reklama

GEPO nápad s využitím geotermální energie importovala i k důvěřivcům z obce Žleby

13. 3. 2019
Rozklíčovávání pozadí společnosti GEPO, která stojí za nyní souzenou kauzou libereckého kostela sv. Máří Magdaleny, je složitější, než se dosud zdálo. Dva ze tří členů správní rady problematické liberecké obecně prospěšné společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO) byli několikrát zvoleni v obci Žleby u Kutné hory. Bývalý místostarosta obce Vlastimil Kožený dnes u soudu v Liberci uvedl, že lidi, které do rady volili, zástupci obce až na výjimky neznali a pouze je schvalovali. Činnost společnosti obec nijak nekontrolovala. GEPO je jednou ze čtyř obžalovaných firem v korupční kauze spojené s evropskými dotacemi. Mezi obžalovanými je i 13 lidí včetně hejtmana Libereckého kraje Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj).
GEPO nápad s využitím geotermální energie importovala i k důvěřivcům z obce Žleby
ilustrační foto

Podstatná část obvinění se týká takřka dokončené rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény za 65 milionů korun. V kauze soud také posuzuje, zda nebyl spáchán trestný čin rovněž při přípravě oddychové zóny v centru Liberce za více než 30 milionů. Od její realizace GEPO nakonec ustoupilo. Ani na jeden projekt evropské dotace vyplaceny nebyly.

Hybatelem obou projektů byl jeden ze zakladatelů GEPO Jiří Zeronik, který je jedním z obžalovaných. Podle něj bylo potřeba do volby členů správní rady zapojit nějakou obec, aby GEPO získalo veřejnoprávní status a mohlo žádat o dotace. "Jednali jsme i s dalšími obcemi," uvedl dnes Zeronik. Uspěli podle něj na druhý pokus.

Bývalý místostarosta Žlebů dnes u soudu uvedl, že s tím souhlasil, neboť to vnímal jako šanci do budoucna využívat geotermální energii. "Zdálo se mi to jako zajímavé," řekl Kožený. GEPO pro obec podle něj zdarma vypracovala studii o využitelnosti tohoto zdroje. To potvrdil i Zeronik. Výsledky ale ukázaly, že lokalita není vhodná pro vybudování geotermální elektrárny. Energie ze země se dala podle Zeronika využít jen pro tepelná čerpadla.

Kožený dnes u soudu také uvedl, že v GEPO neměla obec žádného svého zástupce, netušil, jak byla společnost financovaná ani to, jaká byla její konkrétní činnost. Členy správní rady společnosti zastupitelstvo Žlebů schvalovalo na žádost zástupců GEPO, jména většiny z nich Koženému nic neříkala.

Líčení v kauze jsou naplánovaná do konce týdne, poté bude soud odročen k dalšímu jednání na konci května. Půta je v případu obžalován z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. Podle spisu úplatek pro něj činil 830.000 korun v souvislosti s rekonstrukcí kostela. Půta jako předseda Regionální rady ROP Severovýchod měl podle obžaloby zajistit, že projekt opravy kostela zůstane v dotačním programu a budou na něj vyplaceny peníze. Půta tvrzení obžaloby odmítá.

čtk
fotbal
19. 5. 2019 13:23 Fotbalová liga míří do svého finiše. Jablonec odcestuje v posledním výjezdu sezony na pražskou Spartu a Slovan Liberec vyzve na stadionu U Nisy Viktorku.
sychrov
19. 5. 2019 11:48 Příští víkend se zámecký park na Sychrově promění v pohádkový, kde se děti vyřádí při plnění soutěžních úkolů. Na každého dětského účastníka čeká dárek.
mariánský sloup
19. 5. 2019 09:31 Slavnostní otevření zahrady se zrestaurovaným mariánským sloupem a kostela Nalezení svatého Kříže v Liberci se uskuteční 1. června 2019 od 16:00 hodin.
výstava
19. 5. 2019 08:05

Až do 16:00 můžete dnes navštívit výstavu Dům a zahrada, která se koná v Home Credit Areně v Liberci. Vše od zahrady po bydlení je zde na jednom místě.

reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).