reklama

Nový Bor se ohradil proti neoprávněnému navyšování výroby plastů, firma to odmítá

7. 5. 2019
V rozporu s územním plánem je podle radnice v Novém Boru na Českolipsku schválené i plánované zvyšování výroby ve společnosti SAND Profile. Výrobce plastových a pryžových profilů a těsnění má závod v městské části Arnultovice, obyvatelé si stěžují na silný zápach. Město podalo stížnost ministerstvu životního prostředí, kraji, hygienikům a také inspekci životního prostředí, chce návrat k původnímu limitu. ČTK o tom v tiskové zprávě informovala mluvčí radnice Radmila Pokorná. Jednatel firmy Jan Švadlenka považuje stížnost za neoprávněnou.
Nový Bor se ohradil proti neoprávněnému navyšování výroby plastů, firma to odmítá
Ilustrační foto, uvnitř foto z www.firmy
Tiskovou zprávu novoborské radice jsme už včera zveřejnili ZDE.
 

V roce 2016 získala SAND Profile investiční pobídku od státu pro rozšíření svého novoborského závodu za 145 milionů korun a loni za více než 100 milionů. Vedení dvanáctitisícového města se nelíbí, že krajský odbor životního prostředí už loni povolil firmě zvýšení výroby tepelného zpracování syntetických polymerů z 80 na 450 až 950 tun za rok. "Nyní jsem zcela náhodně obdržel informaci, že je před dokončením EIA k dalšímu navýšení zpracovávaných surovin až na 2700 tun/rok, a to v lokalitě, kde náš územní plán neumožňuje průmyslovou výrobu. Proti takovému porušování zákona se budeme bránit všemi dostupnými prostředky, a to včetně případného soudního sporu," uvedl starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.

Město argumentuje zejména rozporem s územním plánem. Společnost SAND Profile získala v roce 2005 stavební povolení na výrobní halu, v níž měla být výroba ztužujících prvků pro autosedačky se vstupním materiálem umělohmotný granulát PVC o objemu 80 tun za rok. V té době patřila tato plocha mezi "smíšené" s využitím pro drobnou výrobu i bydlení. "V polovině června 2016 nabyl účinnosti nový územní plán města, který změnil funkční využití některých ploch včetně plochy, v níž probíhá výroba zmíněné společnosti. V dané ploše je jasně uvedeno, že zde lze umisťovat pouze malovýrobu, přidruženou výrobu, řemeslnou výrobu, nikoliv průmyslovou výrobu," uvedl Dvořák. Krajem loni povolené rozšíření bylo podle něj schváleno bez stanoviska města. Mluvčí kraje Filip Trdla ČTK sdělil, že stížnost města kraj prošetří. "Až poté poskytnu další informace," dodal.

Firma SAND Profile stížnost města ohledně porušování územního plánu odmítá. Podle jednatele společnosti Jana Švadlenky jsou informace ve stížnosti účelově nepřesné a zavádějící. "Navíc kontraproduktivní, neboť dosud existovala snaha naší společnosti o vyřešení případných problémů," sdělil Švadlenka ČTK. Firma chce podle něj na stížnost reagovat prostřednictvím právního zástupce poté, co obdrží potřebné informace.

Po stížnostech obyvatel na silný zápach v okolí firmy provedla už několik měření Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Podle informací radnice by se na jejich základě měla ve firmě letos na podzim instalovat takzvaná dospalovací jednotka. Starosta uvedl, že aktivitu ze strany ČIŽP vítají, nelze ale legalizovat neoprávněnou průmyslovou výrobu. "Proto s ohledem na dokončování nové EIA opětovně upozorňujeme, že jak současně povolený objem výroby 950 tun/rok, tak i záměr firmy na navýšení na 2700 tun/rok, je zcela v rozporu s platným územním plánem a trváme na tom, aby výroba byla uvedena na úroveň původně povolené kapacity," dodal.

čtk
phm
25. 5. 2019 16:14 Pohonné hmoty v Libereckém kraji dál zdražují. Litr nejprodávanějšího Naturalu 95 už u čerpacích stanic prodávají za 33,26 Kč, před týdnem byl o devět haléřů levnější.
mp
25. 5. 2019 14:31 Aktuálně u Městské policie Liberec pracuje 73 strážníků, radní nyní schválili navýšení o 23 tabulkových míst s tím, že v roce 2021 by jich mělo být kolem stovky.
zahrada
25. 5. 2019 13:31 Při vloupání do objektu v zahrádkářské kolonii zadrželi policisté 37letou ženu z Liberce a jejího o 7 let staršího kumpána. Společně kradli v jedné z chatek Rochlicích.
el
25. 5. 2019 08:13 Více než dvě třetiny elektrické energie vyrobené v Libereckém kraji pochází z alternativních zdrojů, jako jsou solární, vodní nebo větrné elektrárny.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).