reklama

Obce budou nadále patřit pod tři okresy, ORP Turnov zůstane

2. 3. 2019
Ministerstvo vnitra změnilo názor a souhlasí se zachováním nynější územní působnosti obce s rozšířenou působností (ORP) Turnov. Obce by v takovém případě nadále patřily do tří okresů. Po jednání s místními starosty, hejtmanem, poslanci a senátory to novinářům řekl náměstek ministra pro řízení sekce legislativy, státní správy a územní samosprávy Petr Mlsna. Podle návrhu novely zákona, kterou by se měl v brzké době začít zabývat parlament, by okres mělo změnit 16 z 37 obcí z ORP Turnov.
Obce budou nadále patřit pod tři okresy, ORP Turnov zůstane
Ilustrační foto
Nelíbí se to starostům, neboť dostupnost úřadů by se pro obyvatele výrazně zhoršila. Zachování současného stavu je podle Mlsny šancí vyřešit patovou situaci. Proto podle něj ministerstvo připravilo pozměňovací návrh k vlastní novele zákona. "Ministerstvo ho bude podporovat na jednáních ve výborech Poslanecké sněmovny," uvedl Mlsna.

Starosta Turnova Tomáš Hocke (Nezávislý blok) změnu názoru ministerstva vítá. "Tím bychom mohli vyřešit, co nás trápilo nejvíc. Aby se nám nerozpadlo ORP Turnov, které jsme budovali od roku 2000 a které podpořilo peticí 7500 občanů z našeho regionu," řekl dnes novinářům.

Turnov dlouhodobě usiluje o vytvoření vlastního okresu, takovou variantu ale ministerstvo vnitra odmítá. Možným řešením by podle Mlsny mohlo být přejmenování okresu. "Ministerstvo vnitra se nebrání tomu, aby se například, řeknu to v abecedním pořadí, okres nejmenoval Semily, ale třeba Semily - Turnov. Pokud by i to, jako jistá symbolika tohoto problému, který je od roku 1960 v podstatě neřešen, pomohla tu patovou situaci odblokovat," dodal náměstek. Iniciativu ale podle něj musí vyvinout obce.

Návrh zákona ministerstva vnitra má sjednotit územní členění České republiky. Vzhledem ke dvěma souběžně existujícím zákonům některé obce patří do jiného okresu než je obec s rozšířenou působností, pod kterou spadají. Podle návrhu se má okres či obec s rozšířenou působností změnit 33 obcím, pokud projde pozměňovací návrh ve vztahu k Turnovu, dotkne se to jen 17 obcí. V platnosti jsou nyní dvě právní úpravy členění státu - první je zákon o územním členění státu z roku 1960 a druhým ústavní zákon o vytvoření vyšších územních samosprávných celků. Podle něj má Česká republika 13 krajů a Prahu a skončily okresní úřady, které od roku 2003 nahradily úřady obcí s rozšířenou působností. Vznikly správní obvody obcí s rozšířenou působností, ale území okresů nebyla zrušena. Ministerstvo vnitra chce ponechat členění na kraje, okresy i obce s rozšířenou působností. Chce ale také, aby byly takzvaně skladebné - tedy aby obce s rozšířenou působností nemohly spadat do dvou okresů, ale vždy celé jen do jednoho. V případě Turnova jde podle Mlsny o největší územní anomálii v republice, kterou ale lze s ohledem na místní specifika nadále akceptovat.

čtk
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
fotbal
19. 5. 2019 13:23 Fotbalová liga míří do svého finiše. Jablonec odcestuje v posledním výjezdu sezony na pražskou Spartu a Slovan Liberec vyzve na stadionu U Nisy Viktorku.
sychrov
19. 5. 2019 11:48 Příští víkend se zámecký park na Sychrově promění v pohádkový, kde se děti vyřádí při plnění soutěžních úkolů. Na každého dětského účastníka čeká dárek.
mariánský sloup
19. 5. 2019 09:31 Slavnostní otevření zahrady se zrestaurovaným mariánským sloupem a kostela Nalezení svatého Kříže v Liberci se uskuteční 1. června 2019 od 16:00 hodin.
výstava
19. 5. 2019 08:05

Až do 16:00 můžete dnes navštívit výstavu Dům a zahrada, která se koná v Home Credit Areně v Liberci. Vše od zahrady po bydlení je zde na jednom místě.

reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).