reklama

V Liberci teplárna dokončuje první etapu výměny parovodu

5. 9. 2018
V Liberci dokončuje teplárna první etapu výměny zastaralého a ztrátového parovodu za horkovod. O víkendu se přepojily na nový horkovod první výměníkové stanice ve Starých Pavlovicích, v dalších dnech se na ně napojí i Nové Pavlovice a Ruprechtice. V tiskové zprávě to oznámil mluvčí teplárny Lukáš Jankovský. Snížení ztrát v rozvodech má zákazníkům přinést nižší ceny. Teplárna Liberec patří do skupiny MVV Energie CZ. Město je menšinovým vlastníkem teplárny. Firma zásobuje teplem a teplou vodou téměř 15.000 domácností, desítku průmyslových areálů a dalších 130 odběratelů, jako školy, úřady či nákupní centra
V Liberci teplárna dokončuje první etapu výměny parovodu
archivní foto

Modernizace jedné ze tří větví parovodu za 320 milionů korun je rozdělená do dvou let. Letos postupně mizely předimenzované parovody z Pavlovic. Práce v této části města by měly skončit v polovině září. "V průběhu odstávky parovodu byly výměníkové stanice napojeny na provizorní mobilní kotelny, které teď po částech přepojujeme zpět na novou páteřní síť," uvedl místopředseda představenstva Petr Heincl.

Někteří odběratelé teplárny si stěžovali na výpadky v dodávkách teplé vody. Podle Jankovského byly na vině mobilní kotelny, které pro teplárnu zajišťovala externí firma. Problémy byly hlavně ve špičkách. "Ve Starých Pavlovicích jsou od víkendu přepojeny tři výměníkové stanice na novou páteřní síť a dodávky jsou bez problémů. Další tři budou přepojeny do poloviny září," uvedl Jankovský. Dodávky teplé vody budou podle něj poté schopni zajistit v obvyklé kvalitě. "Zákazníkům zohledníme tyto komplikace při ročním vyúčtování, o čemž jsme je informovali," dodal.

Modernizace a očekávané snížení ceny se podle zástupců teplárny projevuje na rostoucím zájmu. "Od začátku roku se na nás obrátilo více než deset zájemců o nové připojení. Velká část z nich bude napojena právě na nový horkovod, který už má dnes téměř naplněnou kapacitu. Nově jednáme i o opětovném připojení velkých odběratelů, kteří projevili zájem vrátit se na dodávky tepla z teplárny," řekl předseda představenstva Vladimir Kravjansky.

V rámci modernizace jedné ze tří větví se parovod nahradí horkovodem na trase dlouhé přes 9,6 kilometru. Letos byla prováděna výměna 1,5 kilometru parovodu. Snížení ztrát v rozvodech by do budoucna mělo přinést odběratelům nižší ceny, nyní ze gigajoul tepla platí 660 korun. V prvních letech ale nebude zlevnění podle Heincla nijak výrazné. "Začne se splácet úvěr, co si na modernizaci bereme," uvedl již dříve. Teplárna na modernizaci získala dotaci 70 milionů korun, zbytek financuje z úvěru.

čtk
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
5. 9. 2018 08:38
Vlad Tepes
Proč by teplárna zlevňovala, když jí to radnice i zákony umožňují??? To jsou jen PR kecy. Její byznys model je založený na předprodávání předraženého odpadního tepla ze spalovny pro ztráty v rozvodech, které musí dle platné legislativy zákazník zaplatit. Další parovody se už nikdy neodstraní, to by se teplárna střelila do nohy.
5. 9. 2018 08:41
hmmmm
Tak to zmizi dalsi volebni tahak mr. Koryta
fotbal
19. 5. 2019 13:23 Fotbalová liga míří do svého finiše. Jablonec odcestuje v posledním výjezdu sezony na pražskou Spartu a Slovan Liberec vyzve na stadionu U Nisy Viktorku.
sychrov
19. 5. 2019 11:48 Příští víkend se zámecký park na Sychrově promění v pohádkový, kde se děti vyřádí při plnění soutěžních úkolů. Na každého dětského účastníka čeká dárek.
mariánský sloup
19. 5. 2019 09:31 Slavnostní otevření zahrady se zrestaurovaným mariánským sloupem a kostela Nalezení svatého Kříže v Liberci se uskuteční 1. června 2019 od 16:00 hodin.
výstava
19. 5. 2019 08:05

Až do 16:00 můžete dnes navštívit výstavu Dům a zahrada, která se koná v Home Credit Areně v Liberci. Vše od zahrady po bydlení je zde na jednom místě.

reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).