reklama

Kilometr cibulovin v Liberci vysadí předem vybraná firma, poptávka se dodělá až poté

13. 11. 2017
Nebýt jedné chybně napsané tiskové zprávy Změny pro Liberec, v níž se toto politické hnutí chvástalo, že Karolína Hrbková, politička ZPL, náměstkyně libereckého primátora pro životní prostředí, veřejnou zeleň a cestovní ruch, členka Rady města a Zastupitelstva města Liberce, vyhrála anketu Komunální politik roku 2017, málokdo by o existenci takové ankety věděl. Podobných soutěží v čemkoli se pořádá nepřeberné množství. Každý vyhlašovatel si anketou zajišťuje především své místo na slunci a ujišťuje se o vlastní důležitosti.
Kilometr cibulovin v Liberci vysadí předem vybraná firma, poptávka se dodělá až poté
archivní foto: fotobanka MML

Komunální politik roku 2017 je soutěž o nejlepší realizovaný projekt na úrovni územní samosprávy. Cílem soutěže je vyhledat, zviditelnit a ocenit inspirativní a občansky přínosné projekty realizované územními samosprávami. Soutěž je otevřená pro obce, města, městské části a městské obvody všech velikostí. Soutěžní projekty do soutěže přihlašují konkrétní osobnosti z řad primátorů, starostů, náměstků primátorů a místostarostů, členů rad a zastupitelstev obcí a měst i z řad zaměstnanců úřadů měst a obcí. Tyto osobnosti (dále jen „nositelé projektu“) musí v přihlášce, resp. popisu projektu, uvést svůj vztah k projektu.

Komunálním politikem roku 2017 byla vyhlášena starostka Velké Polomi Ludmila Bubeníková.

 Zdroj: http://komunalnipolitikroku.cz/

Anketu Komunální politik roku pořádá třetím rokem časopis Moderní obec a další partneři. Podle pravidel se v první řadě jedná o soutěž projektů, až v druhém plánu o soutěž osob, jež mají k projektu vztah. Soutěží se v sedmi vyhlášených kategoriích a anketa má i celkového vítěze, který získává titul Komunální politik roku. Projekt „Rozkvetlý Liberec a komunitní plánování ploch zeleně“, jehož nositelkou je náměstkyně primátora Liberce Karolína Hrbková, byl hodnotitelskou komisí soutěže Komunální politik roku 2017 vybrán jako nejlepší v kategorii Veřejná zeleň. Vyhlašovatel dosud nikde neuvádí, kolik projektů bylo do konkrétní kategorie letos přihlášeno, resp. kolik komunálních politiků do soutěže přihlásilo „svůj“ projekt.

Na webových stránkách soutěže ZDE jsou jen podrobnější informace k loňskému ročníku a prezentovány jsou jen projekty oceněné. Nelze tudíž vyhodnotit, jakému zájmu se anketa v cílové skupině samosprávy těší. Už sám fakt, že nositel projektu může nominovat sám sebe, jí ale na kvalitě nepřidává. Hodnotnější by bylo, kdyby projekty do jednotlivých kategorií nominovalo město, po kvalifikovaném výběru z databanky všech projektů, jimiž se radnice v konkrétním roce zabývá.

Na vedení radnice by pak byla i publicita směrem k veřejnosti. Má k tomu vytvořeny všechny mechanismy. Rozhodně je neúnosné, aby úspěch projektu prezentovala politická strana, ze které pochází politik, který je nositelem oceněného projektu. A to se právě v Liberci stalo. Změna, jak už jsme psali, úspěch své náměstkyně navíc zbytečně zveličila. Ve své tiskové zprávě navíc neopomněla zdůraznit, že za projekt oceněná komunální politička byla před koncem loňského roku zbavena (pro neschopnost – pozn. red.) funkce náměstkyně primátora. To bylo stejně zbytečné, jako následně osočovat úředníka, jenž má na povel radniční informační kanály, tedy i Zpravodaj, z cenzury.

