reklama

Langr od Změny odešel kvůli handlům a silovým řešením

24. 10. 2017
AKTUALIZOVÁNO, PŘIDÁNY REAKCE: Změna pro Liberec se začíná personálně drolit. V pondělí přišla o většinu v devítičlenné radě města Liberce. Z jejího zastupitelského klubu vystoupil náměstek pro školství, kulturu a sociální oblast Ivan Langr. Na funkci ve vedení města nehodlá dobrovolně rezignovat, řekl Langr novinářům v pondělí. Lídr Změny Jan Korytář reagoval, že se nechystá navrhnout odvolání Langra, jeho rozhodnutí vystoupit ale považuje za špatné.
Langr od Změny odešel kvůli handlům a silovým řešením
archivní foto: fotobanka MML
Už před měsícem jsem kolegům ze Změny pro Liberec sdělil, že odcházím ze společného zastupitelského klubu. S veřejným oznámením jsem čekal na dobu po parlamentních volbách, abych nepoškodil společnou kandidátku Zelených a Změny; učinil jsem tak tedy právě dnes. Nejde o rozhodnutí náhlé ani nečekané, schylovalo se k němu několik měsíců a je důsledkem hned několika faktorů. Zjednodušeně řečeno, nechci již nést spoluzodpovědnost za některé kroky Změny, resp. některých jejích členů. Nadále zůstávám členem Zelených, pokud členská základna nerozhodne jinak, nadále zůstávám ve funkci náměstka primátora, pokud se zastupitelé města nerozhodnou jinak. Ze Změny odcházím bez pocitu dluhu, snažil jsem se po tři roky naplňovat její program, odvádět každodenní poctivou práci ve svém rezortu školství, sociálních věcí a kultury a při správě města, co nejlépe reprezentovat a veřejně působit, a vylepšovat tak image značky Změna pro Liberec.

Zdroj: FB profil Ivana Langra

Ve volbách do zastupitelstva uspělo v Liberci na podzim 2014 sedm z 15 kandidujících stran a hnutí. Koalici vytvořila Změna pro Liberec a zastupitelé zvolení za ANO, v devětatřicetičlenném zastupitelstvu má dohromady 21 hlasů. Změna má 12 zastupitelů, hnutí ANO získalo devět mandátů, nikdo ze zvolených zastupitelů už ale v hnutí není.

Koalici však dlouhodobě zmítají spory, které letos na jaře vyústily ve vypovězení koaliční smlouvy. Navenek se ale nic nezměnilo. Na místa v radě města totiž nikdo nerezignoval a jinou koalici se nepodařilo složit.

Změna měla v radě dosud pět hlasů a bývalí členové ANO čtyři. Langr dnes novinářům řekl, že nechce silové prosazování zásadních materiálů v poměru 5:4. Nelíbí se mu ani některé způsoby naplňování volebního programu Změny, tedy hledání podpory u jiných stran výměnou za podporu něčeho jiného. Takzvané handlování odmítá. "Jsem toho názoru, že jsou situace, kdy jedinec musí upřednostňovat své vlastní vidění světa, osobní principy a osobní zodpovědnost před loajalitou ke skupině, která ho nominovala do funkce," uvedl Langr.

Rozhodnutí Langra vystoupit ze Změny pro Liberec považuje Korytář za neprofesionální a nesprávné. Podle něj nevyčerpal všechny možnosti, aby svůj názor prosadil jinak. Jeho odvolání se nechystá navrhnout. "Pokud bude pokračovat v tom, že bude prosazovat náš program, není důvod, abychom to dělali," uvedl.

Langr se nadále hlásí k programu, s nímž před třemi lety Změna vyhrála v Liberci volby. Rozchází se s ní ale v několika nových bodech, jež Změna deklaruje jako důležité. Jiný názor než prosazuje Změna v radě má například na využití zchátralého a nevyužívaného amfiteátru v Lidových sadech. Změna ho chce obnovit, Langr podporuje jeho přeměnu na parkoviště, což by pomohlo zoo.

Langr byl na kandidátce Změny v obecních volbách za Zelené, členem strany zůstává. S oznámením o vystoupení z klubu Změny záměrně posečkal do dneška, aby neovlivnil výsledek své strany v parlamentních volbách. Na její kandidátce byl on i členové Změny. Zelení ve volbách neuspěli, v kraji získali 1,39 procenta hlasů.

Reakce:

Jindřich Felcman, předseda základní organizace Strany zelených v Liberci v Tiskové zprávě: „S odchodem Ivana Langra z klubu Změny pro Liberec nesouhlasím. Spolupráce s koaličním partnerem, klubem exANO, je již nyní značně obtížná, tím spíše bychom měli táhnout za jeden provaz. Ivan Langr vstoupil do Strany zelených v roce 2014 a hned ten rok jsme ho vyslali na společné kandidátce se Změnou pro Liberec do vedení města. Přestože celou dobu odváděl velmi dobrou práci, nyní se nechová jako týmový hráč. Především si neuvědomuje, že bez nás by se do vedení města nikdy nedostal. Svoje kroky by tak měl se svými stranickými kolegy důkladně projednávat.

