reklama

Kdyby byli opoziční zastupitelé placeni od slova, mohli by peníze přehazovat vidlemi

30. 3. 2019
INVENTURA: Vypuklo jaro. Tak si ho pojďme lehce pošramotit trochou místní politiky: Kdyby byli zastupitelé placeni od proneseného slova, byl by například opoziční zastupitel Jaromír Baxa (v Liberci LOL, na kraji ZPLK) milionářem. Bezmála tolik bylo zbytečně proneseno slov v týdnu, kdy jednalo krajské i liberecké zastupitelstvo. V obou sborech se Změna a její liberecké béčko LOL, tvořené odpadlíky od ZPL, díky volebnímu výsledku propracovaly zpět do opozičních lavic. A jejich protagonisté mluví a mluví…
Kdyby byli opoziční zastupitelé placeni od slova, mohli by peníze přehazovat vidlemi
Ilustrační foto

Krajské zastupitelstvo do fáze, než vypukla diskuse zastupitelů, trvalo hodinu a čtvrt. Na programu mělo 50 bodů, a vše probíhalo podle osvědčeného scénáře: Úvod překladatele – stanovisko výboru či komise – otevření diskuse (zpravidla bez potřeby diskutovat) – hlasování. Názor se nevyjadřuje zbytečnými slovy, nýbrž hlasováním.

V Liberci, kde se k podobně racionálnímu modelu hodlají přiblížit, to ale pořád vypadá jinak. Opoziční zastupitelé diskutují už při schvalování programu a své si nutně potřebují říci i při majetkoprávních operacích, byť vědí, že počty koalice – opozice hovoří jasně. Ve čtvrtek, po hodině a čtvrt jednání, se zastupitelstvo propracovalo jen ke 14. bodu z třiceti naplánovaných. Aby ne, když má opozice potřebu sdělovat, co všechno radnice po jejím soudu dělá špatně při přípravě materiálů i proč hlasovala, jak hlasovala. Zkrátka, potřebuje zamachrovat v přímém internetovém přenosu. Zbytečně rozehrává polemiky a pro koalici je složité se nezapojit, protože se opozičníci tváří, že za všechno mohou ti, co jsou ve vedení radnice čtvrtý měsíc.

Víme ale všichni, že současnou městskou vládu nejvíce zaměstnává to, jak dát věci do pořádku a vypořádat se s dědictvím, jež jim předchůdci zanechali.

Po pěti hodinách jednání se liberečtí zastupitelé propracovali alespoň k tomu, že s podmínkou bezúplatného vrácení předají Povodí Labe Vesecký rybník, nechť ho opraví, odbahní a zvelebí. Pokud to nestihne do Silvestra roku 2022, může jej město získat zpět. Odsouhlasili i to, že se nebude prodlužovat seznam kasin na území Liberce. Bohatě stačí ta, co už povolení mají, i ta, co si jej stihla obstarat navzdory městské vyhlášce.

V projednávání tohoto bodu by bobříka mlčení rozhodně neulovil Josef Šedlbauer ze ZPL, který zcela jednostranně a dost vzdáleně od pravdy, pohovořil, jak to pod Ještědem bývávalo se snahou omezit, resp. vymýtit hazard. Za takový výkon by si ale bezesporu zasloužil bobříka trapnosti.

Asi nejrušnějším tématem při jednání krajských zastupitelů byl nedostatek míst v domovech pro seniory a v dalších zařízeních sociální péče. Pouhá informace, kdy úřad popsal katastrofální stav panující v kraji, odstartovala veřejné „vyšetřování“. Opozičního zastupitele Jana Korytáře (na kraji za ZPLK) zajímalo, kdo přišel v nápadem, že by se v domov pro seniory mohl proměnit momentálně zavřený zámecký hotel Sychrov, který je na prodej. Fakt, že hotel patří do portfolia jím nenáviděné stavební firmy, v jeho hlavě zcela zastínil všechno racionální.

Kraj má akutní potřebu lůžka pro seniory řešit, protože demografie hovoří jasně a v kraji jich už nyní chybějí stovky. Na umístění do domova pro seniory se čeká minimálně rok a seznam čekatelů se neúprosně prodlužuje. Proto příslušné krajské odbory vypracovaly prvotní návrhy řešení. ZDE. I kdyby se realizovaly všechny najedou, nepokryje to nynější, a tím méně budoucí potřebu míst pro dříve narozené.

Potenciální domov důchodců v sousedství sychrovského zámku je jen jedna z variant a je úplně vedlejší, kdo to vymyslel. Po mém soudu by si zasloužil metál. Budova je nabízena v aukci, majitel ji chce prodat a je na kraji, zda kladně vyhodnotí, že by dům na dobré adrese (s vyřešenou vnitřní i vnější infrastrukturou i parkováním) v domov pro důchodce proměnit mohl. Hotel se samozřejmě musí novému účelu stavebně přizpůsobit, protože normy hovoří jasně. Osobně bych ale seniorům přála, aby ráz interiérů zůstal alespoň v náznaku zachován, neboť bylo-li něco v hotelu Sychrov pozoruhodné, pak to byly právě pokoje laděné do tónů ročních období a nesporná kvalita materiálů užitých uvnitř i vně objektu.

