reklama

Orgány o.p.s. GEPO fungovaly jen formálně, papíry se podepisovaly i po hospodách

13. 3. 2019
Pouze formálně byla ve funkcích většina členů správní a dozorčí rady liberecké obecně prospěšné společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO). Někteří netušili, čím se firma zabývá, kde sídlí, co podepisují, nevěděli ani to, zda v GEPO nadále jsou. Vyplynulo to z jejich dnešních výpovědí u soudu v Liberci. Soud se zabývá dvěma projekty GEPO za bezmála 100 milionů korun, na něž chtěla tato společnost získat dotace. V korupčním případu je obžalováno 13 lidí a čtyři firmy, kterým hrozí tresty od pěti do 12 let. Mezi obžalovanými je i hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK). Vinu odmítá.
Orgány o.p.s. GEPO fungovaly jen formálně, papíry se podepisovaly i po hospodách
Archivní foto: Artur Irma
Účastníci:
D E V E L O P E R CZ s.r.o.
Jaromír Dolanský
GALLOS, s.r.o.
Geotermální energie pro občany o.p.s.
Ing. Petr Jirkův
Bc. Bořek Machatý
Metrostav a.s.
Ing. Jan Petráň
Tomáš Petrášek
Bc. Martin Půta
Tereza Soukupová
Ing. Jaroslav Stuchlík
Ing. Radek Svoboda
Roman Šír
Libor Turský
Petra Vokurková
Jiří Zeronik

Kauza se týká rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény za 65 milionů korun a vytvoření oddychové zóny v centru Liberce za více než 30 milionů. Ani na jeden projekt nakonec evropské dotace vyplaceny nebyly. Podle obžaloby GEPO účelově vzniklo, aby získalo evropské dotace. Zakladatel GEPO Vítězslav Hoffmann to dnes odmítl. "Myslím, že je to nesmysl. To, že ji založíme, jsme zvažovali už léta předtím," řekl Hoffmann. GEPO vzniklo v roce 2009, případ se týká činnosti z období 2011 až 2013.

Podle Hoffmanna vznik společnosti souvisel s aktivitami v oblasti alternativních zdrojů energie. GEPO měla podle něj poskytovat bezplatný servis lidem, kteří o takových projektech uvažovali. Společnost zakládal spolu s Gennaro Pellonem a Jiřím Zeronikem, obžalovaný z nich je Zeronik.

Podle Hoffmanna se o rekonstrukci kostela začalo mluvit až později v době, kdy se rozhodl GEPO opustit. Pellone u soudu uvedl, že šlo o nápad Zeronika, který nabídl, že by tam mohli mít zázemí. O přípravu a průběh rekonstrukce kostela ani administrativu či financování GEPO se podle svých slov nezajímal, i když byl člen správní rady. U soudu uvedl, že na starost měl technické věci spojené s projekty v oblasti alternativních zdrojů energie.

Zeronik dnes u soudu potvrdil, že byl hybatelem projektu rekonstrukce kostela. Na činnosti firmy GEPO se podle něj podílel jen úzký okruh lidí. Další členy správní a dozorčí rady podle něj vybírali z řad svých známých a rodiny. Proto tam byla například Zeronikova manželka, nevlastní Pelloneho syn či jeho bývalá družka Anna Jelínková. Ta u soudu uvedla, že doma podepisovala papíry, které ji Pellone přinesl. Podle dochovaných zápisů měl některá zasedání správní rady vést Pelloneho nevlastní syn Robin Podešva, který to ale u soudu popřel. "Přinesli mi to do hospody, kde jsem to akorát podepsal," uvedl. Na činnosti společnosti se dle svých slov vůbec nepodílel a nic za to nedostal. Shodně to uvedli i Jelínková a Pelloneho známý Petr Lesák, který byl v dozorčí radě. Lesák dostal jen příslib odměny. "Jestli si dobře pamatuji, že bychom možná v kostele mohli mít zkušebnu," uvedl Lesák, který působí v kapele Lessyho Woheň.

Líčení v kauze jsou naplánovaná na celý tento týden, rozsudek zcela jistě nezazní. Půta je v případu obžalován z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. Podle spisu úplatek pro něj činil 830.000 korun v souvislosti s rekonstrukcí kostela. Půta jako předseda Regionální rady ROP Severovýchod měl podle obžaloby zajistit, že projekt opravy kostela zůstane v dotačním programu a budou na něj vyplaceny peníze. Půta tvrzení obžaloby odmítá.

čtk
fotbal
19. 5. 2019 13:23 Fotbalová liga míří do svého finiše. Jablonec odcestuje v posledním výjezdu sezony na pražskou Spartu a Slovan Liberec vyzve na stadionu U Nisy Viktorku.
sychrov
19. 5. 2019 11:48 Příští víkend se zámecký park na Sychrově promění v pohádkový, kde se děti vyřádí při plnění soutěžních úkolů. Na každého dětského účastníka čeká dárek.
mariánský sloup
19. 5. 2019 09:31 Slavnostní otevření zahrady se zrestaurovaným mariánským sloupem a kostela Nalezení svatého Kříže v Liberci se uskuteční 1. června 2019 od 16:00 hodin.
výstava
19. 5. 2019 08:05

Až do 16:00 můžete dnes navštívit výstavu Dům a zahrada, která se koná v Home Credit Areně v Liberci. Vše od zahrady po bydlení je zde na jednom místě.

reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).