reklama

Jsem odsouzený, že jsem městu způsobil škodu, pochvaluje si radniční "ekonom"

16. 6. 2018
INVENTURA: Jako výkonný kozel v zeleninové zahradě si soustavně počíná „ekonomický“ náměstek libereckého primátora Jan Korytář ze Změny. Městu zásluhou výkonu tuzemské ekonomiky meziročně narůstají příjmy ze sdílených daní a investice úplně stagnují. Přesto zadlužení Liberce patrně neklesá. Liberec dokonce v květnu hledal inzerátem (!) poskytovatele čtvrtmiliardového úvěru na kofinancování projektů.
Jsem odsouzený, že jsem městu způsobil škodu, pochvaluje si radniční "ekonom"
Ilustrační foto

Neobvyklý inzerát vyšel na webových stránkách krajského města, bez jakékoli předchozí publicity, že se chce Liberec zadlužit o dalších 250 milionů, ZDE. Kdo se přihlásil a co městu nabídl, není známo. Představuji si ale pány bankéře, jak lustrují stránky českých měst a obcí a pátrají, kdo inzertním článkem poptává jejich služby. Představa nesmírně žertovná, takže zveřejnění poptávky po čtvrtmiliardovém úvěru s možností čerpání od letošního července do července 2021 vypadá ze všeho nejvíc jako zástěrka na odfajfkování povinného pokusu o transparentnost.

 Propagandistickému webu Korytářových obskurních „neziskových“ iniciativ trvalo téměř týden, než zveřejnil informaci, že šéf Změny prohrál soud s městem, kde je „ekonomickým“ a dotačním náměstkem. Že Liberci před osmi lety, díky své neschopnosti úřadovat a respektovat pravidla, přivodil stotřicetitisícovou škodu. Nezaplatil tehdy, cuká se i teď, kdy suma, výhradně díky jeho otálení, vzrostla na bezmála čtvrt milionu. Korytář Libereckému deníku špitnul, že požádá o splátky, protože pravomocný soudní verdikt nemá odkladný účinek a on zaplatit musí. Být soudem, na splátky nepřistoupím, protože se Liberečané Janu Korytářovi každý měsíc skládají na dost tučný příjem. A protože je tento lokální politik v permanentním střetu zájmů, jistě existují i nějaké ty vedlejšáky.

 Jan Korytář odmítá chápat, co vlastně vyvedl. Na svůj propagandistický web mj. napsal: "Ano, jsem odsouzený, ale nikoliv za korupci, pletichy při veřejné zakázce, uplácení apod. Jsem pravomocně odsouzený za to, že jsem městu způsobil škodu…". Obludné. Způsobit vlastnímu městu škodu je pro „ekonomického“ náměstka jen taková lapálie. Bohužel to vypovídá především o jeho zvráceném charakteru.

 Už mnohokrát svými skutky i veřejnými úvahami dokázal, že na porušování zákona, dopustí-li se jej on či jeho okruh, není nic špatného. Trochu přikrádat a přihrávat si malou domů se může, na ohýbání skutečnosti ve vlastní prospěch (alias lhaní) také není podle něj nic divného… Výběrová řízení se provádějí alternativním způsobem a výjimka či salámování může bý jejich nedílnou součástí. Nenapadá mě nic jiného než parafráze na hlášku, která svého času zazněla v České sodě: „Ten náměstek (v Sodě hostinskej) je nějakej divnej.“ Nic mu totiž není trapné, všechno si zdůvodní a očekává, že mu jeho „stádo“ promine.

Jeho stádo snad, my ostatní ne. Víme, že si potíže způsobil výhradně sám. Nikdo ho do ničeho neuvrtal, nikdo na něj nic neušil. Na sklonku roku 2010 byl pár dní ve funkci primátora a spletl si zastupitelskou demokracii s absolutistickou monarchií. Užíval si v primátorské pracovně a opájel se nabytou mocí. Konečně! Tolik po ní bažil, že nedbal na ostražitost. Podcenil ale situaci. Ve své prostoduchosti opomněl, že vysoutěženou veřejnou zakázku zrušit lze, ovšem výhradně zákonným způsobem. Ne demonstrací aktuálně získané (a pouze předpokládané) převahy.