V tuto chvíli je ovšem důležitější než stranická loajalita zájem samotného města Liberec. Ivan Langr do této doby spolu s kolegy ze Změny pro Liberec pomáhal prosazovat ve vedení města dobré věci. Pokud v tom bude pokračovat, nebudu rok před koncem volebního období iniciovat jeho odvolání z rady města. Bohužel na poslední radě města Ivan Langr nepochopitelně nepodpořil náš návrh na zavedení funkce městského architekta, což už je značné odchýlení se od našich programových priorit. Pokud by i nadále pokračoval v podkopávání naší politiky, jeho setrvání v radě města i ve Straně zelených si neumím představit.“

Jan Korytář, který kandidátku Změny do voleb vedl v TZ ZPL: Pro mě osobně je to určité lidské zklamání. Považoval jsem Ivana Langra za kolegu a profesionála, ale převléknout dres před závěrečnou čtvrtinou a opustit tým pro osobní zájmy, je jednak neprofesionální a jednak lidsky těžko přijatelné. Nejde ani tak o mě osobně, tyto situace jsem zažil už vícekrát, ale o celou skupinu lidí, která dala kolegovi Langrovi důvěru a bez níž by nebyl na současné pozici náměstka. Pokud bude kolega Langr i nadále naplňovat program Změny, nebudeme jeho odvolání navrhovat. Jde nám o prosazení našeho programu a zde Ivan Langr určitých výsledků již dosáhl. Je pro nás důležitější, aby se dokončilo co nejvíce projektů i v sociální oblasti.

Josef Šedlbauer, radní za Změnu v TZ ZPL: “Byli jsme zvoleni společně na čtyři roky a osobně považuji za věc osobní cti naši práci také společně dotáhnout. Pro příští volby je pak na každém, jakou cestou se dále vydá. V tom, co jsme slíbili voličům, budeme, věřím, s kolegou Langrem pokračovat ve spolupráci i nadále.“

Kateřina Absolonová, předsedkyně klubu zastupitelů v TZ ZPL: „Práce kolegy Langra si vážím, jeho rozhodnutí odejít mě ale zklamalo. Naše diskuse uvnitř klubu bývají někdy bouřlivé, ani já se s kolegou Korytářem vždy neshodnu, ale spory řešíme vždy buď diskusí, nebo hlasováním, ale ne odchodem tímto způsobem.“

Zuzana Kocumová, Jaromír Baxa na svých FB profilech: "Odchod Ivana Langra z klubu Změny pro Liberec nás mrzí, i když do značné míry chápeme důvody, které ho k tomu vedly. Je nás více, kteří nejsme spokojeni se stylem politiky, který v současnosti je prezentovaný pod značkou ZpL. Na druhou stranu se již několik měsíců snažíme o prosazení změny uvnitř našeho klubu, případně o nalezení jiného společného řešení. Mrzí nás, že Ivan na toto hledání rezignoval a rozhodl se pro tento rychlý a dost jednostranný krok, který šance na změnu uvnitř oslabuje. Postupné odchody jednotlivých nespokojených členů nepovažujeme za správné řešení, které by přineslo potřebnou změnu."

Květa Vinklátová, krajská radní pro kulturu za SLK v komentáři na FB: "Pane Langře, děkuji Vám za odvahu a jasné důvody, které uvádíte. Delší dobu jsem si myslela, že to tak budete mít a jsem ráda, že jste můj předpoklad potvrdil. Vážím si Vaší práce a držím Vám palce, i když je mi jasné, že Vaše postavení není nyní jednoduché."

David Václavík, liberecký zastupitel  za SLK na FB: "Vím, že jsi musel udělat těžké rozhodnutí a taky si jsem jistý, že jsi ho udělal uváženě a nikoli zbrkle, jak možná budou někteří chtít tvrdit. Je za tebou ale spousta práce, a to je to nejpodstatnější. Díky za ni."

Michal Hron, předseda Klubu zastupitelů SLK na FB: "Klobouk dolů, přesto: Mohl bych mít škodolibou radost z oslabení klubu, s nímž často soupeřím, ale nemám. Vaším odchodem z klubu se možná pročistily vaše vnitřní vztahy a ulevilo se vašemu strádání, ale ty důvody vašeho odchodu v zastupitelstvu a vedení města zůstaly. Totiž neumět se příliš domlouvat. Stejně ale přeji zdar vašemu dosavadnímu působení, za které se opravdu nemusíte stydět. A kdyby vám bylo v tom vašem novém jednočlenném neklubu osamělo či nerozhodno, klidně zavolejte, rád jakkoli pomohu."