Opakuji: Karolína Hrbková zvítězila jen v jedné kategorii. Projekt Rozkvetlý Liberec a komunitní plánování ploch zeleně, jehož je nositelkou, byl hodnotitelskou komisí soutěže Komunální politik roku 2017 vybrán jako nejlepší v kategorii Veřejná zeleň. Nic víc, ale ani nic méně.

Když už je kolem článku o tomto úspěchu takový poprask, je na místě projekt představit. Jenže:

Na stránkách města vyhledavač umístěný pod záhlavím webu vyhodí jediný článek s názvem Liberec zaplavují květy na nových záhonech. Je z 2. dubna ZDE. Popisuje, kde všude bude nebo už je Liberec rozkvetlý a kdo se na něm podílel… O nákladech projektu, jeho vyčíslitelném přínosu, etapách... ani slovo. Jen snůška líbivých slov.

A pak je tu pasáž ze Zápisu jednání libereckých radních z 3.10.2017, kde se také hovoří o cibulovinách, které mají zkrášlit město. Musí se ale nejdříve vysadit a zaplatit. Níže přetiskujeme téměř celý záznam, je dobře vědět, co se kolem květin na radě dělo…

Výjimkou ze Směrnice Rady města o zadávání veřejných zakázek radní „vybírali“ firmu, která se má postarat o výsadbu cibulovin v Liberci pro rok 2017. Vyplývá to z veřejného Zápisu RM z 3. října t.r. Výjimku požadovala vedoucí odboru ekologie a veřejného prostoru, kterému velí náměstkyně libereckého primátora „pro věci zelené“ Karolína Hrbková ze Změny.

 „Na základě poptávky město dostalo nabídku od společnosti Flower Your Place Central Europe, s. r. o. za cenu 336 457 Kč bez DPH“, stojí v zápise.

 Pozn. red.: Flower Your Place Central Europe s.r.o. sídlí v Hradci nad Moravicí. Společníkem je kromě českého podnikatele z Hradce nad Moravicí i Flower your Place B.V.se sídlem v Nizozemském království.


Průběh projednávání bodu č. 24 (zkopírováno ze Zápisu ZDE, bod nelze ze zápisu vyseparovat):

Ing. Hrbková

   Jedná se o výsadbu cibulovin, v loňském roce jsme si to vyzkoušeli, chceme v tom dále pokračovat, je to návrh dalšího cca 1 km v hlavních centrálních částech města.

Ing. Čulík

    Děkuji za úvod a přesně na něj navážu, když jsem to četl, když jsme si to vyzkoušeli a chceme v tom pokračovat, proč je to na výjimku?

Ing. Hrbková

   Je to na výjimku kvůli té firmě, protože s ní máme dobré zkušenosti, jsou dvě firmy, které provádějí strojové sázení cibulovin, z nich tuto máme vyzkoušenou, v loňském roce jsme viděli oba dva způsoby a tento je lepší.

T. Batthyány

   Výjimka na věc, která není nějakým urgentním, havarijním stavem, dělat to bez aspoň poptávkového řízení u té druhé firmy, není dobře.

Ing. Hrbková

Ta technologie je jiná a té druhé firmy ty cibuloviny mají menší šanci na uchycení

T. Batthyány

   Tady jde o to, že nám zastupitelé na zastupitelstvu vyčítají, kolik používáme výjimek na věci, které nejsou urgentního charakteru.

Ing. Hrbková

    Já jenom říkám, že jsou v republice dvě firmy, které provádějí strojové sázení cibulovin, jedna z nich je horší, druhá z nich je lepší, tu lepší máme vyzkoušenou, navíc jsme dosáhli pro tento rok i snížení ceny. Tu druhou jsme si vyzkoušeli ještě před loňským sázením, víme, jakým způsobem obě dvě firmy pracují. Ta druhá musí ještě docházet s pracovníky a dosazovat ty cibuloviny, které se nepodařilo zasadit, protože ta technologie není dobrá, tato firma je schopna to vysázet na jeden zásah bez dalších doplňujících činností a dalších vícenákladů.

