reklama

Soutěž skončila fiaskem, ale zakázka na terminál pokračuje tzv. paralelním zadáním

4. 3. 2017
Městu Liberec se nepodařilo s Českou komorou architektů (ČKA) dojednat oboustranně přijatelné podmínky pro pokračování architektonické soutěže na nový parkovací dům a odbavovací halu u nádraží ČSAD. Poslední překážkou byla jen výše odměn, kdy město navrhovalo zvýšení ceny pro soutěžící z původních 150 tisíc na 450 tisíc, bohužel stanovisko ČKA vycházející z jejich interního ceníku ve výši 1% nákladů na celou stavbu, tedy 1,5 mil. Kč, bylo neakceptovatelné. Rada města proto tuto zakázku zrušila a město v ní bude pokračovat v jiném režimu.
Soutěž skončila fiaskem, ale zakázka na terminál pokračuje tzv. paralelním zadáním
Ilustrační foto

Náměstek Jan Korytář (Změna), který je za tento projekt odpovědný, k tomu říká: „Bohužel jsme udělali na začátku vyhlášení této soutěže některé chyby, a i když bylo naším cílem udělat otevřenou a kvalitní soutěž, tak se to napoprvé nepovedlo. Riziko je vždy, když se vydáte na neprozkoumaný terén.“

Tuto zakázku by tak město mělo dokončit se šesti architektonickými ateliéry, které o ni projevily zájem, složení poroty by mělo zůstat stejné. Mnohé výhrady a připomínky architektů se podařilo vyjasnit na dvou setkáních. Návrh na otevřenou architektonickou soutěž, kterou by pro město na zakázku uspořádala externí společnost, na podzim 2016 nezískal podporu v radě města. Alternativní návrh z ledna tohoto roku se stal předmětem sporu s Českou komorou architektů. Vzhledem k tomu, že se jedná o dotační akci a město je zde vázáno některými termíny a podmínkami, byl nakonec zvolen postup tzv. paralelního zadání několika vybraným architektům.

Nově zvolený postup má přes všechny komplikace i některé výhody – nebude tak drahý a zejména umožní v průběhu zakázky návrhy jednotlivých architektů průběžně konzultovat se zadavatelem,“ říká náměstek a dodává: „Všechny návrhy, které město obdrží, budou také zpřístupněny veřejnosti a město počítá i s veřejným projednáním tohoto projektu tak, aby výsledná podoba co nejvíce vyhovovala budoucím uživatelům.“

Projekt na výstavbu nového parkovacího domu a odbavovací budovy u nádraží ČSAD, který by měl nahradit stavební buňky a pozemní současné parkoviště, je součásti strategie IPRU. Náklady se odhadují na cca 150 mil. Kč, 85% této částky uhradí fondy EU. Město také zahájilo jednání opodmínkách případného odkupu okolních pozemků, se kterými sousedí budova tzv. Uranu, která by měla projít celkovou rekonstrukcí v roce 2018.   (TZ MML/Jana Kodymová)

O dostavbě autobusového nádraží v Liberci se mluví několik let. Areál nástupišť byl modernizován v polovině 90. let minulého století, na vybudování důstojného zázemí už ale nezbyly peníze. Cestujícím tak od té doby slouží provizorní objekt poskládaný ze stavebních buněk. Nová odbavovací budova s parkovacím domem pro 220 až 300 aut by za 150 milionů měla cestujícím i dopravcům poskytnout důstojné zázemí a odpovídající infrastrukturu. Město ho chce mít postavený do roku 2019, většinu nákladů by měla pokrýt evropská dotace. (čtk)

Pozn. redakce: Soutěž na terminál od jejího vyhlášení doprovázely nejasnosti a velké problémy, protože "alternativní" přístup, který nepoznamenán zkušenostmi zvolil Jan Korytář, odporoval pravidlům České komory architektů. Upozornil na to liberecký ateliér Mjölk architekti. Soutěž se poté na webových stránkách profesní komory dostala na seznam neregulérních, kde figuruje dodnes. Odpovědný náměstek ale obratem vynalezl jinak alternativní způsob, jak parkovací dům pod nádražím vysoutěžit. Není jasné, proč radnice nedokázala svou první a zřejmě i poslední stavební zakázku vypsat podle pravidel. O tom, že se má stavět dopravní terminál s parkovacím domem u nádraží, její představitelé hovoří už více než rok. Měli tudíž dost času připravit regulérní soutěž, včas i bez diskutabilního "politického inženýrství".

 

Architekti oslovení pro dokončení zakázky:

Atakarchitekti,

Projektový atelier DAVID s r. o.,

Mjölk architekti,

Ing. arch. Petr Stolín,

SIAL architekti a inženýři spol. s r. o

Ing.arch. Vojtěch Šrut

 

Složení hodnotící komise:

prof. Ing. arch. akad. arch. Jiří Suchomel

prof. Ing. arch. Miroslav Masák

Ing. arch. akad. arch. Jiří Klokočka

Ing.arch. Boris Šonský

Mgr. Jan Korytář - SML

Ing. Vladislav Rozsypal - SML

Ing. Martin Čulík – SML

uba, mml
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
4. 3. 2017 09:14
Jan
vidíte je, amatéry. Dalo se čekat, že to dopadne jinak než standardně.
4. 3. 2017 09:32
dotazy
šest předem oslovených, s kterými se JK scházel? Co je to za soutěž?
5. 3. 2017 12:07
???
žádná soutěž to není. Jenom kamufláž, je dávno rozhodnuto.
4. 3. 2017 09:41
dupro
Tak Korytářovi neprošla nadstandardní odměna pro "vyvoleného" architekta? Škoda, mohl se stát předmětem udání a vyšetřování svým vlastním protikorupčním pracovištěm.
No nic, předvádí ryzí amaterismus, i to o lecčems svědčí.
4. 3. 2017 16:18
Romana
Proc me to neprekvapuje
4. 3. 2017 19:25
Olda
Proč se město chystá provozovat nádraží ? Nemá svých vlastních starostí dost ? Buňky na ANL vadí a školka v kontejnerech ne ?
5. 3. 2017 12:41
petr
Architekti vedeli proc to nechali v neregulernich soutezich protoze to neregulerni soutez byla je a bude.
krev
22. 9. 2018 11:03 Transfuzní stanice v Liberci ročně provede na 15.000 odběrů. Ne u všech krevních skupin má přesto dostatečně velkou zásobu, potřebuje nyní hlavně B-.
školka
22. 9. 2018 06:54 Pachateli, který se snažil vloupat do mateřské školy v Jablonci, se jeho úmysl naštěstí nepodařil. Přesto stačil způsobit škodu na zařízení ve výši 6.000 korun.
děti
22. 9. 2018 06:50 V sobotu 22. září od 12:30 budou mít všechny děti bez rozdílu dovednosti bruslení jedinečnou možnost vyzkoušet si zdarma, jaké to je být hokejistou. Více ZDE.
demolice
21. 9. 2018 17:18 Liberec chystá demolici staticky narušeného domu v Americké ulici, u křižovatky s Uralskou a Kubelíkovou. Ustoupit má výstavbě kruhové křižovatky.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
září
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).