reklama

V Liberci od února zlevní jízdné i pro důchodce mladší 65 let

6. 12. 2018
Sleva 75 procent na jízdné v liberecké MHD se bude od 1. února vztahovat na všechny důchodce, tedy i na lidi mladší 65 let. Nárok na to bude mít asi 3000 předplatitelů. Novinkou od února bude také zavedení celoroční zlevněné jízdenky za 912 korun pro děti a studenty do 26 let a pro seniory, která dosud v nabídce nebyla. Novinářům to řekl primátor Jaroslav Zámečník (SLK). Základní roční jízdenka pro MHD stojí v pátém největším městě republiky 3650 korun.
V Liberci od února zlevní jízdné i pro důchodce mladší 65 let
archivní foto

Slevy ve výši 75 procent pro cestující starší 65 let, děti a studenty do 26 let platí v liberecké MHD od letošního září. Město k tomu přistoupilo na základě rozhodnutí vlády. Radnice očekává propad tržeb ve výši 18 milionů korun, který by ale měl zcela kompenzovat příspěvek od státu. Zda se zlevnění jízdného projevilo na počtu cestujících, budou podle Zámečníka ve městě vědět v příštím roce.

Zlevnění pro seniory, které začne platit od 1. února 2019, bude muset zaplatit liberecká radnice ze svého. Na to se kompenzace od státu nevztahují. "Nákladově se bude jednat asi o čtyři až šest milionů korun," uvedl primátor. Upozornil, že výsledná částka může být nakonec i nižší, pokud stoupne zájem o přepravu v MHD. "Je možné, že takové zvýhodnění přitáhne další skupinu cestujících z řad důchodců," dodal. Nyní důchodce mladší 65 let například za měsíční jízdenku platí 230 korun, od února to bude 132 korun. U devadesátidenní jízdenky ušetří oproti současnosti 253 korun, od února ho bude stát 342 korun.

Do budoucna podle primátora zvažují cenové zvýhodnění také pro držitele Jánského plakety za bezpříspěvkové darování krve či pro maminky na rodičovské dovolené. Liberec letos svému dopravnímu podniku na zajištění veřejné dopravy dal 240 milionů korun, příští rok počítá vedení města s navýšením této částky o 35 milionů.

 

Teplo v Liberci zlevní části domácností o stovky korun za rok

Teplo v Liberci zlevní příští rok části domácností až o stovky korun za rok. Teplárna Liberec ze skupiny MVV totiž sníží od Nového roku domácnostem, které uzavřely smlouvy na pět let, cenu za jeden gigajoule o další desetikorunu na 650 korun. ČTK to dnes řekl mluvčí teplárny Lukáš Jankovský. Podle Teplárenského sdružení ČR spotřebuje například průměrná čtyřčlenná domácnost v bytovém domě v Česku ročně na vytápění bytu a ohřev vody 25 gigajoulů tepla.

Cena 650 korun za gigajoule podle Teplárny Liberec neodpovídá skutečným nákladům na výrobu tepla. "Ale tento rozdíl by měly v příštích letech pokrýt efekty z úspory ztrát projektu GreenNet," doplnil předseda představenstva Vladimir Kravjansky. GreenNet je projekt modernizace zastaralé teplárenské sítě v Liberci. Jednu ze tří větví zastaralého a ztrátového parovodu nahradí moderní horkovody. Práce na projektu za 320 milionů korun začaly letos v červnu a jsou v polovině.

"Oproti původním parovodním rozvodům bychom měli výrazně ušetřit na ztrátách. O teplo z nového horkovodu je větší zájem, než jsme čekali. Čtyři nové developerské projekty společně se současnými zákazníky prakticky vyčerpaly kapacitu větve do Pavlovic," řekl místopředseda představenstva tepláren Petr Heincl. Díky zmenšení ztrát by měl podle něj mít projekt příznivý vliv na cenu tepla, která nyní roste vzhledem k rostoucím cenám plynu, ale paradoxně i vlivem teplejšího počasí a menší spotřeby.

V současnosti činí podle Teplárenského sdružení ČR průměrná cena tepla z uhlí v Česku zhruba 580 korun za gigajoule a tepla ze zemního plynu asi 605 korun. Průměrná roční platba domácností za teplo se tak pohybuje kolem 14.000 až 16.000 korun.

Teplárna Liberec patří do skupiny MVV Energie CZ. Město Liberec je s 24 procenty minoritním vlastníkem firmy. Společnost zásobuje teplem a teplou vodou zhruba 14.000 domácností, desítku průmyslových areálů a dalších 130 odběratelů, jako jsou školy, úřady či nákupní centra. O způsobu obnovy zastaralé a ztrátové teplárenské sítě se akcionáři dohadovali dva roky a spory se řešily i u soudu. Nakonec se obě strany dohodly. V budoucnu by se měly modernizovat i zbývající dvě větve rozvodů. Náklady na každou etapu se odhadují na 300 milionů korun, financování ale zatím není vyřešeno.

čtk
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
ještěd
19. 4. 2019 17:16 TMR Ještěd zakončilo svou 1. ostrou lyžařskou sezonu ve skiareálu Ještěd úspěchem jak v návštěvnosti, tak v počtech provozních dnů. Modernizovaný areál lákal i na otevřené Pláně.
bezděz
19. 4. 2019 17:13 U příležitosti Mezinárodního dne památek vystavuje o víkendu hrad Bezděz unikátní dřevořezby ze 17. století. Mimořádně bude otevřen také ochoz v královské kapli.
nd
19. 4. 2019 17:09 Naivní divadlo v Liberci uvede ve velikonoční sobotu hned dvě pohádky, a to Jak chodil Kuba za Markytou a Tři pradleny. Představení začínají v 10 a 11 hodin.
jehla
19. 4. 2019 12:26 Liberečtí strážníci se i v letošním roce přihlásili k celostátní akci Jehla, v rámci které našli a odborně zlikvidovali 8 kusů injekčních stříkaček a 2 kusy inzulínových per.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).