T. Batthyány

    A stačilo by, kdyby to tam bylo takto uvedeno, když bychom viděli ta čísla, ten rozdíl, pak bych s tím neměl žádný problém.

PhDr. Langr

   V podstatě se chci zeptat na to samé, jestli jsme schopni do druhé říjnové rady, což je tuším 17. 10. mít tu druhou poptávku a mít to v důvodové zprávě, o nic víc nejde, abychom otupili ty hroty, které jsou v zastupitelstvu, pokud to snese odklad 14 dní, já nevím.

Ing. Hrbková

Je to vázané na počasí, ono už se nám kazí, pokud to bude podmáčené, tak už nezasadíme nic.

T. Batthyány

To je škoda, že jsme to nepřipravovali dříve.

Ing. Hrbková

My jsme to připravovali včas, je to standardní materiál, nečekala jsem, že s tím bude problém.

T. Batthyány

   Znovu opakuji, když máme materiál na výjimku, tak bych předpokládal, že tam bude nějaké srovnání, které řekne, proto je to lepší, tady jsou ta čísla, tady to je jasně dané.

prof. Šedlbauer

   Když se dívám do důvodové zprávy, tak tam to srovnání dvou firem a to konstatování, že existují pouze dvě společnosti, které tuto činnost provádějí, tak tam je obsaženo, je to na straně 3 dole, a pokračuje to na stránku 4, takže vlastně ty informace, které žádáte, tak tam jsou. Nedokážu si úplně představit, co by tam bylo možné ještě dodat.

Ing. Sládková,vedoucí odboru ekologie a veřejného prostoru

   Poptali jsme v podstatě pouze společnost Flower Your Place z toho důvodu, že nám zaprvé sázela loni, zadruhé vloni jsme poptávali i ten Verver Export, který zastupuje společnost Floravil na českém trhu, který ale vstupoval na trh v loňském roce a neosadil zatím žádné město. Zjišťovala jsem si reference, ale bohužel zatím žádné nemají, kdežto Flower Your Place je má už z několika desítek měst v ČR. Další věc, která se nám nelíbila, byly nějaké nesrovnalosti v jejich způsobu účtování DPH a navíc při loňské poptávce byla jejich cenová nabídka vyšší.

T. Batthyány

   Ale měla tam být alespoň ta poptávka, abychom viděli ten rozdíl. Šlo by ten materiál ještě dopracovat do příští rady?

Ing. Sládková

   To je špatně, protože ta výsadba se provádí teď na podzim a oni čekají, aby mohli objednat ty cibuloviny.

Ing. Hrbková

Pokud budou na zastupitelstvu nějaké dotazy, jsem ochotna si je zodpovědět.

Ing. Sládková

   Já mohu ještě před zastupitelstvem poptat tu druhou firmu, abychom mohli alespoň těm zastupitelům to srovnání ukázat.

Konec citace.

 Způsob komunikace jednotlivých aktérů komentovat nebudu, jde o jejich „boj“, a ten čiší z každého řádku přetištěného dokumentu ověřeného K. Hrbkovou a T. Kyselou, náměstky primátora. Chválím fakt, že se zápisy na stránkách radnice zveřejňují od roku 2011 a lze ledacos dohledat. Usnesení jsou v dokumentech rady na internetu přístupná už od roku 2003. Transparentnost za rok oslaví už 15. narozeniny… Ale zpátky k věci:

Je přinejmenším podivné, že rada vybere konkrétní firmu, kterou Hrbková dost nepokrytě tlačí, a odbor poté, aby se zastupitelům „zacpala ústa“, dotvoří poptávku tak, aby už dávno vybraná firma byla nejlepší. Soudím tak podle slov vedoucí úřednice Hrbkové odboru, cit.: Já mohu ještě před zastupitelstvem poptat tu druhou firmu, abychom mohli alespoň těm zastupitelům to srovnání ukázat. A přitom v záhlaví tohoto bodu zápisu je řeč o provedeném poptávkovém řízení…

 U jediné firmy?

