reklama

S premiérem do kraje přijede ve vládním dresu i hokejová legenda Milan Hnilička

12. 3. 2018
AKTUALIZOVÁNO, PŘIDÁNO STANOVISKO HEJTMANA LK: V úterý 13. března vláda v demisi Andreje Babiše navštíví Liberecký kraj. Bude tak pokračovat v cestách do krajů, kde navštěvuje místa spojená s regionálními problémy a jedná se zástupci místních samospráv. Tématy budou výstavba dopravní infrastruktury, zajištění lékařské péče, ale i rekonstrukce Ještědu a budoucnost skokanského areálu v Harrachově.
S premiérem do kraje přijede ve vládním dresu i hokejová legenda Milan Hnilička
archivní foto

Návštěvu kraje začne premiér Andrej Babiš spolu s dalšími členy vlády prohlídkou bývalého vojenského prostoru Ralsko, kde se bude mluvit o revitalizaci areálu. Následně si prohlédne nedokončený obchvat Nový Bor – Česká Lípa. V Kamenickém Šenově vláda navštíví Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou včetně Centra odborného vzdělávání.

 S Radou Libereckého kraje chce vláda jednat mimo jiné o rozvoji dopravní infrastruktury, včetně silnic I. třídy a železničního spojení Praha-Liberec. Dalšími tématy bude celková rekonstrukce Ještědu, revitalizace bývalého vojenského prostoru Ralsko, obnova skokanského areálu v Harrachově či přeshraniční problematika spojená především s rozšiřováním těžby v dole Turów. Na programu bude také podpora návrhu memoranda na spolufinancování oprav silnic II. a III. třídy na dobu 5 let a investice do zdravotnictví. Následně se ministři a ministryně setkají se zastupiteli Libereckého kraje a starosty měst a obcí.

 V Krajské nemocnici Liberec se předseda vlády Andrej Babiš seznámí s výstavbou Centra urgentní péče a navštíví heliport. Poté pojede do Harrachova, kde bude se zastupiteli Libereckého kraje, města Harrachov a zástupci sportovních svazů jednat o budoucnosti tamního skokanského areálu. Zastaví se také na místě stavby silnice, která propojí Liberec s Jabloncem nad Nisou.

 Cesty do Libereckého kraje se zúčastní první místopředseda vlády a ministr životního prostředí Richard Brabec, ministr vnitra Lubomír Metnar, ministryně financí Alena Schillerová, ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner, ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová, ministr dopravy Dan Ťok, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a ministr kultury Ilja Šmíd. Části programu se zúčastní také vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička.

 Ministři životního prostředí, průmyslu a obchodu, vnitra, dopravy, zdravotnictví, školství, mládeže a tělovýchovy, kultury a ministryně financí, práce a sociálních věcí a pro místní rozvoj absolvují část programu v kraji separátně a navštíví místa spadající pod jejich resort.

Prohlášení hejtmana Martina Půty k výjezdu vlády České republiky do Libereckého kraje

Andrej Babiš se v úterý 13. března chystá s 11 ministry na pracovní výjezd vlády do Libereckého kraje. Alespoň se tak této návštěvě technicky říká v protokolech. Ano, je to vláda v demisi. Podle řady názorů by se měla věnovat především shánění podpory v parlamentu a méně propagačním cestám po krajích. Je to názor, který beru na vědomí, ale úplně s ním nesouhlasím. Není to první vláda v demisi, která svůj mandát vykonává bez důvěry. V České republice nemáme v ústavě podobné ustavení jako např. v sousedním Německu, které říká, že vláda začne vládnout až ve chvíli, kdy získá v parlamentu potřebnou většinu a podporu. To je ústavní fakt, se kterým hejtman nemůže nic dělat. Uvidíme, jestli budou výjezdy vlády v demisi pouhou propagací. Jsem ale optimista, a tak jsem nabídku výjezdního zasedání v kraji od pana premiéra Andreje Babiše přijal.

