím, v době, kdy je na každou kravinu dotace, zejména ty "měkké" projekty do sociální sféry, kdy města obnovují svůj bytový fond, pro "sociální bydlení", tedy na sociálno živých, kteří mají ruce nohy a jsou ekonomicky produktivní, nevidím jediný rozumný důvod, proč totéž udělat pro mrtvé, evidentně ekonomicky neproduktivní (pokud mrtvoly nezařadíme do biologického odpadu). Jaký je rozdíl v sociálním byznysu bydlení a sociálním byznysu pohřebnictví? Jedině v tom, že poskytovatelů nájemního bydlení je nepřeberné množství od obyčejných lidí až po firmy jako na Ostravsku. A kam nám ten byznys s bydlením došel - k potřebě obecních bytů s minimálním nájmem které by reálně vytvořily faktickou ekonomickou protiváhu byznysu s chudobou, s kterým se dnes tak těžko vypořádáváme a řešení je v nedohlednu, protože politikům s jejich "koncepcemi řešení" (tedy když zvolíme jenom je, že pane Korytáři) neradno věřit. Proč je morální dotovat MHD, odpady (některá města, tuším Teplice, nevybírají poplatky) a v současnosti si dokonce zakládat vlastní dopravní firmy či firmy na sběr odpadů a provozovat vlastní obecní pohřební službu ve VLASTNÍM KREMATORIU je špatně ? Vážení, pokud sledujete zpravodajství, mohli byste zaregistrovat průzkumy o tom, kolik rodin NEMÁ rezervu na nenadálý nákup nejlevnější pračky, či ledničky, což je dnes zařízení za zlomek ceny pohřbu, který také obvykle neplánujeme.
27. 7. 2018 07:55
Moravák
Soukromá firma platila jistě nájem, cca 50 mil.za 20 let...Kde ty peníze jsou? Proč je město neinvestovalo do té budovy,
A paradoxně....Pohřby soukromníka jsou levnější než "levné" městské, stačí si porovnat ceníky....Takže asi špatné počty města...a o tom, jak podvodem získalo město i koncesi nemá ani smysl psát...
bezděz
25. 3. 2019 11:49

Na hradě Bezděz bude od května doplněna expozice v Templářském paláci. Kromě archeologických exponátů přibude i středověký model hradu zachycující jeho podobu z 13. století.

rozjezdy
25. 3. 2019 11:47 Skoro šest stovek nápadů přihlásili začínající podnikatelé do devátého ročníku projektu T-Mobile Rozjezdy. Na severu Čech bojuje o podporu 32 nápadů.
turistika
25. 3. 2019 10:17

Osm individuálních žádostí za celkem 2 850 000 Kč pro cestovní ruch budou schvalovat krajští zastupitelé. Peníze dostanou geoparky, horské spolky i KČT na obnovení značení.

olej
25. 3. 2019 08:01 www.dopravniinfo.cz: Hasiči ráno zasahovali v Tanvaldské ulici v libereckém obvodě Vratislavice nd Nisou, kde odstraňovali olej vylitý na vozovku. Místo už je průjezdné bez omezení.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).