 Ze zveřejněného zápisu ani není úplně jasné, zda se za 336 457 Kč bez DPH, tedy za 407 112 městských korun, kupují pouze cibulky květin, nebo je to cena i za práci. Předpokládám, že to je i za práci, protože v diskusi radních se hovoří o sázení... Pak ale nerozumím tomu, proč záhony cibulovinami neosázejí Komunitní práce, obecně prospěšná společnost (KP o.p.s.) založená Statutárním městem Liberec v roce 2005. Cituji z www. kpliberec.cz: Zájemci o práci v KP o.p.s. musí být vedeni v evidenci Úřadu práce v Liberci a náplní jejich práce je zejména úklid a údržba veřejných prostranství, veřejných budov a komunikací a jiných obdobných činností ve prospěch obce nebo ve prospěch státních nebo jiných obecně prospěšných institucí, na území města Liberec.

To také Komunitní práce zajišťují a letos na to dostaly od města 17 360 000 CZK. Usuzuji tak ze smlouvy zveřejněné v registru. Jsou tam uveřejněny čtyři smlouvy mezi SML a KP o.p.s., jen u té z 17.10.2017 je vyčíslena hodnota přes 17 milionů.

Nabízí se řada otázek, ale nezodpovězeno zůstává to podstatné: Proč kilometr záhonů z ekologického projektu osazuje cibulovinami na základě přímé intervence náměstkyně Hrbkové firma se sídlem na severní Moravě (Město Hradec nad Moravicí leží v okrese Opava ve Slezsku), a nikoli zaměstnanci městské společnosti tak jako tak placení nejen městem a úřadem práce.

Jisté prvky rozmařilosti z toho opět vykukují jako příslovečná sláma z bot.

Alena Roubalová
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
Odpovídáte na:
13. 11. 2017 18:51
Ok
Vsichni jsme slepi, jen zmena pozbyla zbytky zraku. Nas vyleci komunalni volby. Zmenarum ta vada zustane nafurt.
13. 11. 2017 11:31
hmmmm
ale, ale ale "Je to na výjimku kvůli té firmě, protože s ní máme dobré zkušenosti" Tohle přece Změna vždycky kritizovala, ne?
13. 11. 2017 11:40
Igor
Ale ostatní to přece dělali kůli úplatkům a Změna to koná pro dobro všech, vy tom ten rozdíl nevidíte? A nebojte se přiznat, ono totiž krom členů sekty, jsme na tom všichni zrakově stejně :-)
13. 11. 2017 18:51
Ok
Vsichni jsme slepi, jen zmena pozbyla zbytky zraku. Nas vyleci komunalni volby. Zmenarum ta vada zustane nafurt.
13. 11. 2017 11:53
jj
Ano, ale jenom u jiných. Ona to přece dělá správně, i když dělá to samé. Tím se proslavila už dávno.
13. 11. 2017 23:15
taky čtenář
kdo není na google, je mrtvej. Trochu jsem si zagooglil a našel jsem firmu z Jindřichova Hradce, která též nabízí strojní výsadbu a pak článek o strojní výsadbě na Praze 5, kde "obsluhu stroje" zajišťovala nějaká CENTRA a.s. a na fotkách má traktor-nosič dánské SPZ a na motoru nápis VERVER EXPORT. Takže asi jenom v Liberci to "nikdo jiný neumí"
13. 11. 2017 11:38
můj názor
Cibule něco stojej, komunitní práce by je musely koupit. Zajímavé by bylo zjistit, kolik stojí jedna cibule a kolik to ostatní z částky přes 400 tisíc..
13. 11. 2017 11:52
lukas
V tom článku na který je odkaz se píše, že se na vysazování kytek podíleli studenti. To jako firma shrábla peníze a študáci to udělali zadara? Ten zápis je o tom, co se bude sázet za rok. Třeba komunitní práce nasadí. Paní Hrbková by měla vysvětlit, kolik stály cibule, kolik práce.
13. 11. 2017 11:55
Luk
Ještě maličkost: Připadá mi trochu ujeté, když se politička fotí u záhonu s kabelkou.
13. 11. 2017 19:04
???
Asi je to dobra znacka a potrebuje se pochlubit. Nebo darek, vsimne za nejakou sluzbicku
13. 11. 2017 12:10
Marek
Vypadalo by to logicky, když se práce zadá jediné firmě, která umí strojové sázet kytky, jak čtu ve zveřejněném zápise, Za to děkuji, že jsou tu uvedeny zdroje, ne jenom dedukce paní redaktorky. Otázka stojí jinak: Jak KH ví, že víc takových firem není, resp. že už je jenom jedna, kterou už vyzkoušela a nebyla spokojená. Na zakázku za +300 tisíc, na kytky k tomu, musí být vypsáno VŘ, výjimka je neomluvitelná. Existují tisíce zahradnictví a město má lidi z Komunitních prácí, který ty cibule vrazili do půdy. Určitě by se ušetřilo. Je to jenom kilometr, bůhví kolik jich je celkem a o jaké miliony se jedná dohromady.
13. 11. 2017 12:30
Jan2
Abych to shrnul:
1. Město nemá vytvořená pravidla pro nominaci projektů do různých anket, každý si dělá co chce
2. Na oceňování náměstkyně, která zastupuje město, jezdí PR pracovnice její politické strany
3. Poptávkové řízení se dodělá jen tehdy, když se na radě rozvine diskuse, jenom pro zastupitele, aby nepoukazovali, že se zase schvaluje výjimka ze směrnice RM. Je stanoven limit 150 tisíc bez DPH na jednu zakázku zadanou přímo odborem, s parafou příslušného náměstka. Když to přesahuje 150 zis., musí to rady a ta schválí výjimku. Zápis je veřejný, takže není dobře dělat výjimkou vyloženě komerční služby, kde existuje magakonkurence, což kytky jsou
4. Nikomu moc nejde o peníze města, ale o to, aby zastupitelé neremcali.

