reklama

Pro komunální volby vznikají nová partajní uskupení

11. 6. 2018
V Libereckém kraji vznikají pro komunální volby nová uskupení i politické subjekty. Starostové pro Liberecký kraj se v Liberci spojili s KDU-ČSL a TOP 09, v Jablonci s hnutím Domov nad Nisou a v České Lípě se dokonce vedle TOP 09 dohodli s dalšími třemi subjekty. V Jablonci se spojili lidovci se Změnou a dalšími osobnostmi na kandidátce Společně pro Jablonec. Vznikla i nová hnutí, v krajském městě je to třeba PRO 2016 tvořené lidmi, kteří byli před čtyřmi lety zvoleni za ANO, nebo Liberec otevřený lidem (LOL) bývalých kandidátů Změny.
Pro komunální volby vznikají nová partajní uskupení
Archivní foto: Artur Irma

Nejdál v přípravě jsou asi Starostové pro Liberecký kraj, kteří třeba v Liberci představili nejen lídra Jaroslava Zámečníka a další kandidáty, ale už i volební program. "Dělá mi radost, že se nám podařilo domluvit s KDU-ČSL a TOP 09 na jejich účast na naší kandidátce a spolupráci v příštích čtyřech letech v zastupitelstvu města Liberce," řekl ČTK předseda Starostů a liberecký hejtman Martin Půta. V Jablonci se Starostové dohodli s hnutím Domov nad Nisou a lídrem kandidátky je ředitel kulturního a informačního centra Petr Vobořil. V České Lípě se spojili s TOP 09, Stranou zelených, Unií pro sport a zdraví a hnutím Spolehnutí. Lídrem kandidátky Živá Lípa je ředitel sklárny Lasvit Ajeto v Lindavě Jaroslav Turnhöfer.

V sousedním Jablonci nad Nisou se KDU-ČSL dohodla na spolupráci se Změnou a nezávislými osobnostmi. Jejich kandidátku Společně pro Jablonec povede zastupitel Změny, ekonom Jakub Macek. "V době roztříštěné politické scény si ceníme spolupráce. Lidsky i programově jsme si sedli s lidovci a nestraníky, mezi nimiž je mnoho zajímavých osobností, se kterými se nám dobře spolupracuje. Název Společně pro Jablonec ale neznamená jen spojení stran a nezávislých, ale charakterizuje naši politiku. Chceme spojovat, spolupracovat a zapojovat občany do rozhodování, aby se nám všem v Jablonci dobře žilo," řekl ČTK Macek.

Třeba v Liberci se ale Změna rozpadá. Už loni v prosinci oznámil náměstek libereckého primátora Jan Korytář jako první, že bude stejně jako před čtyřmi lety lídrem kandidátky Změny pro Liberec. Před několika dny jeho bývalí kolegové a dvě výrazné postavy hnutí Změna Zuzana Kocumová a Jaromír Baxa představili svůj vlastní projekt nazvaný Liberec otevřený lidem (LOL). Patřili mezi kritiky nynější rozhádané radniční koalice v Liberci vytvořené zastupiteli zvolenými za ANO a Změnu. Na jejich kandidátce, která se teprve tvoří, by měli být hlavně političtí nováčci.

Kandidátku ANO povede v Liberci do voleb ředitel technického muzea Jiří Němeček, který chce na radnici krajského města vrátit komunikaci a spolupráci. Současný primátor Tibor Batthyány, který před čtyřmi lety kandidátku ANO v Liberci vedl, bude lídrem nového hnutí PRO 2016. Vytvořili ho Svobodní spolu s bývalými politiky ANO, kteří stejně jako Batthyány přišli o členství, když v prosinci 2016 předsednictvo hnutí organizaci v Liberci zrušilo. V České Lípě povede kandidátku ANO náměstkyně hejtmana Jitka Volfová. V Jablonci hnutí svého lídra a kandidátku představí příští týden.

Svého lídra v Liberci už mají i občanští demokraté, je jím Petr Židek, který se zabývá poradenstvím v oblasti eGovernmentu a veřejné správy. V sousedním Jablonci by jím měl být náměstek primátora Miloš Vele. Ostatní strany zatím vyčkávají. Komunální volby se uskuteční 5. a 6. října. Na přípravu kandidátek tak mají strany a hnutí ještě čas, podat je musí do 31. července a až do 6. srpna budou mít ještě možnost kandidátky doplňovat nebo třeba změnit pořadí kandidátů.

čtk
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
11. 6. 2018 08:18
Jj
Lidovci jdou tradicne s kazdym
11. 6. 2018 09:15
?
Záleží na tom, kdo je s kým a kde kamarád.
11. 6. 2018 16:03
Hans
Kalouskův STAN a falešní lidovci. A jéje.
12. 6. 2018 08:53
Gryf
Jak vůbec můžou kandidovat lidi, jako Baťány, Kocumová nebo Korytář, kteří zničili město na dlouhé roky dopředu? Nemají sebereflexi? Měli by radši zalézt do kanálů..
permice
19. 5. 2019 19:42
V pondělí 20. května v 7:00 bude zahájen prodej permanentních vstupenek na extraligový ročník 2019/2020. Pro novou sezónu přicházejí Bílí Tygři s mnoha novinkami.
 
modus
19. 5. 2019 18:30 Vlastní vývoj a vysoká kvalita je pro českolipského výrobce svítidel MODUS cestou, jak lze porazit čínskou konkurenci zejména u stále populárnějších LED svítidel.
alexandrovci
19. 5. 2019 18:06 Slavný ruský armádní soubor ALEXANDROVCI vystoupí na 17 exkluzivních koncertech v ČR. V pondělí 20. května v 19:00 se představí v Home Credit Areně v Liberci.
knihovna
19. 5. 2019 17:49 V pondělí 20. 5. navštíví libereckou knihovnu právnička a spisovatelka Karolina Francová, autorka libereckých fantasy-románů. Své knihy představí v pořadu Purpurová noc v Liberci.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).