 O odstupem osmi let je fantastické, že tehdy, na sklonku éry primátora Jiřího Kittnera, město zakázku na opravu Soukenného náměstí řádně, bez výjimek a podivných kliček, vysoutěžilo a navzdory ekonomické krizi i zrealizovalo. Pod tím už je podepsáno vedení s primátorkou Martinou Rosenbergovou v čele, protože Korytáře dostihla vlastní neschopnost a on z vedení radnice nedobrovolně zmizel.

 Když to vztáhnu na současnost a vyhodnotím, co všechno "zvládlo" zrealizovat město, v jehož vedení je i Korytář, obávám se, že by Soukeňák dosud opraven nebyl. Byl by nejspíše zakotven v barevné tabulce, opatřen nějakou předpokládanou částkou a poznámkou „ve výhledu“. Možná by se hledal i projektový manažer, který by spolehlivě spotřeboval značnou část peněz, jež by teatrálně získala kohorta Korytářových lovců dotací.

 Spřátelený architekt by na Soukenné náměstí plánoval pařezy místo laviček, aby to ocenila Korytářova cílová skupina, a místo dlažby by se zasadily půdokryvné rostliny, vitální, rozrůstavé a plazivé druhy trvalek, které zakryjí půdu a „nepustí“ mnoho plevele. Ty se nemusí sekat, rostou jak dříví v pralese.

 Vzpomeňte na akci Lesní koupaliště. Tam se neschopnost s netransparentností potkávala v reále. Nic moc se standardně nesoutěžilo a ve finále, když už měla „výkladní skříň změnařské schopnosti“ sloužit veřejnosti, chyběly náhle vyseté, vzrostlé a upravené trávníky. Což je u plochy ke koupání a opalování docela zásadní problém. Léto naštěstí tento týden dočasně skončilo, takže vznikl prostor k nápravě.

 Ohání-li se Jan Korytář tím, že (zatím) nebyl odsouzen ani za korupci, ani za pletichu ve veřejné soutěži, má pravdu. Nějak si ale, bohužel, nevzpomínám, že by nějakou významnější veřejnou zakázku nechal vypsat. Ta taškařice s růžovými koly či zeleným terminálem nemá se standardním tendrem nic společného. A neznám ani „magora“, kterému by stál za jakýkoliv pokus o faktické podplacení. Znám ale dost takových, kteří raději zaplatí výpalné formou sponzoringu, než aby se dostali na jeho provařenou černou listinu.

 Ať to vezmu z jakéhokoliv úhlu pohledu, zůstává v platnosti jeden nepopiratelný fakt: Korytářova Změna pořád, co se odsouzené korupce týká, drží prim. Jediným člověkem v Liberci, za korupci pravomocně odsouzeným, je totiž manžel jedné ze změnařských zastupitelek. S úplatkem pokoušel tehdy komunistického poslance  parlamentu! Korytář nyní obsadil první příčku na žebříčku odsouzených za škodu, kterou způsobil vlastnímu městu. Což je, i vzhledem k tomu, že na něj nikdo nepodává trestní oznámení za daleko větší nesmysly, jež za čtyři roky stihl vyprodukovat, dost velká rarita.

 Odhad, kolik bude stát oprava libereckého bazénu, meziročně stoupl o polovinu. Stále se hovořilo, že se musí někde najít 300 milionů a najednou jich je potřeba šest set. Barevnými, nerozklikávacími tabulkami, jež předstírají, že jsou rozpočtem města, podobné cifry nekolovaly a v rozpočtových výhledech se čas od času  objevovala úplně jiná čísla. Lze si ale oddechnout, protože oprava bazénu za stamiliony už vysoce pravděpodobně nebude problém radničního „neekonoma“ Korytáře. Až to bude aktuální, bude už nejspíše opět poštěkávat z opozičních lavic.

Nepředpokládám, bohužel, že by Liberečané dostali za uplynulé čtyři roky tolik rozumu, aby v komunálních volbách jeho legrační partaj z radnice vytěsnili úplně. Bude-li mizerná volební účast, vytěží z toho vždycky strany a hnutí, jež se zformovaly do ukázněných stád.

Sociálnědemokratická starostka České Lípy Romana Žatecká projevila jistou dávku odvahy, když měla ke stranickému referendu o vstupu ČSSD do menšinové vlády ANO s podporou k moci se deroucích komunistů  pro idnes.cz sdělit: „Pro mě je problém být fíkovým listem pro estébáka. Nevyměnila bych to ani za dvacet ministerstev.“ K čemu byl její čas na hrdinství dobrý, víme.

