reklama

Na půdě univerzity jsou k vidění návrhy, jak by mohla vypadat nová krajská nemocnice

14. 3. 2017
Krajská nemocnice Liberec, a.s. představuje na půdě Technické univerzity v Liberci soutěžní návrhy z architektonické soutěže o návrh na modernizaci KNL. Soutěž o návrh pořádala nemocnice jako první krok v rámci první etapy své modernizace. Třináct soutěžních návrhů hodnotilo devět porotců, kteří si k posouzení navíc přizvali celé spektrum odborníků od památkové péče přes provoz a technologie všech dotčených oddělení po rozpočet.
Na půdě univerzity jsou k vidění návrhy, jak by mohla vypadat nová krajská nemocnice
Foto z vernisáže: KNL
Výstava se koná v budově G Technické univerzity Liberec a potrvá do 24. března.

Od 27. března až do 7.dubna pak budou soutěžní návrhy vystavené v nákupním centru Plaza Liberec.

V porotě zasedli člen představenstva liberecké nemocnice prof. Ing. Petr Moos, CSc. a technický ředitel Ing. Jan Rais, MBA. Dalšími porotci ze strany investora byli náměstek hejtmana Libereckého kraje Mgr. Petr Tulpa, turnovský starosta Ing. Tomáš Hocke a liberečtí zastupitelé Ing. Filip Galnor a RNDr. Jaromír Baxa, Ph.D. Odborné znalosti uplatnili nezávislí členové poroty, významní architekti, v čele s předsedou – prof. Ing. arch. P. Hrušou, CSc z VUT Brno.

Modernizace Krajské nemocnice v Liberci je z pohledu zajištění zdravotní péče klíčovým projektem. Pavilon urgentní medicíny bude sloužit špičkovým lékařským oborům a především pak pacientům z celého Libereckého kraje, aby nemuseli za superspecializovanou lékařskou péčí jezdit do Prahy, Hradce Králové nebo Ústí nad Labem. Aby naše nemocnice byla na úrovni fakultního a výzkumného zařízení, musí mít moderní pracoviště, které bude vyhovovat potřebám rozvíjející se medicíny 21. století. Jsem rád, že jsme našli cestu architektonické soutěže, nedovedu si představit, že bychom v případě tak významné investice hledali jinou formu,“ říká hejtman Martin Půta. Liberecký kraj za výstavbu nového pavilonu zaplatí miliardu korun, po dobu dvaceti let bude ročně platit 50 mil. korun.

Nový pavilon Krajské nemocnice Liberec dostává reálnou tvář a já pevně věřím, že opět zvýší medicínskou úroveň pro personál a hlavně pacienty z celého kraje. Tuto investici považuji za jednu z nejlepších, kterou kraj zajišťuje,“ dodává Přemysl Sobotka, náměstek hejtmana pro řízení resortu zdravotnictví.

Čeká nás ještě spousta práce,“ komentuje stav modernizace nemocnice její generální ředitel Luděk Nečesaný a dodává: „do začátku vlastní stavby je ještě hodně daleko. Aktuálně musíme dojednat s jedním ze tří vítězů podrobnou podobu nového pavilonu a také cenu, kterou za projekt a hlavně za celou stavbu budeme muset zaplatit. Naše Krajská nemocnice Liberec je pravděpodobně jedinou nemocnicí v Česku, která takto masivně investuje do pořizování nových přístrojů a bude také spolufinancovat svou modernizaci,“ zdůraznil Nečesaný. Jen na tuto etapu modernizace nemocnice KNL vynaloží každoročně 20 milionů Kč, celkem tedy 400 milionů Kč.

 V náročné architektonické soutěži získalo 1. cenu studio SIAL architekti a inženýři spol. s r. o. (odměna 2 mil. Kč), 2. cenu získalo studio ATELIER PENTA v. o. s. (odměna 1,5 mil. Kč) a 3. cena byla udělena studiu DOMY s.r.o. (odměna 750 tis. Kč). Dále porota udělila tři odměny a to ateliéru SIADESIGN Liberec s.r.o. ve výši 250 tis. Kč, atelieru di5 architekti inženýři s.r.o. ve výši 200 tis. Kč a atelieru OBERMEYER HELIKA a.s. ve výši 150 tis. Kč.