čtk, uba
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
23. 10. 2017 15:14
LOL
to byla jen otázka času, už to že se nepodílel na té směšné sebeprezentaci zpl o tom něčem svědčilo
23. 10. 2017 15:17
!!!!!!!!!!!
nechtěl poslouchat korytáře, píše Idnes. Tomu rozumím, to musí být peklo!!!!!!!!!!!!!!!!!
23. 10. 2017 21:56
taky čtenář
No dneska jsem se dočetl, že Korytář si medí u dna, protože tam se dobře odráží vzhůru. Pan Langr je možná moc líný táhnout Liberec ke dnu, aby se "mohl odrazit". To "pracovitý čmeláček" Korytář se evidentně rád obětuje a ze své cesty ke dnu neustoupí protože jen on ví, co je pro Liberec nejlepší. Možná jen netušil, že na rozdíl od jeho proklamací bude tak daleko k úplnému dnu, nicméně jeho úspěchy na této cestě jsou už nepřehlédnutelné...
23. 10. 2017 15:28
Hmmm
Zacal cas rozpadu zpl
23. 10. 2017 15:31
Jen počkej
Trošku Vám to trvalo,ale velmi správné rozhodnutí!
23. 10. 2017 15:35
pavel
Dobre rozhodnuti. Neni nad to ponechat si funkci se vsemi vyhodami a rozhodovat se podle sebe, ne podle not pana korytare.
23. 10. 2017 15:45
Igor
Takže Langr už radši nebude hlasovat pro nic, tím tenhle stav fakt vylepší :-)
23. 10. 2017 15:48
HAD
Bude to 4:4, IL se přikloní tam, co mu bude příjemnější. Navíc si uvolnil ruce pro budoucnost, s nálepkou ZPL je politicky mrtvej, teď může někoho posílit. Takové ANO bude pro komunálky luxovat všechno.
23. 10. 2017 16:08
Romana
Stalo se to samé, co s p. I. Hujerovou na kraji. Chytřejší ten korytářovo teror zkrátka nevydrží a dokud je čas, zdrhnou.
23. 10. 2017 17:13
Howg
Pozde, ale prece. Bylo divne, ze to neudelal driv.
23. 10. 2017 17:21
Asi takhle
Změna ve stopách KSČM do propadliště libereckých dějin
23. 10. 2017 18:01
Otto
1300 hlasů pro zelené Změnaře v Liberci je jasné potvrzení trendu z krajskych voleb. Další odpadlík z koalice. Tato parta skutečně nemá právo vést město. Pokud se neprobudí opozice , tak v tom jede s nima. Nastal čas pro změnu na druhou. Nebojte se mučedníků. Konejte, jinak vás hodí voliči do jednoho pytle! Nezapomeňte, že do komunalek pujde nova garnitura ANO, která vám to otluče o hlavy!
23. 10. 2017 18:21
Jj
Pekna teorie, praxe narazi na fakt, ze vsem ve vedeni soucasny stav vyhovuje. Vcetne dr. Langra
23. 10. 2017 18:43
Ok
Dobre on
24. 10. 2017 12:54
Liberečák
.......áááááá, za rok jsou komunální volby. A jelikož tlupu korytáří v parlamentních volbách volili jen rodinní příslušníci, Langer napíná plachtu, chytá vítr a pryč, dokud je čas, že!. Pod čmeláčí vlajkou jako minule by to na náměstka nebylo,....

Je hezké, když je někdo chrabrý hrdina pevných zásad. Asi si vzal příklad ze socanky Rosenbergové, z které se mávnutím kouzelného proutku stala pravicově. myslící ODAgirl. Tuším, že to fešákovi bude taky prd platné - jednou čmelák, navždy čmelák!

Snaží se chlapec, ale Oskar za to nebude!
andersen
26. 3. 2019 16:56

Do projektu Noc s Andersenem se 2. dubna zapojí KVK v Liberci a její pobočky Kunratická, Vesec a Machnín. Knihovna ve Svijanech akci spojila s vítáním jara. 

zzs
26. 3. 2019 14:32

Nová výjezdová základna ZZS v Rokytnici nad Jizerou se začne stavět v dubnu, nebude-li sníh. Předpokládaná hodnota činí 15.825.002 korun včetně DPH. Hotovo má být v srpnu roku 2020.

 

kraj zastup
26. 3. 2019 14:09 O týden dříve, už 23. dubna, se uskuteční následující jednání krajského zastupitelstva. Jedná se o úterý po velikonočních svátcích. Na březnovém jednání zastupitelů to oznámil hejtman.
gott
26. 3. 2019 11:58 Dvaačtyřicetinásobný vítěz hudební ankety Český slavík má již svou druhou medaili. U příležitosti osmdesátých narozenin Karla Gotta ho na ní Česká mincovna vyobrazila jako malíře.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).