Slušná práce, divné řízení města. Tohle všechno ZPL kritizovala, teď se na tom aktivně podílí.
13. 11. 2017 13:14
Liberečák
Čmeláci jsou hladoví a rádi sosají z veřejných peněz. Kolik asi ukradli tady?

Do šatlavy s nima!

13. 11. 2017 13:38
Jan
Me zaujala skoro nulova informovanost o tom projektu a projektech obecne.
13. 11. 2017 15:01
Narcis strojový
Takže zakázka na vyjímku z ruky firmě neznámého společníka? Ještě , že o tom neví Tauchman, ten by tu chudinku roznesl na kopytech. Nebo ne ? Já nevim .....
Kromě Komunitního centra je v Liberci pár odborných školských zařízení, hladových po každé koruně a jejich studenti by pod vedením profesionálů jistě odvedli kus práce rádi !
Ale asi je pro Hrbkovou lepší poslat peníze přes Moravu do Holandska. Jak vyplývá ze zápisu jednou už ji to prošlo , teď podruhé ... Tipuji , že až vypadne z radnice, zbyde tam po ní smlouva na dvacet let ...
13. 11. 2017 15:07
hmmmm
Společníkem je ten člověk z moravy plus holandská firma, pro úplnost. Taky souhlasím s tím, že by kytky měli sázet nezisskovky nebo školy za pár korun. Jenže neziskovky pracky do hlíny nestrkají, ty dělají politiku, že
13. 11. 2017 17:40
a dost
Kilometr cibulovin by měli vysázet místní bezdomáči ze sazenic, které se vysoutěží mezi mítními zahradníky. Tečka.
13. 11. 2017 18:26
rodačka
Myslím si, že většina zde diskutujících viděla kytky akorát když je kupovala na MDŽ. Aby se vypěstoval opravdu hezký a neprořídlý květinový záhon, který má potěšit, když na jaře rozkvete těžko ho mohou vysazovat neodborníci (bezdomovci, studenti). Ti by možná akorát cibulky né zasadili ale zakopali. To musí dělat odborníci. A pro upřesnění Změnu jsem nevolila.
13. 11. 2017 18:48
Howg
Vzdycky to delali zamestnanci technickych sluzeb, ted se z toho dela veda. Proc? Aby se zduvodnily penize vyhozene oknem.
13. 11. 2017 19:00
netopýr
Konečně rozumný názor. Co Čech to zahrádkář, tak si asi každý myslí, že zahradnické práce zvládne kde kdo. Jenže ono je něco jiného vysadit dvacet rostlin doma na záhonu a tisíce rostlin na městském pozemku. Ono by se to sázení cibulovin asi krapet prodražilo, kdyby se třeba každá desátá cibule neuchytila a muselo by se to na etapy opravovat a dosazovat vzrostlé květiny.
13. 11. 2017 19:10
Bzzzzz
V noci litas. Pres den spis, to je hned poznat, netopyre. Vzdycky se kytky sazely rukama, az ted je na to treba kombajn, ktery jako z udelani patri firme kterou namestkyne uprednostnuje. Nova doba
13. 11. 2017 22:45
netopýr