 

 

 

TZ KNL/Václav Řičář
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
14. 3. 2017 17:12
Jakub
Tak vida, že jde udělat architektonickou soutěž, když se toho ujme někdo,kdo o tom něco ví a nezazdí to hned v zárodku svou neschopností,že Mr. Korytar. Máte tam koně Baxu, tak koukejte ať nebonzuje a maká ve prospěch nové nemocnice.
14. 3. 2017 17:16
josef
Nějaká prezentave návrhů by nebyla? Z té fotky není nic poznat. Koukal jsem na stránky nemocnice, taky jen foto z vernisáže.
15. 3. 2017 09:01
lukas
Vsechny navrhy by mely byt brzy ke stazeni na webu.
14. 3. 2017 21:35
Romana
Bude to nadhera jako kazdy novy barak. To uz liberec potreboval jako sul.
14. 3. 2017 22:06
dupro
Možná mi uniklo - už někdo "zmáknul" ty památkáře, kteří jsou proti zbourání starých budov? Pokud jsem naposledy slyšel, liberečtí památkáři souhlasí, NPÚ je proti.
15. 3. 2017 09:04
lukas
3 ze 4 domu ma nemocnice jiz ted pravo zbourat (demolicni vymer v pravni moci), ale zatim tak neudela. Bude s NPU jednat o oboustranne prijatelnem reseni...
15. 3. 2017 09:35
Olda
Jak mohl vyhrát návrh a získat 2 miliony, když nespnil zadání o ceně a překročil ho o 30 procent ?
Ja to jako byste kupovali třeba auto - měli byste na Škodovku, ale vyhrál by bavorák, který by byl lepší, ale jen asi o 30 procent dražší než máte k dispozici. V soukromém by to byl nesmysl, ve veřejném je z nesmyslu vítěz --- ono se to pak nějak udělá.
15. 3. 2017 10:14
lukas
Dobrý den, soutěž o návrh je poměrně specifický postup výběru návrhu stavby, který se řídí jak ZVZ, tak i soutěžním řádem ČKA. Z pohledu architektů je omezování návrhů výší investice (jako eliminačního kritéria) nežádoucí, protože snižuje míru kreativity pro navrhovatele. Další silný argument je, že v této fázi se pracuje s hrubým propočtem investice, který se standardně může lišit od reality v řádu až 20% a nelze tedy prokázat jeho relevanci během hodnocení soutěže. V podmínkách soutěže,ale hlavně v návrhu smlouvy, která byla součástí dokumentace je jasná podmínka, že stavební investice nepřesáhne 955 mil. (bez DPH). Vítězný návrh bude muset garantovat, že splní toto investiční omezení, nebo se holt s ním smlouva nepodepíše a začne se jednat s druhým v pořadí.
15. 3. 2017 12:56
mila
Dobře, ale pokud bylo v podmínkách soutěže, že stavební investice nepřesáhne 955 mil., pak ostatní architekti, kteří tuto podmínku splnili byli diskriminováni, protože tak snižovali svou míru kreativity právě kvůli předepsané ceně.
15. 3. 2017 20:54
Olda
Přesně tak . Pracuje se s omezujícími podmínkami a cena je jednou z nich. Pak by bylo možné překročit i jiné podmínky třeba plochu , která je k dispozici .
Mají to ti architekti tedy podivná pravidla. Jiné profese pracuji především s cenou
hospic
24. 4. 2019 20:34 Liberečtí zastupitelé mají rozhodnout o poskytnutí dotace ve výši 479 425 Kč pro Hospic sv. Zdislavy. Peníze půjdou na úhradu části nákladů vzniklých při provozu lůžkového hospice v roce 2019.
tramvaj
24. 4. 2019 19:04 DPMLJ zahájila výluku na tramvajové trati z centra Liberce do Lidových sadů. Až do 31. května zde budou jezdit autobusy. Trať se významnější opravy dočkala naposledy roku 1992.
kozy
24. 4. 2019 17:39 Kozí a ovčí farma Josefa Pulíčka v Pěnčíně musela kvůli suchu už loni na podzim zredukovat stádo. Stavy chovatelé snížili o 100 koz a stejný počet ovcí, protože by pro ně neměli krmení.
silnice LK
24. 4. 2019 13:55

Kraj měl získat od Státního fondu dopravní infrastruktury dotaci na rekonstrukce silnic II. a III. třídy ve výši cca 80 milionů. Oproti původnímu slibu ale kraje získají o polovinu méně prostředků.

reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).