reklama

Hejtman i liberecký primátor chtějí účinnější legislativu, vzorem je Velká Británie

3. 5. 2018
AKTUALIZOVÁNO: Technoparty Czarotek Free Party u Liberce definitivně skončila. V noci na úterý odjely dva poslední hudební systémy, lidé z okolí měli po pěti dnech klidnou noc. Na místě zůstalo pět desítek lidí a postupně areál uklízejí. Policie ve středu v 07:00 ukončila bezpečnostní opatření, do něhož bylo každý den nasazeno v průměru 40 policistů a čeští a němečtí celníci. ČTK to řekla krajská policejní mluvčí Vlasta Suchánková.
Hejtman i liberecký primátor chtějí účinnější legislativu, vzorem je Velká Británie
Foto: MML

Akce, která pět dní obtěžovala hlukem obyvatele blízkého i vzdálené okolí, se podle odhadů policie zúčastnilo kolem 7000 lidí a 25 hudebních systémů. Konala se na soukromém pozemku se souhlasem majitele. Obešla se bez vážnějších deliktů a policie neměla důvod zasáhnout. Organizátoři se dopustili jen přestupků proti veřejnému pořádku, když akci včas neohlásili a nedodrželi noční klid. Liberecký primátor i hejtman volají po zpřísnění pravidel pro podobné akce.

V souvislosti s akcí řešili policisté jedinou dopravní nehodu, která se stala v pondělí 30. dubna v 02:30. Na kruhovém objezdu u Stráže nad Nisou havaroval rakouský řidič peugeotu. "Zřejmě nezvládl řízení, měl pozitivní test na omamné a psychotropní látky. Nehoda se obešla bez zranění," doplnila Suchánková. Policisté řešili dalších 92 přestupků proti bezpečnosti a plynulosti v silničním provozu, 61 řidičů řídilo pod vlivem omamné a psychotropní látky. "Z toho 15 cizincům udělili kauci dohromady za 300.000 korun," řekla policejní mluvčí.

V cele skončil devatenáctiletý Belgičan, kterého zadrželi při kontrole celníci blízko bývalého hraničního přechodu v Hrádku nad Nisou. Objevili u něj drogy, hrozí mu až pět let vězení. V neděli zadržela policie také třiatřicetiletého Němce, kterého zastavila hlídka na cestě z Mníšku do Krásné Studánky v autě bez registračních značek. Muž nadýchal přes dvě promile a byl i pod vlivem drog. "Policisté proti němu zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky," dodala Suchánková.

Obecní úřady v souvislosti s party dostaly desítky stížností na hluk a rušení nočního klidu. Jen policejní linka 158 jich přijala zhruba 230. Policie ale při pravidelných kontrolách nezaznamenala páchání trestných činů, a nebylo tak možné proti technařům zasáhnout. "Neobešlo by se to bez použití síly," řekl ČTK krajský policejní ředitel Vladislav Husák.

Liberecký primátor Tibor Batthyány (býv. ANO) chce vyvolat diskusi o zpřísnění legislativy. "Osobně mě velmi štve, že v podobných situacích máme svázané ruce a nemáme dostatek zákonných nástrojů k řešení," řekl ČTK primátor. Město podle něj může jen udělit organizátorovi pokutu do 10.000 Kč za porušení vyhlášky o nočním klidu. "Další pokuta hrozí od životního prostředí a až stotisícový postih za porušení vyhlášky o veřejném pořádku, když organizátor akci řádně neohlásil," dodal Batthyány.

Také liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) volá po zpřísnění pravidel. "Budu iniciovat návrh zákona, který by podobně jako ve Velké Británii a další zemích stanovil přesná pravidla, jak v případě pořádání podobných akcí postupovat a jak účinně postihnout ty, kteří se jimi odmítají řídit. Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého," řekl Půta. V Británii podle něj přijali zákon, na jehož základě lze každou takovou akci zakázat a trestně postihnout. Policie může vypnout organizátorům proud i zabavit aparaturu. České zákony to nedovolují.

čtk
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
Odpovídáte na:
2. 5. 2018 11:00
kamil
Viděl jsem na vašem FB jak se do vás naváželi, že jste tu akci nechválili. Připadá mi, že vyznavači techna tančí a přitom jedou svoje sprosťárny na facebooku. Divná doba, divná kultura. Já to neslyšel, je mi to jedno, ale ty lidi v okolí strašně lituju, protože technaři jsou dost nevychovaný hova-a.
2. 5. 2018 07:47
Nevyspalej
Konecne
2. 5. 2018 11:45
jj
moje řeč. Mladí se baví, staří šílí
3. 5. 2018 08:11
Janča
Snad by to jednou za rok mohli vydržet
2. 5. 2018 09:31
Vlad Tepes
Bezmoc státního aparátu je dechberoucí. Na co si platíme policii? Na co máme zákony? Na dušení obyčejných živnostníků a buzeraci pracovitých lidí. Jen ten kdo porušuje zákony ve velkém (Babišem počínaje, přes Pitra, Ratha až po Technoteroristy) je jediný svobodný.
3. 5. 2018 07:09
můj názor
kdyby tam vlítli, byl by masakr. Účinnější je zakázat z moci úřední, vypnout přívod energie a ende.
2. 5. 2018 11:00
kamil
Viděl jsem na vašem FB jak se do vás naváželi, že jste tu akci nechválili. Připadá mi, že vyznavači techna tančí a přitom jedou svoje sprosťárny na facebooku. Divná doba, divná kultura. Já to neslyšel, je mi to jedno, ale ty lidi v okolí strašně lituju, protože technaři jsou dost nevychovaný hova-a.
3. 5. 2018 07:01
Hans
Proto sem k nám jezdí na technoparty tolik lidí ze západu, protože tam už jim legislativa brání, aby týden terorizovali okolí. U nás zase sto let za opicema.
3. 5. 2018 08:10
Patrik
Problém byl v tom, že to hrálo non stop a tolik dní. I takové akce by měly mít pravidla o nočním klidu.
3. 5. 2018 09:10
Max
No nám to taky dunělo, ale v pohodě to přehlušil kravál z přehrady
ještěd
19. 4. 2019 17:16 TMR Ještěd zakončilo svou 1. ostrou lyžařskou sezonu ve skiareálu Ještěd úspěchem jak v návštěvnosti, tak v počtech provozních dnů. Modernizovaný areál lákal i na otevřené Pláně.
bezděz
19. 4. 2019 17:13 U příležitosti Mezinárodního dne památek vystavuje o víkendu hrad Bezděz unikátní dřevořezby ze 17. století. Mimořádně bude otevřen také ochoz v královské kapli.
nd
19. 4. 2019 17:09 Naivní divadlo v Liberci uvede ve velikonoční sobotu hned dvě pohádky, a to Jak chodil Kuba za Markytou a Tři pradleny. Představení začínají v 10 a 11 hodin.
jehla
19. 4. 2019 12:26 Liberečtí strážníci se i v letošním roce přihlásili k celostátní akci Jehla, v rámci které našli a odborně zlikvidovali 8 kusů injekčních stříkaček a 2 kusy inzulínových per.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).