Docela bych ti bzučoune s nějakou partou takovou práci přál, vysázet třeba 5 tisíc cibulovin v nějakém termínu s tím, že máš povoleno 3% neujmutí. Myslím, že by tě to rychle vyléčilo z tlachání.
13. 11. 2017 22:45
taky čtenář
Každé řemeslo chce své. S tím souhlasím. Představa, že kombajn každou sazeničku "pomazlí" a dá jí tu nejlepší péči oproti ruce laika je poněkud mimo mé rozpoznávací schopnosti a zdráhám se tomu uvěřit. Co je bezesporu, že takový kombajn zvládne násobně víc sazeniček než člověk. Zde evidentně vítězí potřeba zaplavit Liberec kytičkami (to bych vítal) aby bylo co ukázat před volbami prostému lidu.
Sociálně průměrný občan by ale asi uvítal i méně květin s vědomím, že je vysazují lidé, kteří mají potíže sehnat normální zaměstnání, od nichž si tito sociálně průměrní občané kupují různé keramické nesmysly nikoliv z obdivu k těm cetkám, ale jako ocenění touhy pracovat tvůrců oněch cetek. Ostatně stačí zabloudit na stránky Tulipanu (jak příznačný název) a zjistíte, že nabízí mimo jiné zahradnické práce i zakládání a údržbu záhonů. Ale skutečná podpora místních potřebných nezapadá do politického marketingu Změny. Přímo se vnucuje otázka, proč vedle "nositelky neidentifikovatelného projektu Rozkvetlý Liberec a komunitní plánování veřejné zeleně" není participantem náměstek pro věci sociální, Komunitní práce Liberec a reálně pracující neziskovky jako Tulipan a podobně. Že by důvodem byly potíže s provizemi v tak širokém okruhu participantů?
13. 11. 2017 19:01
Petr
Tak budto se sluzby nakupuji, nebo se plati mestske girme aby verejnou zelen obstarala. Ne jak se to prave hodi. kdyz externista, tak striktne na zaklade tendru, ne podle toho ze je s nim slecna namestkyne spokojena. Buhvi co za tim je. myslim si o tom svy.
mažoretky
20. 5. 2019 11:04 17. ročník komponovaného pořadu mažoretek Jablonecká jablíčka pořádá Dům dětí a mládeže Vikýř ve středu 12. června od 17 hodin. Vstupenky už jsou v předprodeji ve Vikýři.
průmysl
20. 5. 2019 10:13 Diskusní fórum, které Město Liberec pořádá s Technickou univerzitou, má téma Vzdělávání jako výzva Průmyslu 4.0. Koná se ve čtvrtek 23. května od 9.00 v budově IC TUL.
vrat
20. 5. 2019 07:07 Už podruhé lapila policejní hlídka ve Vratislavicích 33letého muže, který nemá za volantem co pohledávat. Opakovaně řídil pod vlivem drog i alkoholu. Naposledy měl 1,2 promile,
jack
20. 5. 2019 07:06 Ostraze libereckého marketu neunikl lapka s naditými gatěmi. Zapátrala, zda v oděvu neskrývá něco, co tam nepatří. Měl tam tři lahve whisky známé značky.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).