O tématu nedostatkových míst pro seniory ještě hodně uslyšíme, protože problém je celorepublikový a v různých krajích různě řešený. Ve veřejném prostoru létá už nyní dost informací, za kolik se dnes pořizuje lůžko v domově. Lůžko je souměřitelná jednotka a rozhodně neznamená cenu za faktickou postel, do níž bude senior v domově uléhat. Znamená, za kolik se vybuduje, resp. nač vyjde umístění pro jednoho člověka se vším všudy – mj. pozemkem, budovou, stavbou/přestavbou, vybavením…

Například v Horažďovicích na Plzeňsku stavěli na zelené louce nový DD pro 100 klientů, vyšlo to na 200 milionů, tedy na dva miliony na lůžko. Nebo: Jihomoravský kraj plánuje výstavbu dvou domovů pro seniory v Miroslavi na Znojemsku a v Bučovicích na Vyškovsku.  V Miroslavi má být za 140 milionů 70 míst, v Bučovicích za 100 milionů 50 míst… Další příklady netřeba dlouho hledat.

Ať počítám, jak počítám, bude-li potřebám seniorů nebo lidem se zvláštními potřebami do budoucna sloužit bývalý hotel Sychrov, za předpokladu, že jej kraj koupí za cenu určenou odhadem znalce s kulatým razítkem a uskuteční-li v něm bleskovou přestavbu, na dva miliony za lůžko se nedostane ani náhodou. A bude mít řešení pro čekající seniory a jejich rodiny o poznání rychleji, než kdyby se pouštěl do nové stavby. Umíte si představit, co by následovalo, kdyby ve výběrovém řízení na zhotovitele nového krajského domova důchodců vyhrála ona stavební firma, která už podobných zařízení po republice postavila větší než malé množství?

Já ano. On ten změnařský ryk, který neváhám nazývat obsesí ZDE, vlastně následuje pokaždé, když se ve veřejném prostoru objeví název firmy, kterou si ZPL a její nejrůznější satelity zvolily za třídního nepřítele.

Ostatně, název této firmy na dresech nosí účastník (nejen) letošního semifinále play-off hokejové extraligy, proto se v Korytářových kruzích nefandí ani hokeji... Každopádně: Liberečtí Bílí Tygři se po čtyřech vítězstvích nad Mladou Boleslaví probojovali do další fáze bojů o hokejový trůn. Série pod Ještědem začíná 3. dubna a v tuto chvíli ještě není jisté, kdo bude soupeřem. Vysoce pravděpodobně mistrovská Kometa. To bude tvrdý oříšek zaručující pořádnou dávku adrenalinu na ledě i v hledišti. Vstupenky už jsou v prodeji.

Na předních místech místních médií úspěšné Tygry vzápětí vystřídal náměstek libereckého primátora Jiří Šolc (SLK), který je se svými 214 centimetry určitě nejvyšším politikem v Česku. Nijak si na tom nezakládá, před tělesnou mírou, s níž si bezesporu celý život užívá své, preferuje skutky. Teď ale světová média napsala že podle Guinnessova certifikátu světových rekordů je newyorský radní Robert Cornegy, zastupitel newyorské čtvrti Brooklyn, se svými 208 centimetry nejvyšším politikem na světě. Je ale o šest centimetrů menší než politik ze severočeského Liberce. Pak věřte Guinnessovým rekordům.

Jiří Šolc se ale opravy světového rekordu ve svůj prospěch nijak nemíní domáhat. Ví svoje… K medializaci výšky na svém facebookovém profilu mj. poznamenal: „Už snad chybí jen agentura Dobrý den“.

Tak dobrý den a hezký další jarní víkend.

