reklama

Z politika aktivistou, s vírou v lepší dobu pro Liberec, toť je budoucnost Jiřího Kittnera

17. 5. 2018
KOMENTÁŘ: V posledních týdnech a měsících jsem se nestačil divit tomu, kolik lidí vědělo, že budu kandidovat do libereckého zastupitelstva, na které pozici na kandidátce budu, a co to bude znamenat. Jaké bylo překvapení těchto „politologů“, když se ukázalo, že tyto ambice nyní nemám. A jen tak mimochodem, kdyby se, dříve než začali šířit svá moudra, zeptali, tak jsem jim odpověděl a nemuseli se blamovat. Nikoli jim, ale obecně považuji za podstatné říci, proč kandidovat nechci a nebudu.
Z politika aktivistou, s vírou v lepší dobu pro Liberec, toť je budoucnost Jiřího Kittnera
archivní foto

Politika je řemeslo jako kterékoli jiné. Jsem o tom přesvědčen od doby, kdy jsem do ní ze světa byznysu vstoupil a s tímto přesvědčením jsem ji téměř 20 let vykonával. Jde v ní – musí v ní jít – o výsledek, který je na jedné straně rámován politickým směřováním, a na straně druhé politickým programem a vůlí občanů. To, co mne na politice bavilo, byla možnost tvořit a posouvat věci kupředu. Chápal jsem, že všeobecně nemusí být shoda na prioritách, ale tak to v politice je, nelze se zavděčit každému. Dařilo se ale zefektivňovat úřad a udělat z libereckého magistrátu jeden z nejlepších v republice, dařilo se za využití evropských dotací i vlastního rozpočtu realizovat zásadní stavby a projekty, které jsou dnes pro Liberec samozřejmostí a z nichž tak mnoho čerpá.

Bohužel se do politiky postupně dostávaly vlastnosti, se kterými jsem nemohl souhlasit. Populismus, proti kterému nelze bojovat, protože nikdo vám nemůže dát tolik, co populista slíbí. Extrémismus, který se, mimo jiné, odrážel v kriminalizaci a ostrakizaci politiků, kteří odmítali populismus a lpěli na svých zásadách. Přestalo zde platit slovo, padly základní principy a hranice.

Co to vše s politikou udělalo, můžeme sledovat na liberecké politické scéně posledních 8 let. Vývoj města se de facto zastavil. Nečerpají se evropské dotace. Ve městě se nerealizují vlastně žádné rozvojové projekty. Jediné, čeho jsme svědky, jsou hádky politiků, osobní urážky, podávání trestních oznámení a žalob. Liberecké zastupitelstvo se stalo panoptikem a karikaturou sama sebe.

Osobně bohužel nevidím příliš cest ke zlepšení ani v dalším volebním období. Je zřejmé, že karty rozdají až voliči v podzimních volbách. Ačkoli věřím v úspěch ODS, nevidím příliš velkou možnost fungující a konstruktivní koalice. Protože okolo je dost prázdno, vyplněno řvouny, těmi, kdo plácají slámu, a jejichž posláním je šířit zlobu a nenávist. V takovém světě nelze tvořit a pracovat pro město. Čekají nás tak opět jen roky urážek a nechutností.

Jsem již příliš starý na to bavit se podobným stylem politiky. Mávnout nad tím rukou a říci si, že o nic nejde. Obávám se, že to budou další promarněné čtyři roky, které budou našemu městu chybět. A nechci u toho sekundovat. Rozhodl jsem se nekandidovat. Ale neodcházím. Mám Liberec rád. A udělám vše proto, aby i v době zmaru, který kolem nás pociťuji, mělo naše město pod Ještědem šanci.

Bývá to tak, že z aktivistů se stávají politici. Myslím, že není časté, aby se z politika stal aktivista. Pokusím se tomuto slovu dát trochu jiný význam. A jako konstruktivní aktivista našemu město dále pomáhat. Ona se ta správná cesta jistě najde.