Stejně jako víme, že na Pražském Hradě sídlí tragikomický exhibicionista pálící za asistence kamer a novinářů červené maxitrenky. Nejsmutnějšími postavami celé nesporně trapné situace asi byli dva asistující hasiči, kteří se patrně styděli tolik, že kus rudého textilu hlavě státu pomohli spálit v plné polní. Díky nasazené helmě jim naštěstí nebylo vidět do tváře, takže nemusí do konce života chodit kanálem. Jak příště naložit s pozváním na "tiskovku" do sídla českých králů a prezidentů je asi nejvýstižněji napsáno ZDE. Nic než totální ignorace klaunů sídlících nad Vltavou médiím prestiž nevrátí.

Všem normálním lidem hezký víkend.

 

Alena Roubalová
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
16. 6. 2018 08:37
Muj nazor
Zemanotrenky aneb Spalovac trenek je ostuda naroda
16. 6. 2018 11:09
An
Jako je fakt, že akce spalování trenek byla nedůstojná prezidenta, ale na druhou stranu snad ještě děsivější je to, jak se potom vyrojili "umělci" s tím, že ten kus hadru měl miliónovou hodnotu a snad dokonce nějakej právníček chce podat žalobu - to je hodně smutný obrázek naší společnosti :-(
17. 6. 2018 17:17
Howg
Silene ostudna zalezitost. Stydim se za milouse.
16. 6. 2018 08:38
Jj
Forum 24 - :-)
16. 6. 2018 11:28
frigo
...je v permanentním střetu zájmů, jistě existují i nějaké ty vedlejšáky, zvrácený charakter, trochu přikrádat a přihrávat si malou domů, výpalné formou sponzoringu....

To je zase láskyplný eintopf :-) Chtělo by to také občas přinést nějaký ten důkaz či aspoň indicii, jinak to celé vyznívá jen jako kydání hnoje na třídního nepřítele.
16. 6. 2018 13:28
An
Tak těch důkazů už zde bylo dostatek a koneckonců on se tím Jenda ani nijak netají, protože podle něj pravidla platí jen pro ty ostatní, on přece koná v zájmu dobra a účel světí prostředky
Ale kdyžtak jen zkratkovitě, střet zájmů - zakázky pro Čmeláka, malá domů - taktéž Čmelák a kseftiky pro Perglery, zvrácený charakter - káže vodu, pije víno a vše je vždy vina těch druhých, viz třeba jeho FB
16. 6. 2018 15:47
frigo
Jaké zakázky pro Čmeláka či "malé domů" máte na mysli? Vím jen o jedné sporné zakázce na sázení stromků, kdy Korytář požádal příslušné úředníky, aby do oslovených firem pro výběrko zahrnuly i Čmeláka. Ten nabídl nejnižší cenu a tak zakázku získal. Je pravda, že Korytář se v tom neměl angažovat, ale nikdo se neobohatil. "Kšeftíky pro Perglery", pokud myslíte Lesní koupaliště, tak pan Pergler starší dělal myslím projekt či stavební dozor, podrobnosti si již nepamatuji. Pokud máte nějaké informace, že to Pergler dostal z protekce či za nějakou protislužbu, tak sem s nimi.
16. 6. 2018 18:08
go-go
Šup na mašinu a odjeď, Frigo !
16. 6. 2018 20:12
Jiří
Myslite jako, že je to jen domněnka???
17. 6. 2018 17:11
jj
vtipné
bezděz
25. 3. 2019 11:49

Na hradě Bezděz bude od května doplněna expozice v Templářském paláci. Kromě archeologických exponátů přibude i středověký model hradu zachycující jeho podobu z 13. století.

rozjezdy
25. 3. 2019 11:47 Skoro šest stovek nápadů přihlásili začínající podnikatelé do devátého ročníku projektu T-Mobile Rozjezdy. Na severu Čech bojuje o podporu 32 nápadů.
turistika
25. 3. 2019 10:17

Osm individuálních žádostí za celkem 2 850 000 Kč pro cestovní ruch budou schvalovat krajští zastupitelé. Peníze dostanou geoparky, horské spolky i KČT na obnovení značení.

olej
25. 3. 2019 08:01 www.dopravniinfo.cz: Hasiči ráno zasahovali v Tanvaldské ulici v libereckém obvodě Vratislavice nd Nisou, kde odstraňovali olej vylitý na vozovku. Místo už je průjezdné bez omezení.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).