reklama

Existují čtyři varianty, jak dál naložit s areálem na Ještědu

18. 3. 2017
Diskusní panel pro veřejnost nad tématem budoucnosti skiareálu Ještěd uspořádal primátor města Liberce Tibor Batthyány. Záměrem setkání bylo seznámit sportovní i laickou veřejnost s možnostmi, jak dnes rozhodnout o budoucnosti kopce s obrovským rekreačním potenciálem.
Existují čtyři varianty, jak dál naložit s areálem na Ještědu
Foto: MML

Jsou čtyři varianty, jak dál naložit s Ještědem. Ta první je nechat to, jak to je, s tím, že město bude ročně pokrývat milionové ztráty, druhá, že vytáhneme stovky milionů a zainvestujeme do areálu, jenže ty peníze město nemá. Třetí, že najdeme silného investora a ta čtvrtá, že areál utlumíme,“ vyjmenovává primátor Tibor Batthyány.

Zásadního zájemce, investora, primátor Batthyány  má. Je jím společnost Tatry Moutain Resorts (TMR). Majitel TMR  Igor Rattaj odpovídal na otázky, které veřejnost zajímaly. Jeho společnost by ještědský skiareál chtěla do pronájmu na dobu 25 let. Zainvestovala by do „libereckého kopce“ peníze, které město nemá. Liberec by se tak mohl pyšnit špičkovým lyžařským areálem, na který návštěvníci dojedou i městskou hromadnou dopravou.

Kopec má šanci jen pokud tam přijde někdo, kdo zainvestuje. Akorát je potřeba dohodnout i podmínky pro sportovní kluby, pro skokany,“ vyslovil v diskusi generální sekretář svazu lyžařů Jakub Čeřovský.

Situaci, kterou už město zažilo s odchodem Snowhillu, po kterém převzalo úvěr a splácí jej dodnes, by už liberečtí neradi zažili. „Chápu, že po Snowhillu jsou už zastupitelé i veřejnost opatrní. V současné době je vstup investora přínosem už jen tím, že radnici odpadne dotování ztrát areálu. V loňské sezóně to bylo třináct milionů korun, v té předchozí dokonce 29 milionů. A to jsou peníze, které můžeme použít třeba na opravu školek nebo na silnice,“ uvádí primátor Tibor Batthyány.

Lyžaři i sportovní veřejnost zájem vítají. Pokud by šlo jen o ně, mohl by si Igor Rattaj areál pronajmout hned. Všichni, kteří dorazili na středeční  diskusní panel, nového investora vítají. „Na Ještědu jsem vyrostl, teď působím jako lyžařský trenér a instruktor a vím, že areál není bez silného investora možné dlouhodobě udržet,“ řekl  trenér Jan Lesák. Podobné názory zněly jednotně celým  sálem, kde byla více jak stovka lidí.

Podle slov Igora Rataje by nejprve TMR vybudovala novou černou sjezdovku Skalka. Dostatečně širokou a rovnou. „Kromě Skalky bychom rádi výrazně zlepšili také gastronomii a služby pro lyžaře. Celkem počítáme, že ze začátku, zainvestujeme tak 250 milionů korun,“ uvádí Rattaj.

Další investice, se kterými TMR počítá, jsou závislé na novém územním plánu. Pokud se podaří změny územního plánu realizovat, pak čeká Ještěd další finanční zvelebení v podobě půl miliardy korun.

Při projevu člena Rady města Liberce a zároveň člena valné hromady SAJ Josefa Šedlbauera, který se jako jediný vyjádřil odmítavě k záměru vstupu soukromého investora na Ještěd, se zvedla bouřlivá reakce přítomných občanů. Veřejnost dala jasně najevo, že přístup některých politiků je zaráží a apelovali na rychlé jednání bez politikaření.  Zároveň ocenili cestu primátora, který navrhuje konkrétní řešení.

Předsedkyně představenstva Sportovního areálu Ještěd, a.s., Zuzana Kocumová souhlasí s tím, že by město mělo hledat strategického partnera pro provozování areálu. Cítí, že finanční ztráta je neúnosná, nicméně míní, aby město dalo šanci i dalším investorům. „Bavila jsem se nezávazně s jedním známým, který by možná věděl o potenciálním zájemci, který by se do vyhlášeného výběrového řízení přihlásil. Kdo zájemce je říkat nebudu, protože mi to nepřísluší,“ uvedla Kocumová.

O tom, zda investor na Ještěd vstoupí, budou rozhodovat zastupitelé města na svém březnovém zasedání. „Na zastupitelích bude, jakou cestu zvolí. Za mě osobně je TMR poslední šancí, jak náš úžasný kopec zachránit. Moje vize je jasná, pokud zastupitelstvo schválí záměr vstupu strategického partnera, ihned začne pracovní skupina, která je složená ze zástupců všech zastupitelských klubů, vyjednávat s potenciálními zájemci. Doufejme, že se ozvou další zájemci. Nicméně za rok a půl, kdy pracuji na řešení, se mne, ani jinému zástupci města, další zájemce kromě TMR nepřihlásil,“ říká primátor Tibor Batthyány.

 

MML/Jana Kodymová
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
18. 3. 2017 19:56
Jan
Prýj pivo za šedesát, západní ceny na východním kopci. Děkujeme, idejděte.
18. 3. 2017 21:17
tomas
To je úžasné:
„Bavila jsem se nezávazně s jedním známým, který by možná věděl o potenciálním zájemci,“ uvedla Kocumová.

- tak teď jsem v klidu, všechno bude, i vleky, i sáňky, a možná i vodotrysk se šampaňským. A jitrnice porostou na stromech. Prostě ráj na zemi, zajistí skvělá Zuzana
19. 3. 2017 07:58
vo to go
Zuzka naplnuje vsechny znaky slova blbka. To vyjadruje vse.
19. 3. 2017 08:00
pane
Jak takovy raj na zemi, teda v liberci muze vypadat, vidime uz ted. Velke nic, korytarovice nad nisou spojene s zittau.
19. 3. 2017 07:57
petr
Slovensky miliardar takoveho uz v cr mame a je to velka hruza. Verim ze vsichni nejsou stejni a preji si aby jested ratajovi pronajmuli. Vznikne jestedratt. Prelozte si.
jíra
24. 3. 2019 06:12 Josef Jíra, jeden z nejznámějších a nejžádanějších českých malířů, by se letos dožil 90 let. Od 5. dubna je část jeho díla k vidění v Jablonci nad Nisou.
sezona
24. 3. 2019 06:05 Poprvé v sezoně měl v sobotu otevřeno zámek Hrubý Rohozec v Turnově a hrad Trosky v Českém ráji. Památky navštívily stovky lidí.
zubní pasta
24. 3. 2019 06:00 64letému muži, který v obchodě ukradl zubní pasty a kartáčky za 494 Kč, hrozí až tři roky vězení, protože už byl za takový trestný čin odsouzen.
cyklostezka
23. 3. 2019 19:00 Cyklostezka, která se staví s evropskou dotací kolem Nisy v Liberci, bude o milion Kč dražší. Hotová měla být loni, dokončovat se ale bude až letos.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).