Jiří Kittner (ODS)
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
17. 5. 2018 06:43
Patrik
Chorche aktivistou. Nějak mi k němu aktivismus nesedí, to je pro takové ty zneuznané zelené mozky, co chtěj vlastní sebestředností spasit svět. Ten se ale zbláznil, takže i toto je možné!
17. 5. 2018 07:17
zuzana
Udělal jste dobře, zase by vám jenom nadávali. Těm chytřejším už doteklo, co jste pro město udělal - ve srovnání s nynějšími šašky.
17. 5. 2018 07:29
Muj nazor
Nynejsi sasci mesto zabetonovali hur nez ty co kritizovali. Tenkrat se lil beton do staveb pro vsechny, ted je totalne zabetonovan jakykoliv rozvoj. Nebyt nekolika privatnich projektu a krajskych investic nepostavilo by se vubec nic. Lesak nepocitam, to je jen kosmeticka uprava.
17. 5. 2018 07:26
Jan
Nebo nastoupila nova generace politiku
17. 5. 2018 10:34
Hmmm
Nova generace by mela vychazet ze zkusenosti vcetne chyb stare gardy.
17. 5. 2018 07:53
občan Liberce
Politika jako řemeslo pro město ?!? Tvořit a posouvat věci kupředu ?!? I ten server se červená. Do politiky přišel tento pán cíleně z byznysu a PRO byznys, ze kterého vzešel. Byznys byl stále na jeho prvním místě, nikoliv vůle občanů. Ptal se pan Kittner občanů zda chtějí zadlužit Liberec(kdepak, pár "důležitých" bylo pozváno do zámoří, aby pak správně zvedli ruku, ptal se snad někdy občanů, zda je správné střelit spalovnu, aby se uvolnily ruce pro jiné kšefty ?? Díky politice se živil tento pán v mnoha dohozených funkcích-ředitel KNL, vodárny atd. jeho vize MS v lyžování skončila katastrofou pro město i "nevyvolené" podnikatele.
Prosím už nic neříkejte, nic nepište, do žádného aktivismu se nepouštějte a zkuste se alespoň krátce před důchodem živit poctivě nějakým řemeslem. Díky
17. 5. 2018 08:11
Kamil
vy jste vážně nemocný člověk "ovčane Liberce" už jen tu pilulku a bude Vám lépe
17. 5. 2018 09:46
dupro
Ještě jste zapomněl uvést jednu významnou pozici pana Kittnera, když už tak lžete - ředitel Zeměkoule.
17. 5. 2018 10:33
Ale, ale
Zemekoule reditele nema, hlupacku. Nektery lidi se tak mozna citi, ale jkittner k nim nepatri.
17. 5. 2018 13:30
dupro
Dle vaší reakce jste hlupákem vy.
17. 5. 2018 14:21
produp
Och, prudce inteligentní to reakce !
17. 5. 2018 08:12
Smolik
J. Kittner se navzdy zapsal do historie liberce (ms, arena, terminal fugnerova, dd frantiskov, zus.....). Jaky zapis tam bude mit korytar, ktery to ani na primatora nedotahl prestoze 2x vyhral volby? Opravena vana a vymenena okna na radnici. Ostatni dotace se projeb.ly v kravinach. Jak ozilo centrum mesta pote, co radnicni cestovka vyvezl a par papalasu k mori?
17. 5. 2018 08:20
Smolik
Opravuji. Na primatora to korytar dotahl, za par mesicu byl ale pro neschopnost odvolan i se svymi kumpany kocumovou a baxou. Oba uz jsou ze zmeny pryc. Kocumova byla pro neschopnost a lennost odvolana i z funkce namestkyne hejtmana. Opravdu uspesna parta darmozroutu.
18. 5. 2018 12:50
škoda
Jiří Kittner představuje typ politika, kteří jsou dnes už skoro na vymření. Noblesa, inteligence, rozhled, tah na branku. Politickou scénu okupují uřvaní diletanti, kteří si myslí, že umlčí národ koblihama nebo fóbií z migrantů.