Alena Roubalová
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
30. 3. 2019 06:45
LOL
Nastesti od slova placeni nejsou. Jinak by lib zastup trvalo cely tyden. Neni umeni mluvit a nic nerict.
30. 3. 2019 07:04
!
Vesecky rybnik upravu usneseni prosadil
30. 3. 2019 10:19
hmmmm
Ale kdyby mu nepomohla koalice, který se nápad dát do smlovy podmínku zalíbil, prosadil by víte co.
30. 3. 2019 08:01
Jj
Tyden je malo. Baxa toho ma na srdci na mesic.
30. 3. 2019 09:36
Stanik
Proc by mel mlcet?
30. 3. 2019 10:20
RT
protože mlčeti zlato?
30. 3. 2019 06:47
#
Baxa je neuveritelnej exot. Korytar se snazi byt lehce konstruktivni, ale svou krysi povahu tim neskryje.
30. 3. 2019 07:07
dan
At kecaj ale at uz probuh nic nedelaj. Spachali uz dost.
30. 3. 2019 11:17
Petr
Dalsi terminus technicus Krysí povaha.
30. 3. 2019 07:05
stanik
Vy ten starobinec na sychrove drze prosazujete
30. 3. 2019 08:48
Zuzana
Rozhodnou fakta a cisla, i kdyby se hodne pistelo. Lidi zajima kam se na stara kolena vrtnou. Vsichni nemuzou umrit doma.
30. 3. 2019 09:15
Zuzko
Ono spíše rozhodnou konexe a motivační pobídky, jak už to tak v naší politice chodí, i kdyby se veřejnost upištěla k smrti. Jak to říká Babiš, "bacha na mě, mám dobré právníky". A toto jediné jemu a jemu podobným na 100% věřím
30. 3. 2019 10:22
můj názor
Já teda žádný seznam baráků, kde by mohl vzniknout domov pro seniory a kraj se rozhodoval mezi desítkami nabídek nevdím. Jestli jo, tak můžeme mluvit o konexíxh protože vyhrát může jenom jeden, dva. tři... Jinak je to jen plácání
31. 3. 2019 09:39
jo jo
Kdyby se dotace používaly skutečně na důležité a potřebné stavby a ne zneužívaly na čapí hnízda a hotýlky pro vyvolené (jejichž využití a přínos pro společnost je v důsledku nula), mohly tady už domovy pro seniory dávno stát, postavené na míru, dle všech požadavků a norem. Nebo onen kritický nedostatek míst se zrodil před 14 dny ???
A co personální zajištění v těchto domovech ???
Madam Roubalová tady mává vyřešenou infrastrukturou a vyladěnými pokoji do tónů ročních období, no nevím, zda to bude to nejdůležitější, mě spíše napadá, kdo bude za minimální mzdu (jak bývá v těchto zařízeních zvykem) dojíždět pracovat z Liberce na Sychrov plus další služby-stravování, prádelna, zdravotní služby atd. Logisticky nic moc...
Ale to nevadí, to už bude řešit zase jiná politická garnitura....Teď je třeba zpeněžit hotel z krajských peněz.
31. 3. 2019 11:07
můj názor
Máte sice částečně pravdu, ale to není problém majitele hotelu. On jen prodává, všechno ostatní jde za minulými a současnými politickými repre.
31. 3. 2019 12:22
jo jo
Jo, problém majitele hotelu je, že mu soukromý sektor za něj zrovna ruce netrhá, proto je třeba JEN přesvědčit ty správné politiky, že by se hotel "náramně" hodil na domov pro seniory.
31. 3. 2019 12:39
hmmmm
jak to víte? Termín byl posunutej na květen jenom proto, aby se kraj mohl vyjádřit a nemusel jít do dražby. Nemůžete věřit lháři a propagandě Změny na jejich lžiwebu.
31. 3. 2019 12:13
tom
vy si asi jojo myslíte, že je kolem Sychrov poušť kde nežijou žádný lidi. Jsou to přece pracovní příležitosti pro místní. V té radostické léčebně taky asi někdo pracoval.
30. 3. 2019 08:03
Hans
Svata prostoto, vy asi budete mladej sirotek bez jakychkoliv pribuznych.
30. 3. 2019 09:37
.
Nez k synerovi radeji rovnou pres hrbitovni zed
30. 3. 2019 10:23
fuj
Ubožáku.
30. 3. 2019 12:01
Ta, co sem už psala.
Stádníku, Vás ta nenávist jednou zabije ! ! ! Už vím, proč jste tak proti "starobinci" . Protože vy se ho díky nenávisti, která Vás požírá zevnitř nedožijete. Jak smutné !
30. 3. 2019 11:16
Petr
Ja bych si krasny den nekazil.
31. 3. 2019 06:17
...
Kdyby
1. 4. 2019 06:22
Vaclav
Pekne
phm
25. 5. 2019 16:14 Pohonné hmoty v Libereckém kraji dál zdražují. Litr nejprodávanějšího Naturalu 95 už u čerpacích stanic prodávají za 33,26 Kč, před týdnem byl o devět haléřů levnější.
mp
25. 5. 2019 14:31 Aktuálně u Městské policie Liberec pracuje 73 strážníků, radní nyní schválili navýšení o 23 tabulkových míst s tím, že v roce 2021 by jich mělo být kolem stovky.
zahrada
25. 5. 2019 13:31 Při vloupání do objektu v zahrádkářské kolonii zadrželi policisté 37letou ženu z Liberce a jejího o 7 let staršího kumpána. Společně kradli v jedné z chatek Rochlicích.
el
25. 5. 2019 08:13 Více než dvě třetiny elektrické energie vyrobené v Libereckém kraji pochází z alternativních zdrojů, jako jsou solární, vodní nebo větrné elektrárny.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).