reklama

Všechna opatření kvůli ptačí chřipce v kraji i v ZOO skončila

21. 3. 2017
AKTUALIZOVÁNO: V Libereckém kraji v pondělí skončilo poslední ze tří opatření, která veterináři vyhlásili kvůli ptačí chřipce. ČTK o tom informoval ředitel Krajské veterinární správy v Liberci Roman Šebesta. V kraji se letos objevilo jedno ohnisko v Turnově a dvě v Liberci. Zasažena byla i liberecká zoologická zahrada, kde na počátku února uhynula na ptačí chřipku labuť a o pár dní později také samice kriticky ohroženého pelikána skvrnozobého.
Všechna opatření kvůli ptačí chřipce v kraji i v ZOO skončila
Archivní foto ze ZOO: Artur Irma

"Objevily se sice ještě nějaké úhyny u volně žijících ptáků, není to ale riziko pro chovy a drobnochovy," uvedl Šebesta. Zpřísněný režim proto už v neděli odvolala i zoologická zahrada. "Vyšetřili jsme všechny pelikány, a pokud jde o viry, jsou výsledky negativní. Provedli jsme i dezinfekci, přesto zůstávají pelikáni i pštrosi zavření v zázemí. Rádi bychom už ale pustili ven plameňáky, kteří jsou také už několik týdnů zavření. Chceme, aby mohli chodit ven," řekl ČTK ředitel zoo David Nejedlo.

První ohnisko ptačí chřipky bylo v Libereckém kraji potvrzeno 25. ledna v malochovu drůbeže v Turnově na Semilsku. Usmrtit tam museli veterináři 57 slepic, kachen, hus, bažantů a holubů. Druhé ohnisko bylo potvrzeno 5. února v drobnochovu s deseti kusy kachního plemene indický běžec v Hanychově na okraji Liberce. Všichni ptáci tehdy uhynuli. O pár dní později se třetí ohnisko objevilo na opačné straně města v zoo. V izolaci tam uhynula labuť, další čtyři labutě a čtyři husy musely být utraceny. Později uhynul také vzácný pelikán.

Nemoc zasahující ptáky se v českých chovech objevila na začátku roku. Veterináři vyhlásili 38 ohnisek, kolem kterých zpřísnili veterinární dozor. Veterináři utratili zhruba 98.000 ptáků a zlikvidovali 115.000 vajec. Většina opatření v souvislosti s ptačí chřipkou už skončila, státní veterinární správa proto už zrušila celostátní zákaz pořádání výstav a burz ptactva, který zavedla v první třetině ledna. Komerční chovatelé také mohou mít drůbež venku ve volných výbězích. Podle aktuálních veterinárních údajů je chřipka stále rozšířená skoro na celém území Evropy, vyskytla se již v 26 zemích.

čtk

Opatření kvůli ptačí chřipce končí i v ZOO Liberec

S obrovskou radostí a úlevou oznamujeme, že v pátek 17.  března 2017 byla dle rozhodnutí Krajské veterinární správy ukončena veškerá mimořádná veterinární opatření spojená s výskytem viru ptačí chřipky v izolačním zařízení liberecké zoologické zahrady.

Ještě tentýž den byla provedena závěrečná dezinfekce celého objektu a ohnisko nebezpečného a  vysoce patogenního viru H5N5 bylo prohlášeno za zlikvidované.

Vlivem nákazy uhynul v nejstarší zoo v Čechách jedinec vzácného druhu pelikána skvnozobého a labuť velká. Z toho důvodu byla následně Krajskou veterinární správou nařízena euthanasie dalších 4 jedinců labutí velkých, dvou jedinců hus císařských a dvou jedinců hus labutích. Jednalo se o největší ohrožení ptáků chovaných v ZOO Liberec za celou její historii. V chovných programech zahrady je totiž zařazeno mnoho vzácných a často kriticky ohrožených druhů ptáků. Zároveň se liberecká zoo může chlubit jednou z největších kolekcí dravých ptáků v Evropě.

I přes veškeré obavy se následné šíření viru na naše ostatní pelikány naštěstí již neprokázalo. „Velké poděkování patří především  všem pracovníkům celého ptačího úseku, díky jejichž důsledné a obětavé práci nedopadla celá kauza fatálněji“, dodává ředitel, David Nejedlo.

Oba druhy chovaných pelikánů zatím stále zůstávají na svém zimovišti a chovatelé čekají na příznivější klimatické podmínky. K jejich vypuštění zpět na jezírko dojde s největší pravděpodobností začátkem dubna.

Ostatní druhy ptáků, kterých se opatření KVS dotklo, jsou již zpátky ve svých výbězích.

TZ ZOO Liberec/Barbara Tesařová

Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
cl
18. 1. 2019 14:32 V České Lípě plánují pro letošní rok investice za více než 300 mil.Kč, je to třetina rozpočtu. Největší akcí bude rekonstrukce penzionu pro seniory.
archa
18. 1. 2019 13:04 Odchyt selete na sídlišti patřil loni mezi kuriózní zásahy liberecké záchranné stanice Archa. Jedním z nejvzácnějších léčených jedinců bylo mládě čápa.
krakonoš
18. 1. 2019 10:05 Jednoho z největších sněhových Krakonošů poslední let vytvořil výtvarník Josef Dufek na náměstí v krkonošské Jilemnici. Má skoro 8 metrů a je "nahý".
odtah
18. 1. 2019 07:01 Liberec začne odtahovat auta, jež blokují svoz odpadu či údržbu silnic, hlavně na sídlištích. Řidiče ale budou před odtahem nejprve varovat samolepky.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
leden
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).