Jako hejtman jsem odpovědný za fungování krajské samosprávy, ale také za to, abych prosazoval zájmy Libereckého kraje a jeho obyvatel ve vztahu k centrálním orgánům. Proč investice do dopravní infrastruktury řeší přímo ministr a celá vláda? Proč už dávno neexistuje seznam investic do silnic I. třídy na území republiky? Veřejnost by tak mohla vědět, kdy se postaví obchvat České Lípy nebo kdy se začne stavět silnice z Turnova do Jičína. Také bychom nemuseli mít celkem 13 studií placených z veřejných finančních prostředků na téma zrychlení železničního spojení mezi Libercem a Prahou. Raději bychom chtěli zrekonstruovanou trať a rychlejší spojení vlakem, než je dnešních 2 hodiny 25 minut. Věřím, že jednou česká vláda nebude řešit jen dílčí problémy. Zatím však v této situaci nejsme. Jako nevolič Andreje Babiše však musím připustit, že současný stav není jenom jeho vina.

Pracovní výjezd vlády do Libereckého kraje nebude žádná projížďka ani ukázka skvělé práce krajského vedení, naopak chceme vládě ukázat problémy, které bez součinnosti s jednotlivými ministerstvy odstranit nemůžeme. Členové rady kraje a příslušní ministři budou na konkrétních místech řešit např. problematiku vlivu rozšíření těžby v polském hnědouhelném dole Turów na podzemní a nadzemní vody na Frýdlantsku, Chrastavsku a Hrádecku, osud bývalého vojenského prostoru Ralsko, kde bez vyřešení současných problémů nelze plnohodnotně potenciál tohoto území využít. Budeme dále řešit překvapivé rozhodnutí ministra Vojtěcha zastavit státní podporu investice do Ústavu chirurgie ruky ve Vysokém nad Jizerou.

Chceme také mluvit o problémech, které Libereckému kraji a všem příjemcům v republice způsobuje poněkud těžkopádný dotační systém, kdy odpovědní úředníci zdržují naše veřejné zakázky. Příkladem jsou investice do center odborného vzdělávání, která mají významně vylepšit vybavení technických škol a jejich dílen.

Mluvit budeme také například o fungování krizového řízení a spolupráci v Integrovaném záchranném systému, o financování školství a zdravotnictví, nedostatku praktických lékařů, lékařů pro děti a zubařů v malých městech a venkovských oblastech. Také o financování zdravotnické záchranné služby, kde 70 % nákladů na její provoz platí kraj ze svého rozpočtu a zbytek hradí zdravotní pojišťovny.

Po parlamentních volbách jsem se rozhodl rezignovat na svůj poslanecký mandát a věnovat se plně krajské samosprávě. Také proto se budu zítra věnovat tomu, abych čas, který bude Libereckému kraji ze strany vlády věnován, mohl využít do poslední chvíle právě k představení zmíněných problémů. Jako občana mě samozřejmě nijak zvlášť netěší, že ani po půl roce po parlamentních volbách nemá naše země stabilní vládu s podporou parlamentu a vyjednávání o této podpoře nelze považovat za úspěšné. Netěší mě ani snaha některých ústavních činitelů bagatelizovat to, co se v této zemi dělo před rokem 1989 v období komunistické totality, pokusy relativizovat historii a vrátit komunisty do hry a také naslouchat populistům a extrémistům.

Jako hejtman využiji zítřejší návštěvy především k tomu, abych pomohl hledat řešení problémů, které zde evidentně jsou a které kraj bez spolupráce s vládou České republiky sám vyřešit nemůže. Pevně věřím, že výsledky zítřejšího výjezdu vlády budou konkrétní a viditelné.