A za mohutné podpory ruských špionážních služeb se snaží vrátit nás do náruče tatíčka Putina a kámošů z komunistické Číny.
Chápu, že J. Kittner nechce ztrácet čas v rozhádaném zastupitelstvu. Na druhé straně je ho škoda. Ale třeba jeho čas ještě přijde .... uvidíme.
17. 5. 2018 10:01
Vít
Janus - muž dvou tváří. Odborně zdatný, využívající ale své schopnosti především ve prospěch soukromých subjektů, nikoliv města. Dnes předseda dozorčí rady Severočeské vodárenské společnosti. (tuto firmu mimochodem ODS zcela ovládá ... ).
17. 5. 2018 10:28
fany
Ekonom na svem miste. Ma tam snad sedet nejaky zeleny trafikant?
17. 5. 2018 10:38
Kobra
Jasne Jiri, uzivejte si jako rentier. Zdroje jste si asi zabezpecil vcas. Pocitat prece umite.
17. 5. 2018 10:57
frigo
Pan Kittner do poslední chvíle nevěděl, jestli bude kandidovat, psal to v jednom ze svých "zamyšlení", takže se ho těžko někdo mohl zeptat.
Tomuto pánovi nevěřím ani slovo, on tak rád píše o rozumu a jak miluje Liberec, ale jeho skutky tomu bohužel neodpovídají. Třeba smlouvy s Eltodem a Buslinem z dob jeho primátorování byly pro město skutečně "ultravýhodné". Městský rozpočet odevzdal s obrovskou sekerou, přitom byla značně zanedbána údržba základního majetku (chodníky a pod), a to je to prosím vystudovaný ekonom! Škoda slov, ostatně hlavně díky němu se nyní liberecká ODS potácí na hranici volitelnosti (5,04% v posledních volbách mluví za vše).
17. 5. 2018 11:01
Bingo
Odevzdal funkcni dobudovane mesto, vsichni z toho dodnes zijou, obcas chtej neco rozvrtat, ale protoze to jsou neschopny liny vrtaci, jde karavana dal. S tim se moc delat neda, jkitt jeste nikdo nezastinil. Sorry jako, je to tak.
17. 5. 2018 12:42
Igor
:-) Jsem nevěděl, že např. ta jáma na Perštýně už je konečný stav.
17. 5. 2018 11:18
Jan
Frigo, chodníky a cesty od prostředka města se začaly opravovat a dláždit za Kittnera a do dnes se opravují, za tím co nyní se nové jen asfaltují.
17. 5. 2018 11:04
Nas.ranej
Občané Liberce si asi podle této diskuze opravdu zaslouží ve většině něco takového, jako je Změna a Korytář.
Tak si to, milé liberecké ovce užívejte.
Fakt vám to přeji
17. 5. 2018 14:12
Hans
Koukám jak jeden článek od politické mrtvoly rozvášní diskusi.
17. 5. 2018 14:18
Roman Š.
Kittner pořád nepochopil, že si za svůj konec může sám, protože nesloužil občanům,ale jedné firmě
17. 5. 2018 15:50
.
Ne, za svůj politický konec může špatně naplánovaná prezentace před volbami a zmetek Korytář, který ho pořád dával k soudu a špinil v tisku.
neuro
24. 5. 2019 12:53 Od svého založení rozdělila Křesťanská nadace Euronisa, která vznikla v roce 1995, na pomoc potřebným více než 35 milionů korun na 1650 projektů.
iq
24. 5. 2019 12:52  Jak založit požár z mouky? Jak zapálit oheň vodou? Jak vypadá trávení žaludku v reálnémčase? Odpoví víkendová science show, která se koná v iQLandii.
čižip
24. 5. 2019 05:50 Inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) loni provedli v Libereckém kraji rekordní počet kontrol, rovných 900. V roce 2017 jich bylo o 112 méně.
hejtman
24. 5. 2019 05:49

V pátek 31. května 2019 zavítá hejtman Libereckého kraje Martin Půta do Hejnic. Hejtmanský den začne setkáním se starostou města Jaroslavem Demčákem.

reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).