reklama

Lidovci a Starostové vytvoří koalici, musí překročit 10%

20. 3. 2017
Lidovci a hnutí Starostové a nezávislí (STAN) půjdou do podzimních sněmovních voleb v koalici. S dohodou v sobotu souhlasilo vedení Starostů a následně ji schválila i celostátní konference KDU-ČSL. S konečnou platností o vstupu do koalice rozhodne za týden sněm Starostů v Praze. Rozhodnutí svých stran o společném postupu ve volbách uvítali předsedové obou subjektů Petr Gazdík (STAN) a Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).
Lidovci a Starostové vytvoří koalici, musí překročit 10%
Ilustrační foto

"Shodli jsme se na prioritách programu. Shodli jsme se na tom, že v osmi krajích by měl být lídr za KDU-ČSL a v šesti krajích lídr za Starosty," uvedl pro ČTK Gazdík po sobotním jednání předsednictva STAN v Lipnici nad Sázavou.

Odpoledne 18. března jednala o dohodě se Starosty celostátní konference KDU-ČSL v Jihlavě. V tajném hlasování se pro koalici vyslovilo 39 delegátů, 31 bylo proti, uvedla tisková agentura.

Předseda STAN Gazdík rozhodnutí lidovců přivítal. "Se vší vážností, odvahou a zároveň pokorou před vůlí voličů jsme vykročili vstříc podzimním volbám," uvedl. Starostové podle mluvčího hnutí Karla Kremla navrhnou na společné kandidátky s lidovci ty nejlepší osobnosti, které STAN v regionech má, a které dokážou přesvědčit voliče a získat hlasy pro společný projekt.

Podle předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka je koalice se STAN "férová nabídka pro ty, kteří chtějí aktivní roli ČR v EU a NATO, konstruktivní vládnutí odspodu, tradiční hodnoty." První místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka považuje rozhodnutí kandidovat ve volbách spolu se Starosty za odvážný krok, dobrý pro tradiční hodnoty a nepopulistickou politiku.

KDU-ČSL jednala se STAN o volební spolupráci od loňského prosince. V úvahu přicházelo několik variant spolupráce obou politických subjektů. Nakonec zvítězila varianta předvolební koalice, která ale bude muset ve sněmovních volbách získat nejméně deset procent hlasů, aby se dostala do Sněmovny. Podle místopředsedkyně KDU-ČSL Zuzany Roithové mají lidovci v koalici se Starosty ambici získat ve volbách alespoň 15 procent hlasů.

Zda lidovci a STAN skutečně překročí práh pro vstup do parlamentu, není jisté. Podle volebního modelu agentury STEM z tohoto týdne by KDU-ČSL mohla získat 7,6 procenta a Starostové 2,2 procenta hlasů. Podle průzkumu agentury Median z počátku března by se mohla koalice dostat až ke 13 procentům. Podmínkou ale je, že by ji volili všichni lidé, kteří vážně zvažují dát hlas alespoň jedné z těchto stran.

Jedním z krajů, kde by mohli Starostové stavět lídra kandidátky, je ten Liberecký. Starostové tu mají už druhé volební období nejsilnější zastoupení v krajském zastupitelstvu a pravidelně bodují i v komunálních volbách. Lidovci jsou naopak nevýznamnou politickou silou, která na lokální úrovni zpravidla kandiduje v nejrůznějších koalicích.

 

čtk, lo
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
20. 3. 2017 07:00
Romana
Se SLK by to v LK mohli dát, to zvládnou i bez ČSL. Problém bude jinde v republice. 10% musí mít v konečném součtu za všechny kraje. Lidovci riskujou víc než STAN, jejich role je v regionech.
20. 3. 2017 07:29
hmmmm
možná to bude pro mnoho lidí alternativa, protože pořád není koho volit.
20. 3. 2017 09:40
Luboš
Starostům bych to přál, ale koho postaví? Ty co jsou na kraji nebo jsou starosty ve vesnících a městech? Nebo na ně nabalené náplavy , které nikdy starostou nebyya a jen se vezou. Šolc? Václavík? Hron? Ne že by na to neměli, ale vezou se na dobré značce.
20. 3. 2017 16:53
Petr
no má to výhodu , že konečně zmizí černoprdelníci z parlamentu. 10% je pro ně nedosažitelných a taak je to dobře !!
20. 3. 2017 16:56
ano,
Klidna sila
20. 3. 2017 18:13
Vasja t.s.
Lidovci asi propadnou,měli nejdřív tajně hlasovat a podle výsledku se rozhodnout.39 31asi čekali lepší výsledek.Ale nakonec se to může podařit a můžou zase někoho okopávat jak to dělaj do teď každýmu.Gazdíkova to bylaposlední šance,teď se bude asi muset veřejně modlit,aby dal najevo své díky.
okna
25. 3. 2017 11:04 Liberec letos začne s repasí oken historické budovy radnice, jsou v špatném stavu. Opraví 43 oken, letos udělá prvních šest.
cyklojízda
25. 3. 2017 11:01 Zapojením se do akce Do práce na kole, která se koná v měsíci květnu, pomůžete propagovat cyklistickou dopravu. Do konce března můžete využít levnější startovné. Více ZDE.
strava
24. 3. 2017 06:55 Nemocnice v České Lípě nabízí speciální dietní stravu pro veřejnost. V nabídce je pět jídel, tři pokrmy klasické, dva dietní. Cena jídel, které zahrnují polévku a hlavní chod, je 60 Kč.
trhy
23. 3. 2017 17:05 Farmářské trhy se v Liberci budou konat i v Kostelní ulici, dosud byly jen u obchodního domu Forum. Jde o jednu z aktivit k oživení horního centra. Více ZDE.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
březen
2017
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).