LK
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
12. 3. 2018 09:20
Trachta
Dobře si chlapec vybral, pěkně v suchu a teple
12. 3. 2018 12:01
ale, ale
na ledě teda moc teplo nebývá
12. 3. 2018 19:05
Hlavacek
Ani na rozdil od policejniho praktikanta nemusi moc premyslet. Staci spravny stranicky dres
12. 3. 2018 09:30
ANO
Tak plivači a vidláci v pohotovosti....
12. 3. 2018 09:23
???
To jsem zvědav, co vymyslí: zajištění lékařské péče ve Frýdlantu (???), rekonstrukce Ještědu - je pronajat, to se přihrají dotace bratrovi Igorovi? nebo budoucnost skokanského areálu v Harrachově.
12. 3. 2018 10:04
hmmmm
Konečně profík na svém místě
12. 3. 2018 12:00
Pavel
Jen jestli mu nebylo u nároďáku líp. Řadový poslanec ok, to je dobrá zašívárna za slušný prachy, ale tohle je moc vidět. teda když bude něco dělat, protože to bude schytávat od sportovních svazů. lobbistů i politiků.
12. 3. 2018 09:30
lol
Podpora pro vrcholový sport?
12. 3. 2018 10:37
Honza
Lékařská péče na Frýdlantsku - to je vizitka ODS - vedení Frýdlantu a Přemysla Sobotky. To není primárně věc vlády.
12. 3. 2018 10:41
???
Soukromá nemocnice, ne
12. 3. 2018 11:19
Adéla
To je právě ta chyba. Zdraví lidí bylo vyměněno za podnikání. Tomu měl pan Sobotka zabránit.
12. 3. 2018 11:34
ale, ale
Ze senátu, kde byl dvacet let? Nebo se frýdlantská nemocnice privatizovala loni? nějak mi to uniklo. Lež má krátké nohy, víme.
12. 3. 2018 14:05
jenda
Ta nemocnice je soukromá (s.r.o.) od jara 1992!!!
Co všechno ještě chcete házet na ODS? Ta v té době byla v plenkách. Tak neplácejte.
12. 3. 2018 13:15
Honza
Jako člen krajské organizace ODS, jako vlivný člověk odborník ze zdravotnictví a senátor z tohoto regionu
12. 3. 2018 14:30
hmmmm
Mel ridit soukromou nemocnici. Strc si hlavu do misy
12. 3. 2018 16:44
Green
Aktivní blb.
12. 3. 2018 18:47
Pavel
To zase bude cirkus! Půtova ANO loutka Volfová bude poskakovat kolem velkého Andreje. Ačkoli... nebude sama, kdo mu poleze do pozadí.
12. 3. 2018 19:03
Howg
Kampan pred predcasnymi volbami zacala. Osvedcily se tyto saskovske jizdy hradnimu brontosaurovi, vyplati se neburesovi
12. 3. 2018 20:44
Děs
Už aby ty starý struktury zmizeli v propadlišti dějin. Naškodili se tady už až až. A pohrobci stále "kopou". Volby nevolby.
trh
23. 3. 2019 06:17 Farmářské trhy v Turnově se konají každou sobotu dopoledne na náměstí Českého ráje. Letos začínají v sobotu 30. března. Více informací na www.trhyfarmarske.cz.
varhany
23. 3. 2019 06:15 Liberecký kraj přispěje půl milionem korun na obnovu cenných varhan kostela Nejsvětějšího srdce Ježíšova v Jablonci nad Nisou. Vzácná památka nutně potřebuje renovaci.
chřipka
23. 3. 2019 06:13 Za tento týden přibylo v Libereckém kraji šest laboratorně potvrzených případů chřipky. Od začátku letošní chřipkové sezony jich tak je už 252. Převažuje typ A H1N1.
natáčení
22. 3. 2019 13:17 V Liberci se bude v příštím týdnu natáčet dánský seriál z doby II. světové války o korunní princezně Märthy. Omezeno bude parkování před divadlem F. X. Šaldy a hlavní poštou.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).